10. TYRMAND 1948. STUDIO 48. Polska YMCA

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Muzeum Jazzu, Arch. Mary Ellen Tyrmand

Rok 2020, uchwałą Sejmu RP, ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca 2020. minęła 35. rocznica jego śmierci.
Leopold Tyrmand to pisarz, literat, a także niestrudzony popularyzator jazzu. Jest patronem Fundacja Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.
Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę internetową pt. Stulecie urodzin Leopolda Tyrmanda, wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności Matthew Tyrmanda, Mary Ellen TyrmandJerzego Dudusia Matuszkiewicza, we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.

1947 Hotel Ansgar. Okładka

W roku 1948 Leopold Tyrmand wydał, następny po „Niedzieli w Stawanger”, zbiór opowiadań pod tytułem: „Hotel Ansgar”, tym razem w formie książki, wydrukowanej przez Wydawnictwo Zdzisława Gustowskiego w Poznaniu .

Tyrmand wspominał po latach:
Usiadłem i napisałem „Hotel Ansgar” – równie niezręczny i pełen ukochanych wspomnień jak jego pierworodna siostra „Niedziela„. […] Zbiorek cieszył się pewnym powodzeniem i dość szybko znikł z półek księgarskich. Pojawiły się recenzje, na adres mój zaczęły napływać listy od czytelników. […] Książka doczekała się zaszczytnego losu: weszła na indeks, wygrzebywano ją z księgarń i palono„.

Afisz koncertu Studio 48. 1948 r. Arch. Muzeum Jazzu

Dnia 7 kwietnia 1948 roku o godzinie 18:15 i 20:30, w warszawskim budynku Polskiej YMCA, przy ul. Konopnickiej 6, Leopold Tyrmand przedstawił dwa seanse pod nazwą: STUDIO 48.

Wystąpiła Wielka Reprezentacyjna Orkiestra Jazz-Clubu Polskiej YMCA,

pod dyrekcją Charles’a Bovery, w składzie:
Charles Bovery – saksofon,
Juliusz Skowroński – klarnet,
Wacław Czyż – fortepian,
Janusz MREK Byliński – perkusja,
Franciszek Górkiewicz – trąbka,
Jan Issakiewicz – kontrabas

Tyrmand Przekrój i… Pablo Picasso, Wrocław 1948. Arch. Mary Ellen Tyrmand

25 sierpnia 1948 r. we Wrocławiu rozpoczął się „Światowy Kongres Intelektualistów
w Obronie Pokoju
“, podczas którego Tyrmand przeprowadził wywiad
z Pablo Picasso.

Kelner ratuje głodnych przynosząc im strawę i podaje napoje spragnionym.
Przekrój nr 178 z 1948

Fragment tekstu autorstwa Leopolda Tyrmanda wydrukowanego w Tygodniku „Przekrój” nr 178 z 1948 roku.

Zna swego gościa!

Byłem kiedyś na egzaminie kelnerskim w czeskiej szkole restauracyjno-hotelarskiej. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, pyta młodego kandydata na kelnera „chef’a”:
– Jaki jest najszlachetniejszy zawód ludzki?
– Kelnerstwo – odpowiada egzaminowany bez wahania – gdyż kelner ratuje głodnych, przynosząc im strawę i podaje napoje spragnionym…