sie 15 2019
12. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. JACHNA / MAZURKIEWICZ / BUHL
Oprac. Ewa Kałużna.
JACHNA / MAZURKIEWICZ / BUHL w klubie Wytwórnia w Łodzi
15 sierpnia 2019
12. Letnia Akademia Jazzu
Trębacz Wojciech Jachna, kontrabasista Jacek Mazurkiewicz i perkusista Jacek Buhl – te trzy nazwiska muszą budzić poważanie i podziw u każdego szanującego się miłośnika muzyki improwizowanej. Trudno więc dziwić się, że ich wspólne nagrania cieszą się dużym zainteresowaniem. Po bardzo dobrze przyjętej płycie „Dźwięki ukryte” z 2016, w 2018 nadszedł czas na album o tajemniczym tytule „God’s Body’ („Ciało Boga”).
Już po pierwszych dźwiękach, otwierającego płytę, utworu „Galapagos”, łatwo zorientować się, że muzycy proponują coś nieoczywistego, stanowiącego swego rodzaju wyzwanie dla każdego słuchacza.
W kontekście „God’s Body” trudno nawet mówić o konkretnych kompozycjach – cały album jest raczej eksplorowaniem możliwości poszczególnych instrumentów, daleko wykraczającym poza jakiekolwiek ustrukturyzowane granie.
„God’s Body” przepełnione jest potężną dawką improwizacji, jednak bardzo odległej od tradycyjnego sposobu jej rozumienia w muzyce jazzowej. Panowie stanowczo odrzucili koncepcję budowania solówek przez kolejnych instrumentalistów na tle mniej lub bardziej jednostajnego podkładu – tak, jak zazwyczaj dzieje się na nagraniach większości zespołów mainstreamowego jazzu. Tworzą oni wzajemnie przenikające się struktury, których zmienność i narracja oparte są raczej na fakturze, brzmieniu i budowaniu napięcia niż na tradycyjnie rozumianej melodii.
Nie sposób odmówić im wyobraźni i odwagi w penetrowaniu najdzikszych nawet obszarów jazzu i muzyki improwizowanej. Jednak „God’s Body” brakuje spójności i wewnętrznego rytmu, który mógłby zostawić słuchacza w oniemieniu.
Muzykę tego tria warto zestawić z innym, nieco podobnym, składem, w którym również udziela się Wojciech Jachna – z triem Sundial. Wraz z pianistą Grzegorzem Tarwidem i perkusistą Albertem Karchem tworzy on bardzo trudną i wymagającą muzykę, która – dzięki umiejętnemu wplataniu elementów nieco bardziej melodyjnych i ustrukturyzowanych – daje słuchaczowi tak potrzebną chwilę wytchnienia, pozwalającą na późniejsze pełne skupienie w kontemplowaniu tych mniej oczywistych i być może bardziej wyrafinowanych form.
Grupa Jachna / Mazurkiewicz / Buhl, uderzając cały czas tylko w awangardowe struny, nie tylko niedostatecznie eksponuje swoją muzyczną koncepcję, lecz również swoich słuchaczy po prostu może zmęczyć.
Nie popadajmy jednak w krytykanctwo, wszak za płytę „God’s Body” należą się muzykom szczere gratulacje. Już sama oprawa graficzna jasno wskazuje, że mamy do czynienia z dziełem bardzo oryginalnym i nietuzinkowym. Rzeczywiście tak jest. Sama zaś relacja słuchacza z „God’s Body” to trudna miłość – szorstka, czasami toksyczna, wycieńczająca, lecz zdecydowanie pełna pasji i namiętności” (Jędrzej Janicki, JazzPRESS).
Posłuchajmy na żywo fragmentu jednego z utworów, wykonanych 15 sierpnia 2019, podczas koncertu w klubie Wytwórnia w Łodzi, w ramach 12. Letniej Akademii Jazzu.
Dziękujemy za koncert pełen emocji, zakończony nadlatującą eskadrą bombowców, powodującą drżenie całego klubu Wytwórnia i serc słuchaczy… :-)
Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – „Galapagos” z albumu „God’s Body”
Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – „Part of the Body” z albumu „God’s Body”