14 – 1955  Studio 55 Leopolda Tyrmanda

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

„Przekrój, 27.11.1955
Archiwum Muzeum Jazzu

Przekrój” z dnia 27 listopada 1955 r.

Jazz
     „A jednak jazz! Przekonało się do niego nawet Państwowe Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych, organizując w Warszawie stałą „Estradę Jazzową”. Koncerty odbywać się będą zarówno w stolicy jak i na prowincji. Ambicją artystyczną „Estrady Jazzowej” jest organizowanie imprez wyłącznie muzyki jazzowej.

Pierwsza impreza „Estrady Jazzowej” nazywa się „Studio 55” i uczestniczy w niej chyba to, co mamy najlepszego w dziedzinie jazzu. A więc interesująca pieśniarka Carmen Moreno i świetni soliści: saksofoniści Matuszkiewicz i Walasek, perkusista Sobociński i pianista Trzaskowski.
     Inauguracyjny występ „Estrady” przyjęty był przez publiczność bez normalnych w takich wypadkach eksplozji entuzjazmu, ale to podobno dla tego, że na sali było wielu dziennikarzy i innych oficjalnych gości…”

Afisz Studio 55

ESTRADA JAZZOWA

WSPÓLNA 70
STOŁECZNE PRZEDSIĘBIORSTWO IMPREZ ESTRADOWYCH
Od 12 do 20 listopada codziennie godz.19.30
w soboty i niedziele g. 17 i 20
Wieczór muzyki synkopowanej

STUDIO 55

UDZIAŁ BIORĄ:

CARMEN MORENO śpiew                     WITOLD SOBOCIŃSKI puzon, perkusja
JEAN CZIANO gitara                                                   JERZY STUDZIŃSKI perkusja
ALLAN B. GUZIŃSKI wibrafon                    ANDRZEJ TRZASKOWSKI fortepian
JERZY HERMAN fortepian                               JAN WALASEK sax-tenor, klarnet
WITOLD KUJAWSKI kontrabas                   ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI trąbka
JERZY MATUSZKIEWICZ sax-tenor, klarnet       ZENON WOŹNIAK kontrabas

Kierownictwo artystyczne: LEOPOLD TYRMAND
Zapowiada: WIEŃCZYSŁAW GLIŃSKI

Przedsprzedaż Biletów indywidualnych oraz na zamówienie zbiorowe PBP „Orbis” ul. Bracka 16 w godz. 11-18 oraz w kasach teatru „Estrada Jazzowa” ul. Wspólna 70 godz 12-18.30. W dniu imprezy sprzedaż w kasach teatru.

Studio 55 – Melomani, Carmen Moreno
Archiwum Muzeum Jazzu

Studio 55 – uczestnicy, m.in.: Carmen Moreno, Jan Walasek, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Leopold Tyrmand.

Studio 55. Leopold Tyrmand
Archiwum Muzeum Jazzu

Program z artykułem Leopolda Tyrmanda „Studio 55 i dlaczego?”
Archiwum Muzeum Jazzu

Po sukcesach STUDIA 55 Tyrmand przedstawił jeszcze dwie imprezy w ramach cyklu „Estrady Jazzowej”: „ZIMNO I GORĄCO” i „SEANS Z POWIDŁAMI”.