13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Oprac. Radosław Czapski, na podst. www.fmfkk.pl

Plakat 13. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

 

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w ciekawy i różnorodny sposób prezentuje dorobek muzyczny K. Komedy z różnych muzycznych perspektyw. Festiwal jest miejscem konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów których inspiruje twórczość
Chopina polskiego jazzu” .

7 października 2022 godz. 20.00
Kino Atlantic, Warszawa ul. Chmielna 33

– Projekcja filmu „Jazz outsiderJanusza Majewskiego.

W spektaklu udział wezmą: wybitny reżyser Janusz Majewski
oraz legenda polskiego jazzu Michał Urbaniak.

Tu kup bilet na seans filmowy.

8 października 2022 godz. 19.00
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
Warszawa ul. Modzelewskiego 59, Metro Wierzbno

Piotr Schmidt Quintet „Komeda Nieznany 1967”.

8 października 2022 godz. 20.20
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
Warszawa ul. Modzelewskiego 59, Metro Wierzbno

Daniele di Bonaventura Band’Union for Komeda(IT)

Tu kup bilet na koncerty


Plakat filmu „Jazz outsider” Janusza Majewskiego

PROGRAM FESTIWALU

7 października 2022 godz. 20.00

Kino Atlantic

Projekcja filmu „Jazz outsider” Janusza Majewskiego z udziałem wybitnego reżysera oraz legendy polskiego jazzu , Michała Urbaniaka.

„Jazz outsider” Janusza Majewskiego, to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX. wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat.

„W moim przekonaniu gdzieś we wszechświecie istnieje taki wielki klub jazzowy, w tym klubie komponują nadal Gershwin, Cole Porter. Są tam również nasi koledzy, z którymi nagrywałem w dawnych, dawnych czasach…” – mówi jeden z bohaterów dokumentu, a Janusz Majewski materializuje tę wizję. Jego film to niezwykle urokliwa, nostalgiczna opowieść, która przenosi nas do wspomnianego klubu z początków drugiej połowy XX wieku. Spotkamy w nim Krzysztofa Komedę, Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka czy Zbigniewa Namysłowskiego. Wypijemy drinka z Milesem Davisem i dowiemy się, który polski muzyk był popularny wśród niemieckich wojskowych, a na końcu zaśpiewa dla nas już całkiem współczesna i rozkochana w jazzie Sonia Bohosiewicz.

Janusz Majewski. Mistrz polskiego kina, wybitny reżyser filmowy, pisarz, scenarzysta , Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, twórca takich filmów jak m.in. „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię,” Zaklęte rewiry”, „Lekcja martwego języka” ,” Królowa Bona” , „C.K. Dezerterzy”, „Czarny mercedes”.
Jest laureatem Srebrnych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” nagrodzony przez Polską Akademię Filmową „Orłem” – nagrodą za osiągnięcia życia.

JAZZ OUTSIDER – teaser

Michał Urbaniak, Legenda polskiego jazzu, wielokrotnie nagradzany muzyk, kompozytor i aranżer. Światowe uznanie przyniosła mu płyta „Tutu” nagrana z legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 70 autorskich krążków. Współpracował z gwiazdami światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Miles Davis, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock.
W latach 60. Michał Urbaniak grał w kwintecie Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy oraz w kolejnych formacjach Zbigniewa Namysłowskiego.


 

Piotr Schmidt Quintet

 

8 października 2022 godz. 19.00

Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

Piotr Schmidt Quintet „Komeda Nieznany 1967”.

Piotr Schmidt – trąbka
Krzysztof Herdzin – fortepian (gościnnie)
Grzech Piotrowski – saksofony (gościnnie)
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja


Moja słodka europejska ojczyzna II.

W październiku 1967. Krzysztof Komeda w Baden-Baden (Niemcy), stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna.

Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą.
Płyta Meine Süsse Europäische Heimat została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby.

Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie , odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy 6 kompozycji Komedy z projektu „Moja słodka europejska ojczyzna” , które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie.
O projekcie sam Komeda powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei Joachim Ernest Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy napisał:
Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii.”

Piotr Schmidt. Topowy trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowca na wydziale Jazzu AM w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród m.in.: Grand Prix: Nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2008, Nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2009, III miejsce.
Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010. Nagrody zespołowe Piotra Schmidta to m.in.: II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010, Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie czternaście autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko” który otworzył mu drogę do „złotej kolekcji” polskiego jazzu i prestiżowych estrad.

Współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.

www.schmidtjazz.com


Daniele di Bonaventura Band

8 października 2022 godz. 20.20

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Daniele di Bonaventura Band’Union for Komeda(IT)

Daniele di Bonaventura – bandoneon
Marcello Peghin – gitara 10-strunowa
Felice Dela Gaudio – kontrabas
Alfredo Laviano – perkusja

Premiera. Po raz pierwszy w Polsce, w wykonaniu znakomitego włoskiego artysty i jego zespołu, usłyszymy kompozycje K. Komedy w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowane na zamówienie festiwalu.

Daniele Bonaventura. To włoski wirtuoz bandoneonu, pianista, kompozytor i aranżer. Od początku swojej muzycznej kariery zafascynowany muzyczną improwizacją.

Studiował muzykę klasyczną od ósmego roku życia, uczył się gry na fortepianie, wiolonczeli, ale również dyrygowania orkiestrą. Twórczość artysty obejmuje szeroki zakres muzyki od klasycznej , jazz, po world music.

Artysta komponuje także muzykę teatralną i filmową.

Występował na ważnych międzynarodowych festiwalach na świecie i w wielu prestiżowych miejscach jak m.in.: Town Hall w Nowym Jorku , Pleyel Hall w Paryżu, Royal Festival Hall w Londynie.

Grał, nagrywał i współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak: Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš, Toots Tielemans, Dino Saluzzi, Dave Liebman i wielu innych.

O artyście powstał film Monsieur di Bonaventura ( reż. C. Roschi) emitowany w TV France 3.

Jego muzyka została wykorzystana m.in. w filmie „Return the meadows” reżysera Złotej Palmy w Cannes Ermanno Olmi.

www.danieledibonaventura.com


Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy ma piękny dorobek artystyczny.

Na festiwalu wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu , wybitni artyści w specjalnych, premierowych projektach wśród nich m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski , Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Janusz Olejniczak, Joachim Mencel, Kattorna, Marcin Wasilewski Trio, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell , Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Piotr Orzechowski, Marcin Masecki, Wojtek Mazolewski Quintet, Leszek Żądło Jazz Ensamble, Maciej Obara International Quartet, EABS & Michał Urbaniak.

Zagrały zespoły i uznani artyści z prestiżowych europejskich wytwórni ACT i ECM – Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi, Danilo Rea.

W poprzednich latach gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy , reżyserzy i krytycy filmowi : Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski, Janusz Wróblewski.

Ze względu na ograniczony budżet , tegoroczna oferta programowa obejmie dwa dni festiwalu.

Partnerzy wydarzenia:
Ambasada Włoch,
Włoski Instytut Kultury,
Instytucja Filmowa Max Film SA,
Kino Atlantic,
ZAiKS,
STOART

Patroni medialni:
Jet Line,
JAZZ TV HD,
Jazz Forum,
JazzSoul.pl,
Warsawnow.pl,
MuzeumJazzu.pl

Autor, organizator:
Fundacja Jazz Art.