12. Palm Jazz Festival 2021
Część 1-sza, Gliwice, 30 września 2021 –
2 października 2021

Oprac. Ewa Kałużna. Fot. Muzeum Jazzu

Plakat Festiwalu

 
KONCERTY PALM JAZZ FESTIVAL 2021 ZAGRANE DO 2 PAŹDZIERNIKA

Miejsce Data Godzina Wykonawca
CK Jazovia 30/09 19:00 Jan Nowicki i De Profundis (PL)
CK Jazovia   21:30 Duo – Labutis/Shinkarenko (LT)
CK Jazovia 01/10 19:00 Marcin Wasilewski Trio (PL)
CK Jazovia   21:30 Lorenzo De Finti Quartet (IT)
CK Jazovia 02/10 19:00 Yemen Blues (YE/IL)
CK Jazovia   21:30 Mikael Godee Band – Corpo (SE)

 
12. PALM JAZZ FESTIVAL 2021
Część 1-sza, Gliwice, 30 września 2021 – 2 października 2021

30 września 2021,
godz. 19,
CK Jazovia,
Gliwice, Rynek 10

JAN NOWICKI & DE PROFUNDIS

Jan Nowicki – actor
De Profundis:
Marek Stryszowski – sax, flute, vocal
Cezary Chmiel – keyboards
Tomasz Kudyk – trumpet.

Na scenie Centrum Kultury Jazovia miało miejsce wydarzenie wyjątkowe. Wystąpił aktor Jan Nowicki i zespół De Profundis. Wspólnie


MARCIN WASILEWSKI TRIO, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Sławomir Kurkiewicz – bass
Fot. Muzeum Jazzu

przygotowali program „Z obłoków na ziemię”. To rodzaj poetycko-muzycznego spektaklu, opracowanego i wyreżyserowanego przez legendarnego aktora, Jana Nowickiego, z muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego, oraz poezją ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Nowickiego i Jana Pawła II.

Tematem spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata. W roli ks. Twardowskiego Jan Nowicki. Prapremiera spektaklu miała miejsce w Wejherowie i Jastarni, we wrześniu 2006, a oficjalna premiera – 2 listopada 2006, podczas Krakowskich Zaduszek Jazzowych, w kościele oo. Reformatów w Wieliczce.

Spektakl prezentowany jest w świątyniach, teatrach, salach widowiskowych, na festiwalach filmowych i jazzowych, ciesząc się powszechnym uznaniem. Artyści gościli z przedstawieniem w kilkuset miastach w Polsce, Europie i USA.

W maju 2008 ukazała się płyta „Z obłoków na ziemię”, wydana przez twórców spektaklu, a promocyjny koncert odbył się we Lwowie. Na początku 2016 ukazało się trzecie już wznowienie płyty.

30 września 2021, godz. 21:30, CK Jazovia, Gliwice, Rynek 10

LABUTIS / SHINKARENKO DUO
Leonid Shinkarenko – bass
Vytautas Labutis – sax.

Leonid Shinkarenko, basista, kompozytor i lider grupy, jest jedną z kluczowych postaci litewskiego jazzu. Jego wirtuozowska gra na basie wyróżnia się zmysłowością i bogactwem melodycznym. Bas w jego rękach jest czułym, rytmicznym tłem, towarzyszem innych instrumentów, jako


MARCIN WASILEWSKI TRIO, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Michał Miśkiewicz – drums
Fot. Muzeum Jazzu

lider, narrator i postać liryczna. Shinkarenko najbardziej znany jest z romantycznych ballad. Debiutował w 1981, z kwartetem Władimira Czekasina, swojego pedagoga. Od tego czasu, występował z wieloma muzykami, wywodzącymi się z różnych środowisk. W 1997 debiutował jako lider formacji o nazwie Leonid Shinkarenko Jazz 4, która później stała się podstawą jego innych zespołów – Jazz 5 i Jazz 7. Wykonują jego autorskie kompozycje. Obecnie gra z własnymi zespołami oraz występuje z litewskim trio jazzowym i grupą Dainiusa Pulauskasa. Także uczy i organizuje doroczny Nida Jazz Festival.

W Gliwicach Leonid wystąpił w formacie duetowym, z Vytautasem Labutisem.

Labutis ukończył w 1986 wileńską Akademię Muzyczną, w klasie saksofonu. Od wielu lat, bierze udział w międzynarodowych projektach, jak Jazz Baltica Ensemble, Moscow Composers Orchestra, Lithuanian Art Orchestra. Pisze muzykę, komponuje utwory filmowe, teatralne, a także uczy gry i improwizacji na saksofonie. W swojej muzyce, oryginalnie łączy doświadczenia jazzu, klasyki, muzyki eksperymentalnej i alternatywnej, tworząc syntezę nieprzewidywalnego produktu muzycznego.

1 października 2021, godz. 19, CK Jazovia, Gliwice, Rynek 10

MARCIN WASILEWSKI TRIO

Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums.

Trio Marcina Wasilewskiego łączy wielką jazzową tradycję z nowoczesnością, w kluczowej dla współczesnego jazzu, ale ogromnie wymagającej formule fortepianowego tria, a jednocześnie, potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny, rozpoznawalny głos. To także jeden z najbardziej konsekwentnie


MARCIN WASILEWSKI TRIO, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Marcin Wasilewski – piano
Fot. Muzeum Jazzu

rozwijających się zespołów polskiej sceny jazzowej, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką, i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi.

Trio uznawane jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia. Cieszy się uznaniem na scenie krajowej i za granicą.

W 2013 zespół świętował 20-lecie działalności. Jego historia sięga jednak 1990, gdy powstała formacja Simple Acoustic Trio, złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie debiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność, zbierając najbardziej prestiżowe nagrody. W 1993 do składu dołączył perkusista, Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band, niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom. W 1996 Simple Acoustic Trio miało już na swoim koncie pierwszą płytę autorską, a do dziś wydali ich siedem. W toku swej 20-letniej aktywności scenicznej, muzycy tria zarówno jako zespół, jak i każdy oddzielnie, współpracowali z plejadą jazzowych znakomitości sceny polskiej, z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, czy Henrykiem Miśkiewiczem na czele. Mieli również okazję współpracować z gwiazdami areny międzynarodowej – Janem Garbarekiem, Gianluigi Trovesi, Johnem Surmanem, Louisem Sclavisem, Arthurem Blythe, Joe’em Lovano, Berntem Rosengrenem, Dino Saluzzi, Bobo Stensonem, Andersem Jorminem, Manu Katché, czy Jonem Christensenem. Lider, Marcin Wasilewski, ceniony pianista, został uznany w 2005, przez wybitnych znawców i krytyków jazzu, w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu „Down Beat”, za „wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej”, zaś w Polsce był czterokrotnie nagradzany Fryderykiem, w kategorii Najlepszy Jazzowy Muzyk Roku, a wraz ze swoim triem – również czterokrotnie, w kategorii Jazzowy Album Roku.

1 października 2021, godz. 21:30, CK Jazovia, Gliwice, Rynek 10


MARCIN WASILEWSKI TRIO, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Sławomir Kurkiewicz – bass
Fot. Muzeum Jazzu

LORENZO DE FINTI QUARTET
Lorenzo De Finti – piano
Gendrikson Mena Diaz – trumpet
Stefano Dall’Ora – bass.
Marco Castiglioni – perkusja

Lorenzo de Finti jest włoskim specjalistą w dziedzinie jazzu i muzyki współczesnej. Zaczął grać na pianinie w wieku pięciu lat, a publicznie występował już jako 11-latek. Studiował pod kierunkiem maestro Remo Gelminiego i maestro Alberto Colombo, w konserwatorium Giuseppe Verdiego w Mediolanie. Zgłębiał również jazzową improwizację na kolejnych studiach, w zakresie kompozycji w Monaco, w Niemczech i Berklee College of Music w Bostonie. Dzięki jego znakomitej technice i ekspresji artystycznej, został natychmiast zauważony przez media. Zaczął grać w najważniejszych musicalach w Europie. Lorenzo współpracował z czołówką światowych muzyków – z J. Greggem, B. Dameo, T. Robinsonem, S. Kimmonsem, D. Freemannem, G. Goldsteinem, C. Vilchezem, S. Huntem, Danym Martinezem, T. Scottem, T. Dambleyem, Alekesm Acuną, Ernestico Rodriguezem, Frankiem Gambale. W 1999 zespół Lorenzo De Finti nagrał album „Beyond the Desert”, na którym gościnnie wystąpili perkusista Alex Acuna i saksofonista Eric Marienthal. Wydawnictwo stało się hitem w świecie electric jazzu, co wzmocniło pozycję artysty. Podczas światowej trasy, promującej album, Lorenzo został zrekrutowany przez Yoshihiro Doi, prezesa Yamaha Instruments. Od lata 2000 Lorenzo był twarzą Yamaha Keyboards, koncertował w całej Europie razem z The Yamaha Band. W kolejnych latach, grupa Lorenzo De Finti wydała albumy „Groove Connection” oraz „Colors of Life”. Lorenzo jest producentem programów telewizyjnych, do których skomponował także muzykę. Pracuje dla włoskich sieci RAI i Mediaset, dla szwajcarskiej sieci RSI i hiszpańskiej TVE. Obecnie prowadzi swój własny jazzowy i klasyczny program radiowy na Rete Due w Lugano i, oczywiście, koncertuje.

2 października 2021, godz. 19, CK Jazovia, Gliwice, Rynek 10


MARCIN WASILEWSKI TRIO, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Sławomir Kurkiewicz – bass
Fot. Muzeum Jazzu

MARCIN WASILEWSKI TRIO, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Marcin Wasilewski – piano
Fot. Muzeum Jazzu

LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Lorenzo De Finti – piano

YEMEN BLUES

Yemen Blues to objawienie na scenie world music – tak uważają eksperci. Nie trzeba jednak być wybitnym znawcą, by dać się porwać energii, którą generują muzycy, łącząc tradycyjne jemeńskie melodie z elementami współczesnego bluesa, jazzu i funku.

Yemen Blues to oryginalne i fascynujące spotkanie tradycyjnych melodii jemeńskich ze światem bluesa, jazzu i funku. Smaki zachodnioafrykańskich korzeni i nowoczesne kompozycje dają wzmocniony efekt, łącząc doświadczenie i zapierającą dech w piersiach mieszankę pięknych dźwięków. Jest to w dużej mierze wynik muzycznej podróży Ravida Kahalani – od jego jemeńskich korzeni do zachodnich wpływów. Radosna oaza w środku pustyni.

Założycielem Yemen Blues jest charyzmatyczny Ravid Kahalani, wschodząca gwiazda w Izraelu, Dorastał w tradycyjnej rodzinie jemeńskiej, ucząc się języka i pieśni swoich przodków. Zainteresowania muzyczne rozszerzał o wpływy bluesa i soulu Zachodniej Afryki, od Sahary, poprzez klasyczny śpiew operowy, do afroamerykańskiego bluesa. Ravid połączył siły z Omerem Avitalem, znanym basistą i kompozytorem. Razem stworzyli Yemen Blues, supergrupę, w skład której wchodzą najlepsi muzycy z Nowego Jorku, Izraela i Urugwaju.

Koncerty Yemen Blues są świętem afrykańskiej muzyki, czystego szczęścia i wzruszającego śpiewu. To nowe doświadczenie muzyczne i odkrycie innowacyjnych dźwięków, z silnym przesłaniem. Yemen Blues tworzy muzykę, która wibruje jemeńską tradycją muzułmańską, chrześcijańską i żydowską, ze współczesnymi nakładkami rock’n’rolla, jazzu i bluesa. Yemen Blues jest „językiem, który można zrozumieć bez względu na to, skąd się pochodzi”, Wokalista, Ravid Kahalani, mówi: „Ta muzyka to efekt mojego pochodzenia, moich fascynacji i wpływów, jak również spotkania z mieszanką niesamowitych muzyków”.

2 października 2021, godz. 21:30, CK Jazovia, Gliwice, Rynek 10

MIKAEL GODEE BAND – CORPO
Mikael Godée – soprano sax, flute, composer
Lars-Erik Norrström – keyboards
Thomas Markusson – bass
Ebba Westerberg – percussion
Johan Birgenius – drums.

Bezgraniczna muzyka improwizacyjna z uczuciem i ciepłem. – takie właśnie jest Corpo, zespół Mikaela Godée.

Godée jest jednym z głównych przedstawicieli jazzu szwedzkiego. Jego zaangażowanie w grupy Corpo i Ęnglaspel, gdzie liryczny i ciepły saksofon sopranowy tworzy niepowtarzalną atmosferę, jest niezwykle ważne dla dzisiejszej sceny jazzowej.

Corpo to pięć silnych osobowości, które tworzą własną, ekscytującą muzykę, w ciągłym rozwoju. To nordycka muzyka improwizacyjna, połączona z elementami południowych szerokości geograficznych, z mocną ekspresją i wyraźnym pulsem w centrum. Grupa istnieje od 1992. Koncertowali w całej Skandynawii i w dalszych częściach Europy – w Polsce, Francji, we Włoszech, w Szwajcarii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Belgii, Estonii, Łotwie, na Litwie i Białorusi. W 1999 Corpo odbyło udaną trasę koncertową po Afryce Południowej. Południowoafrykańska publiczność doceniła mieszankę nordyckich melodii i afrykańskiej perkusji Corpo. Zespół wydał płyty: „Corpo” (1994), „Live” (1996), „Alma” (2000), „Ice” (2003), „Swing” (2009), „Solid” (2017). Członkowie zespołu twierdzą, że duża część dzisiejszej muzyki to tylko powierzchowność. Odnalezienie muzyki z kośćmi i szpikiem jest odświeżające. Corpo tworzy muzykę, która przenika słuchacza. To dźwięki rytmiczne i pełne humoru.

Na podst. palmjazz.pl


LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Stefano Dall’Ora – bass


LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Gendrikson Mena Diaz – trąbka


LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Marco Castiglioni – perkusja


LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Gendrikson Mena Diaz – trąbka


LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Gendrikson Mena Diaz – trąbka


LORENZO DE FINTI QUARTET, Palm Jazz Festival, 1.10.2021,
Gendrikson Mena Diaz – trąbka