sie 15 2019
12. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi
Oprac. Ewa Kałużna, fot. Andrzej Łazarz, Maciej Moskwa.
22 sierpnia 2019, dwa przedostatnie już koncerty w ramach
12. LETNIEJ AKADEMII JAZZU
w klubie Wytwórnia w Łodzi.
Część I: RACZKOWSKI / KOSTKA DUO
Raczkowski / Kostka Duo to kolejni młodzi artyści, którzy pierwsze kroki na wielkiej scenie stawiali podczas poprzednich edycji Letniej Akademii Jazzu, w ramach INTL Jazz Platform. Tym razem jednak staną w światłach jupiterów już nie jako uczestnicy warsztatów, a muzycy, odnoszący coraz większe sukcesy na polskiej scenie jazzowej.
Minimalistyczna faktura duetu Raczkowski / Kostka stanowi przestrzeń dla intymnego, muzycznego dialogu. Wspólne brzmienia nie ograniczają się jedynie do współczesnego, akustycznego jazzu, lecz zawierają także elementy muzyki nowej i odwołania do folkloru. Rdzeniem tego spotkania jest absolutne otwarcie się na improwizację, nawiązujące do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.
W maju 2018 duet wydał debiutancką płytę „Duo”, na którą złożyło się 12 kompozycji w melancholijnej tonacji, nawiązującej do postromantycznej i postludowej polskiej tradycji. Słuchacze znajdą tu odwołania do korzennych, bluesowych tradycji amerykańskich, i nawiązania do twórczości Johna Cage’a
FRANCISZEK RACZKOWSKI jest pianistą, wrażliwym na każdy detal. Impresjonista, improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji klasyczną pianistykę. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach, „Time” Przemka Kłeczkowskiego
oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet i Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród.
Jest laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
Debiutancki album tria Franciszka Raczkowskiego – „Apprentice” – zyskał wiele przychylnych opinii w środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to „muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość”
MIKOŁAJ KOSTKA to esteta skrzypcowego brzmienia. Kompozytor i eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Maciej Obara powiedział o nim: „Bez wątpienia Mikołaj Kostka ma wielki dar do komponowania. Cechuje go ujmująca muzykalność oraz piękny dźwięk. Jego muzyka jest czarująca, a on sam chętnie sięga w niej do abstrakcji. Przed nami artysta różnych wymiarów”.
Obecnie Mikolaj studiuje w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest liderem formacji Follow Dices, z którą wydał płytę „Eternal Colors”, nagraną w składzie:
Mikołaj Kostka – violin
Franciszek Raczkowski – piano
Jan Jerzy Kołacki – double bass
Adam Wajdzik – drums https://www.youtube.com/watch?v=yW8EzpgFiBI
Posłuchajmy także:
Raczkowski / Kostka Duo – „Sleep Safe and Warm” (K. Komeda)
Raczkowski / Kostka Duo – „Nourvel”, Live at Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi 2018 https://www.youtube.com/watch?v=u3Wm19LEqPc
Raczkowski / Kostka Duo – Live at AM Katowice 2019
Część II: MARCIN WASILEWSKI TRIO
Znane na całym świecie, wybitne polskie trio jazzowe, tworzą niekwestionowane gwiazdy rodzimej estrady jazzu –
pianista MARCIN WASILEWSKI
kontrabasista SŁAWEK KURKIEWICZ
i perkusista MICHAŁ MIŚKIEWICZ.
Marcin Wasilewski Trio w 2019 świętuje 25-lecie artystycznej współpracy. Nie muszą już nikomu udowadniać swojej dojrzałości, która, podczas ćwierćwiecza wspólnego stania na scenie, dorównywała najbardziej doświadczonym mistrzom, nie tracąc nic ze swojej witalności.
Kolejna znacząca data to 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. Pamiętamy, że to właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio, w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą SIMPLE ACOUSTIC TRIO, jako pierwsi jazzmani polscy sięgnęli po muzykę mistrza, na swojej debiutanckiej płycie „Komeda” z 1995
Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków przypada na moment szczególny w ich karierze. Muzycy mają już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu, zarówno jako zespół (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy też oddzielnie (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen).
Znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery.
Trio jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu. Międzynarodowi krytycy od lat uznają je za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia. Wierną publiczność mają na całym świecie, dlatego ten rok otworzyli koncertami w Japonii i Korei.
Jest to jedyny polski zespół w uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata – ECM Records z Monachium.
Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu, i także ogromnie wymagającej, formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny, rozpoznawalny głos.
To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi.
Historia tria sięga 1990. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio, złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie debiutowali rok później. W 1993 do składu dołączył, jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band, niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.
Muzyką grupy zainteresował się sam Tomasz Stańko. W końcu lat 90. poszukiwał dla siebie kolejnego kwartetowego składu, który w pełni oddawałby jego artystyczne zamiary.
Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze tria. Razem stworzyli nienagannie działający working band. Stańko poprowadził, wciąż bardzo młodych, muzyków wprost do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych – monachijskiej ECM. Wspólnie z Tomaszem Stańko nagrali dla ECM trzy płyty – „Soul of Things” (2002), „Suspended Night” (2004) i „Lontano” (2006).
Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z Tomaszem Stańko muzykami w całej artystycznej karierze trębacza.
Dzisiaj z wielkim powodzeniem i niezaprzeczalnymi sukcesami działają pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. W dalszym ciągu też nagrywają pod okiem Manferda Eichera. Mają na swoim koncie 6 płyt pod szyldem Simple Acoustic Trio oraz 4 pod nazwą Marcin Wasilewski Trio.
Ich najnowszy album koncertowy – „Live” – wydany dla ECM w 2018, zbiera znakomite recenzje w Polsce i za granicą. Pojawił się na 15. miejscu listy albumów jazzowych „Billboardu”, dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, jak John Coltrane, Wayne Shorter i Louis Armstrong
Lider tria, MARCIN WASILEWSKI, pianista i kompozytor, podziwiany jest przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk, oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji. Dwukrotnie, w 2011 i 2015, pojawiał się jako „wschodząca gwiazda” fortepianu w najważniejszym na świecie, dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków kultowego magazynu „Down Beat”. Marcin Wasilewski był czterokrotnie nagradzany Fryderykiem jako Jazzowy Muzyk Roku (2005, 2009, 2012, 2015), a wraz ze swoim triem czterokrotnie otrzymał Fryderyka za Jazzowy Album Roku (2001, 2005, 2009, 2015). W kategorii muzyki jazzowej Marcin Wasilewski jest najczęściej nagradzanym Fryderykiem polskim jazzmanem, obok Tomasza Stańko.
Posłuchajmy także:
Tomasz Stańko Quartet – Live in Poznań 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums
Tomasz Stanko Quartet – Live at JazzBaltica, Salzau, Germany 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums
Marcin Wasilewski Trio – Live at jazzahead! 2018
Marcin Wasilewski Trio Live in Austin (from the New Album „Live”), 2018
Marcin Wasilewski Trio – Live in Warsaw 2019
https://www.youtube.com/watch?v=lt8T0pEMyHM
Marcin Wasilewski opowiada o płycie „Live” w radiowej Dwójce, 2018