maj 15 2025
14. Grand Prix Komeda 2025. Festiwal Filmowy.
# Oprac. Radosław Czapski. Tekst i ilustracje: www.grandprixkomeda.pl, Program Festiwalu: ockostrow.pl

O Festiwalu
Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy promuje polski film i muzykę filmową. Podczas wydarzenia rozstrzygany jest konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W ramach festiwalu wyświetlane są filmy konkursowe oraz inne obrazy, także te, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.
Doroczne wydarzenie przypomina też twórczość Krzysztofa Komedy, kompozytora, jazzmana światowej sławy, związanego w latach młodości z Ostrowem Wielkopolskim.
Festiwal pokazuje filmy wartościowe i ambitne, skierowane do różnorodnego grona odbiorców, wśród których dominują nowe produkcje, ale nie brakuje też i starszych, znaczących dla polskiej kinematografii.
Program Festiwalu
2.6.25, 3.6.25, 4.6.25, 6.6.25, 7.6.25
Jury
Tomasz Lach – przewodniczący jury
Plastyk, malarz, grafik reklamowy, fotograf. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem i Krakowie. Syn Zosi Komedowej, wychowywany również przez Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego. Autor książek m.in.: „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”, „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda, Hłasko, Niziński”.
Roma Gąsiorowska
Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, projektantka mody, life-coach, reżyser, producent, menager kultury, założycielka szkoły aktorskiej AktoRstudio, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny W-arte! Open Art Space.
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jeden z bardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Magdalena Łazarkiewicz
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyserka, scenarzystka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz AMA w Krakowie.
Tomasz Makowiecki
Tomasz Makowiecki to urodzony w Gdyni muzyk, producent, kompozytor, wokalista i autor tekstów, który obecny jest na polskiej scenie muzycznej od 2001 roku.
Nagrody
Statuetka nagrody Grand Prix Komeda
Grand Prix Komeda
Nagroda Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym przyznawana jest od 2. edycji festiwalu. Otrzymuje ją kompozytor wyróżnionego filmu podczas gali zamykającej festiwal.
Nagroda za Całokształt Twórczości
Józef Skrzek został laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Nagroda zostanie przyznana podczas 14. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.
Nagroda dla Młodego Artysty im. Wojciecha Jerzego Hasa
Została wręczona po raz pierwszy w 2019 r. podczas 8. edycji festiwalu. Inicjatywa przyznania nagrody wyszła od wdowy po reżyserze Wojciechu Jerzym Hasie – Wandy Ziembickiej-Has, a otrzymał ją reżyser Bartosz Konopka.
Nagroda Publiczności
Ta wyjątkowa nagroda została przyznana po raz pierwszy w 2019 na 8. Grand Prix Komeda. Decyzją widzów powędrowała ona wówczas do twórców filmu ,,Powrót” – reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.
Goście festiwalu
W spotkaniach z publicznością festiwalu udział wezmą znakomici goście:
Paweł Brodowski, Wojciech Frycz, Agnieszka Dulęba-Kasza, Andrzej Grabowski, Michał Grzybowski, Krzysztof Kwiatkowski, Tomasz Lach, Magdalena Miśka-Jackowska, Jan-Emil Młynarski, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Marek Sierocki, Łukasz Simlat, Józef Skrzek, Joanna Walisiak/Walis, Jacek Wójcicki.
W konkursie wezmą udział następujące filmy:
„Simona Kossak”, reż. Adrian Panek, muz. Bartosz Chajdecki
Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.
„Sezony”, reż. Michał Grzybowski, muz. Wojciech Frycz
Komedia o miłości egocentrycznego aktora, który musi zmierzyć się z nieoczekiwanym rozpadem długoletniego związku. To uniwersalna historia o relacjach, rozgrywająca się w pełnym absurdów świecie teatru. Akcja toczy się podczas trzech różnych spektakli – życie prywatne bohaterów miesza się z rzeczywistością sceny a trudnym emocjom towarzyszy zaskakujący humor.
„Wróbel” – reż. Tomasz Gąssowski, muz. Tomasz Gąssowski
Remek Wróbel to listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. Dobiega czterdziestki, wiedzie życie kawalera. Z pasją studiuje encyklopedię, ćwicząc swoją nadzwyczajną pamięć. Poza obrotnym, prowadzącym szemrane interesy, kolegą Pedrem nie ma na świecie nikogo bliskiego. I dobrze mu z tym. Pewnego dnia wszystko się zmienia – jego poukładane życie wywraca się do góry nogami, do tego niespodziewanie pojawiają się w nim Dziadek, którego do tej pory nie znał i nowa, wygadana sąsiadka Marzenka. Remek będzie musiał się nauczyć, jak zrobić lemoniadę, gdy życie daje ci cytryny.
„Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn, muz. Frederikke Hoffmeier
Rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. W godzinie potrzeby zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu.
„Napad”, reż. Michał Gazda, muz. Paweł Lucewicz
Rok 1995. Wydalony ze służby były major MO otrzymuje szansę na odzyskanie swojego dawnego życia w zamian za rozwiązanie sprawy brutalnego napadu na jeden z warszawskich banków. Wspólnie z młodą policjantką przydzieloną do sprawy, musi działać szybko – zainteresowanie mediów napadem nie jest na rękę nowej władzy. Śledztwo prowadzi do grupy trzech przyjaciół, którym przewodzi zdesperowany młody ochroniarz.
„Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński, muz. Stefan Wesołowski
Po stracie córki Jurek wraz ze swoim teściem Benem decyduje się wyprawić chiński rytuał minghun, czyli zaślubiny po śmierci. „Minghun” to opowieść o nadziei, miłości i poszukiwaniu sensu życia oraz tego, co nastaje po nim. Opowiada o najważniejszych emocjach i egzystencjalnych granicach ludzkiego doświadczenia.
Bohaterowie ruszają w metaforyczną i pełną emocjonalnych zawirowań podróż w głąb samych siebie, której celem jest znalezienie dla zmarłej idealnego partnera na wieczność. Zderzenie dwóch, jakże odmiennych kultur, ma pomóc uświadomić zarówno filmowym postaciom, jak i widzowi, że bez względu na pochodzenie, wszyscy przynależymy do jednej człowieczej rodziny, gdzie podstawowe emocje są wspólne
Poza konkursem odbędzie się projekcja filmów z muzyką Krzysztofa Komedy:
Nad wielką wodą
film krótkometrażowy (czas: 6.30 min.) z 1962 r. w reż. Andrzeja Kondratiuka i z muzyką Krzysztofa Komedy.
Żart filmowy, którego bohaterami są dwaj żeglarze, próbujący wypłynąć na morze. Wczasowicze, ubrani w pasiaste kostiumy kąpielowe, podchodzą do łódki, stojącej na plaży. Ładują do niej mnóstwo bagaży, po czym próbują odpłynąć…
Obsada: Bogumił Kobiela, Jan „Ptaszyn” Wroblewski
produkcja: Polska, rok produkcji: 1962, czarno-biały
Ręce do góry
film fabularny w reż. Jerzego Skolimowskiego i z muzyką Krzysztofa Komedy (1967) i Józefa Skrzeka (1981)
Film zrealizowany na podstawie scenariusza, którego współtwórcą był Andrzej Kostenko. Tematem filmu jest spotkanie po latach absolwentów Akademii Medycznej, którzy nocą w wagonie towarowym wspominają mroczne czasy stalinizmu.
Film przez czternaście lat nie był dopuszczany do rozpowszechniania ze względu na scenę nalepienia podwójnej pary oczu wizerunkowi Józefowi Stalina na pierwszomajowym pochodzie. Kiedy w 1981 roku zaistniała możliwość jego rozpowszechniania, Jerzy Skolimowski dokręcił prolog. Zrealizowany został na taśmie barwnej, film właściwy – na czarno-białej. Ostatecznie wszedł na ekrany w 1985 roku bez prologu.
produkcja: Polska, rok produkcji: 1967, premiera: 1985
Sceny z życia Holly Golightly
Spektakl telewizyjny z 1972 roku w reżyserii Kazimierza Kutza i z muzyką Krzysztofa Komedy, spektakl na podstawie scenariusza Stanisława Dygata.
Obsada:
Kalina Jędrusik (Holly Golightly), Marian Opania (Autor), Kazimierz Witkiewicz (Joe Bell), Krawczyk Bernard (Yonioszi), Bogumiła Murzyńska (Mag Wildwood), Wojciech Rajewski (O.J.Berman), Jerzy Bińczycki (Rusty Trawler), Sabina Chromińska (Sophia Spanella), Emir Buczacki (Ybarra), Jerzy Siwy (Doktorek), Mieczysław Jasiecki (Doktor), Władysław Kornak (Mężczyzna), Mieczysław Banasik (Jimmy Clark), Lidia Bienias (Pielęgniarka).
Pokazy specjalne i retrospektywy
Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Wspomnienie
film dokumentalny w reż. i wg scen. Marka Sierockiego i Mariusza Cieślika
Film wspomnieniowy poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich muzyków XX wieku. W dokumencie przypomniana zostaje bogata twórczość tego legendarnego kompozytora i saksofonisty, którego muzyka towarzyszyła kolejnym pokoleniom Polaków.
Film prod. polskiej z 2025 r., czas: 52 min.
„Jestem postacią fikcyjną” – reż. Arkadiusz Bartosiak
„Jestem postacią fikcyjną” to dokumentalny portret Andrzeja Seweryna. Nie jest to jednak film biograficzny. Kamera towarzyszy bohaterowi, obserwując jego życie na przestrzeni jednego roku.
Film dok. prod. polskiej, 77 min.
Koncerty
Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski Band
Urszula Dudziak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek na świecie. Jest prekursorką i propagatorką innowacyjnego potraktowania głosu z użyciem elektroniki. Przez wiele lat mieszkała a w Nowym Jorku, gdzie nagrała dziesiątki płyt z Michałem Urbaniakiem dla takich firm płytowych jak: Colubia Records Atlantic records Arista records. Występowała lub nagrywała płyty z takimi artystami jak: Nina Simone, Dee Dee Bridgewewater, Bobby Mc Ferrin, Sting, Gil Evans, Michael Brecker, Herbie Hancock, Archie Shepp. Występowała przez dwa sezony w Musical święteczny „Bending Towards the Light” w Nowym Jorku u boku m.in. Lionela Hamptona, Clark Terrego Dave Brubecka. Projekt miał premierę w znanej sali koncertowej w Lincoln Center: Avery Fisher Hall. Płyta nagrana w duecie z Adamem Makowiczem ” Newborn Light” i wydana przez Columbię records. Z Michałem Urbaniakiem jest współautorką światowego przeboju muzycznego „Papaya”, który wykonuje brawurowo z niespotykaną, oryginalną techniką wokalną podczas koncertów.
Otrzymała nagrodę od prestiżowej amerykańskiej instytucji artystycznej National Endowewent of Arts. Wystąpiła na festiwal dedykowanym Theloniusowi Monkowi w Kennedy Center w Waszyngtonie, który został zarejestrowany i wielokrotnie prezentowany w amerykańskiej telewizji na kanale HBO. Jest bardzo aktywną i twórczą artystką, autorką dwóch książek ” Wyśpiewam wam wszystko” i „Wyśpiewam wam więcej”. Aktualnie pracuje nad kolejną.
Projekt jest efektem nawiązanej współpracy dwojga wspaniałych artystów: Urszuli Dudziak i Grzecha Piotrowskiego, kompozytora, producenta, saksofonisty, który zdobył uznanie publiczności i krytyków muzycznych zarówno w Polsce jak i jej zagranicami. Jest twórca globalnego projektu – World Orchestra Grzech Piotrowski, liderem Alchemik big band i wielu innych projektów, a także producentem i dyrektorem wielu festiwali muzycznych.
Program koncertu składa się z największych przebojów Artystki oraz utworów napisanych dla niej w ostatnich latach, a także z kilku instrumentalnych kompozycji Grzecha Piotrowskiego. Koncert jest pełen rytmu i pozytywnej energii.
Wykonawcami koncertu są: Urszula Dudziak – śpiew, Grzech Piotrowski – saksofony, Krzysztof Łochowicz – gitara, Tamara Behler – śpiew, wiolonczela, Piotr Matusik – keyboard, Jan Wierzbicki – bas, Krzysztof Gradziuk – perkusja.
„Leonard Cohen – Po miłości kres”. Artur Żmijewski w hołdzie Leonardowi Cohenowi
Artur Żmijewski, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów, tym razem zaskakuje w nowej roli prezentując program muzyczny z utworami Leonarda Cohena. Na koncertowej scenie usłyszymy takie utwory jak „Alleluja”, „W tajnym życiu mym” (In My Secret Live), „Zuzanna”, „Tańczmy po Miłości Kres” (Dance Me To The End of Love), „Wspomnienie” (Memories) oraz wiele innych. Każdy z nich, dzięki doskonałym tłumaczeniom autorstwa Macieja Zembatego, Romana Kołakowskiego i Michała Kuźmińskiego, zyskuje nowe życie, wprowadzając słuchaczy w świat pełen poezji, emocji i głębokiej refleksji.
Arturowi Żmijewskiemu na scenie towarzyszyć będą wyjątkowi muzycy. Ewa Żmijewska (wokal, gitara), Shandrelica Casper “Shandy” intrumenty perkusyjne i wokal, Wojciech Pilichowski gitara basowa oraz wokal i Andrzej „E – moll” Kowalczyk śpiew, gitary
i instrumenty klawiszowe. Razem tworzą niezwykłą muzyczną przestrzeń, która doskonale oddaje nastrój i przesłanie utworów Cohena.
Program „Leonard Cohen – Po miłości kres” to nie tylko hołd dla twórczości Cohena, ale także nowa, pełna emocji interpretacja jego utworów skłaniająca do refleksji nad przemijaniem i wolnością jednostki, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
Spotkania autorskie
„Pani Anka. Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
Anna Nehrebecka na festiwalu Grand Prix Komeda. Ta doskonale znana aktorka przyjedzie do Ostrowa Wielkopolskiego, by zobaczyć się z czytelnikami książki „Pani Anka. Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”, ale i opowiedzieć o swoich filmowych rolach.
Wystawy
„Kostiumy”
Wystawa prezentująca kostiumy filmowe autorstwa Joanny Walisiak. To zarówno zdjęcia Aktorów w zaadresowanych kostiumach przypisanych do Postaci, jak i kostiumy zaprezentowane w formie pełnej, przestrzennej. To możliwość wniknięcia w formę i detal, które często operatorskim kadrowaniem zostają ścięte.