1. TYRMAND 1920. Narodziny

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand, fot. Marcel Woźniak

Rok 2020, uchwałą Sejmu Rzeczy Pospolitej, ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypadła setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca minęła 35. rocznica jego śmierci.
Leopold Tyrmand to pisarz, publicysta i niestrudzony popularyzator jazzu, patron Fundacji Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.
Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności: jego żony, Mary Ellen Tyrmand, syna Matthew Tyrmanda, i Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Projekt wystawy wykonano we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.
Tym wszystkim osobom składam wielkie podziękowania.

Fotografia ślubna Mieczysława i Maryli Tyrmandów

Rodzice Leopolda Tyrmanda
Mieczysław i Maryla Tyrmandowie,
pochodzili z rodzin bogatych warszawskich Żydów.
Dziadek Leopolda ze strony ojca miał fabryczkę lin, zasiadał także w radzie Synagogi Nożyków przy ulicy Twardej.

Matkę Leopolda, ponieważ jej ojciec wcześnie zmarł, wychował brata ojca.

Leopold Tyrmand jako dziecko
fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand

Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku.

Dwa miesiące wcześniej 19 marca, Józef Piłsudski został mianowany Marszałkiem Polski.
Trwała wojna polsko-bolszewicka.
Dwa tygodnie przed narodzinami Leopolda polska armia zdobyła Kijów.

Trzy dni po urodzinach Leopolda na świat przyszedł jego przyjaciel, Karol Wojtyła.

Leopold lat 6, za nim stoi jego matka, Maryla Tyrmand

Kamienica przy ulicy Trębackiej 5 w przedwojennej Warszawie
fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand

Ojciec Leopolda, Mieczysław Tyrmand wytwarzał skórzane torby i buty.
Państwo Tyrmandowie mieszkali przy ul.Trębackiej 5, na warszawskim Starym Mieście, niedaleko pomnika Adama Mickiewicza.

Ulica Trębacka w przedwojennej Warszawie,
w perspektywie pomnik Adama Mickiewicza
fot. Arch. Muzeum Jazzu

Marcel Wożniak w miejscu, gdzie przed wojną stała kamienica z adresem ul. Trębacka 5
fot. Arch. Marcela Woźniaka

Kamienicy, w której się urodził i spędził dzieciństwo Leopold Tyrmand, przy ulicy Trębackiej 5 już nie ma.

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest fakt, że pod tym adresem , w miejscu po zburzonej kamienicy, w której ongiś mieszkali państwo Tyrmandowie, stał parterowy murowany barak, pozostawiony po odbudowie Teatru Wielkiego i w tym baraku w latach 1961-1966 mieścił się studencki Klub Stodoła.

Na fotografii pisarz Marcel Woźniak, autor książek:
„Biografia Leopolda Tyrmanda Moja śmierć będzie
     taka, jak moje życie”

„TYRMAND, pisarz o białych oczach”