1. 1945 Koncerty przedwojennych artystów

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe w tym okresie, opracowana na podstawie zbiorów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU
Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce„.

Wystawa składa się z 46 odcinków,

Zrujnowana Warszawa fot. Autor nieznany

Jest rok 1945, upragniony koniec wojny.
Do zrujnowanych, po Drugiej Wojnie Światowej, miast powracają mieszkańcy. Rozpoczyna się trudne życie

W odbudowującej się Polsce odradza się także życie kulturalne. Przedwojenni muzycy wracają na sceny lokali, restauracji, kabaretów.
Spotkamy tam: Karasińskiego, Turewicza, Krotochwila, Obrębskiego, Skowrońskiego, Górkiewicza, braci Łopatowskich i Charlesa Bovery .

Wycinek z Kulis

Już od 1945 roku na licznych koncertach na terenie `całej polski, z programem: „1000 taktów muzyki jazzowej”. występował jeden z najważniejszych przedwojennych zespołów, zespół Zygmunta Karasińskiego.
Zygmunt Karasiński utrzymywał swój zespół swingowy o charakterze rewiowo-scenicznym aż do grudnia 1955 r., a więc nawet w czasach, gdy jazz był „owocem zakazanym”.
W zespole Zygmunta Karasińskiego debiutowali soliści tacy jak:
Jean Johnston Schiele,
Elizabeth Charles,
Zbigniew Kurtycz,
Jerzy Komorowski,
Rene Glaneau
oraz współpracowali z nim tacy instrumentaliści jak:
Waldemar Valdi Maciszewski, Marek Andrzejewski i Kazimierz Turewicz.

Zygmunt Karasiński

CIĄG DALSZY NASTĄPI