Ella Fitzgerald

Oprac. Ewa Kałużna Fot. Mosaic Records Daily Jazz Gazette


102 lata temu urodziła się Królowa Jazzu -

ELLA FITZGERALD

(ur. 25 kwietnia 1917, zm. 15 czerwca 1996), amerykańska wokalistka jazzowa, zwana Pierwszą Damą Piosenki (First Lady of Song), Królową Jazzu lub Lady Ella.
Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w historii jazzu, jak również swingu i bebopu.

Była znana z czystości brzmienia, nienagannej dykcji, frazowania i intonacji oraz "klaksonowej" zdolności improwizacyjnej, szczególnie w śpiewie scatem. Znakomicie czuła się w wolnych, nastrojowych kompozycjach.
Była ostatnią z czterech największych jazzowych wokalistek, razem z Billie Holiday, Sarah Vaughan i Carmen McRae, które reprezentowały najbardziej płodny okres w historii wokalistyki jazzowej.Poza Ellą, żaden inny wykonawca jazzowy nie zdobył 13 statuetek Grammy oraz Grammy Lifetime Achievement Award, nikt inny nie wygrał trzy razy z rzędu w kategorii Najlepsza Wokalistka Jazzowa.

Jej wyjątkowa technika scatu sprawiła, iż Ella pracowała z wieloma utalentowanymi muzykami, którzy doceniali i podziwiali jej nadzwyczajny dar wyrażania emocji śpiewem. Są tu takie nazwiska, jak: Cole Porter, Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Benny Goodman czy Louis Armstrong, Z tym ostatnim nagrała kilka albumów

https://www.youtube.com/watch?v=VqOaQgD_2KA

Debiutowała w 1934, mając 17 lat, w konkursie piosenki w Apollo Theater w nowojorskim Harlemie.
Szybko została dostrzeżona jako obiecujący talent i zaangażowana do orkiestry swingowej Chicka Webba.
W sumie nagrała prawie 150 piosenek z orkiestrą Webba, m.in. utwór "A-Tisket, A-Tasket", który cieszył się ogromną popularnościąW 1942 Ella rozpoczęła karierę solową, śpiewając w klubach i salach koncertowych Nowego Jorku. Występowała m.in. z grupą All Stars w ramach Jazz At The Philharmonic JATP.

Wraz z upadkiem ery swingu i wielkich zespołów koncertowych, nastąpiła poważna zmiana w muzyce jazzowej.
Pojawienie się bebopu doprowadziło do zwrotu w stylu wokalnym Elli Fitzgerald, szczególnie pod wpływem jej pracy z big bandem Dizzy'ego Gillespie'ego.
To właśnie w tym okresie Fitzgerald zaczęła włączać scat jako główny element swojego śpiewu.

Jej nagranie z 1945 "Flying Home" zostało później opisane przez "The New York Times" jako "jedno z najbardziej wpływowych wokalnych nagrań jazzowych dekady".
I dalej: "Inni śpiewacy, w szczególności Louis Armstrong, próbowali podobnej improwizacji, ale nikt przed panną Fitzgerald nie stosował tej techniki z tak olśniewającą inwencją"Bebopowe nagranie "Oh, Lady Be Good!" (1947) zwiększyło rangę Elli jako jednej z czołowych wokalistek jazzowychPunktem zwrotnym w jej życiu było wydanie w 1956 albumu "Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Songbook", z orkiestrą Buddy'ego BregmanaBył to pierwszy album Elli, nagrany w nowo powstałej wytwórni Verve Records. Album ten zainaugurował serię Fitzgerald's Songbook.
Każdy z ośmiu albumów tej serii dotyczy innego kompozytora.
W latach 1956-1964 powstały kolekcje kompozycji Richarda Rodgersa i Lorenza Harta, Duke’a Ellingtona, Irvinga Berlina, George’a i Iry Gershwin, Harolda Arlena, Jerome'a Kerna i Johnny'ego Mercera.

Na wyróżnienie zasługuje "Ella Fitzgerald Sings The Duke Ellington Songbook", ten album nagrała bowiem w towarzystwie orkiestry autora kompozycjiSongbooki miały być produktem komercyjnym, skierowanym do szerszego odbiorcy niż tylko bywalcy jazzowych klubów - w odróżnieniu od stricte jazzowych nagrań z Joe Passem, Tommym Flanaganem czy Oscarem Petersonem z lat 70.
Wyszło znakomicie. Seria Songbook stała się najbardziej docenianą i odnoszącą sukcesy komercyjną pracą piosenkarki, i prawdopodobnie najbardziej znaczącą propozycją dla amerykańskiej kultury.

Fitzgerald nagrywała także albumy, poświęcone wyłącznie piosenkom Cole'a Portera i George'a Gershwina - odpowiednio "Ella Loves Cole" (1972)oraz "Nice Work If You Can Get It" (1983)Warto wspomnieć o albumach koncertowych, wysoko cenionych przez krytyków. "At the Opera House" zawiera typowy zestaw Jazz At The Philharmonic"Ella in Rome" i "Twelve Nights in Hollywood" pokazują jej wokalny kanon jazzowy"Ella in Berlin" wciąż jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt.
Zawiera ona nagrodzony Grammy utwór " Mack the Knife", gdzie Ella zapomina tekst, ale wspaniale improwizuje, by to zrekompensowaćW 1972 powstała wytwórnia Pablo Records, dla której Ella nagrała 20 albumów.
Płyta "Ella in London", nagrana dla Pablo Records na żywo w 1974, z pianistą Tommym Flanaganem, gitarzystą Joe Passem, basistą Keterem Bettsem i perkusistą Bobbym Durhamem, przez wielu uważana jest za jedną z jej najlepszych płyt

https://www.youtube.com/watch?v=Xg7bZUxUPFg

Ella nagrała w swojej karierze kilka albumów z akompaniamentem fortepianu, ale doskonałym podkładem melodycznym okazała się dla niej gitara.
Fitzgerald i Joe Pass nagrali razem 4 albumy: "Take Love Easy" (1973), "Easy Living" (1986), "Speak Love" (1983) oraz "Fitzgerald and Pass - Again" (1976)Lata nagrań dla Pablo Records to również udokumentowany spadek formy i głosu Elli Fitzgerald.
"Często używała krótszych, kłujących fraz, a jej głos był cięższy, z szerszym vibrato" - napisał jeden z biografów.
Nękana problemami zdrowotnymi, Fitzgerald dokonała ostatniego nagrania w 1991 i ostatnich publicznych występów w 1993Przez kilka ostatnich lat życia Ella Fitzgerald cierpiała na cukrzycę, co doprowadziło do licznych komplikacji.
W 1985 była hospitalizowana z powodu problemów z układem oddechowym, w 1986 - z powodu niewydolności serca, a w 1990 - z powodu wyczerpania.

W 1993 amputowano jej obie nogi poniżej kolan w związku z komplikacjami cukrzycowymi. Miała również od wielu lat poważnie osłabiony wzrok.
W 1996, zmęczona ciągłymi pobytami w szpitalach, zdecydowała się wrócić do domu.
Unieruchomiona w wózku inwalidzkim, ostatnie dni życia spędziła na swoim podwórku w posiadłości Beverly Hills, wraz z synem Rayem i 12-letnią wnuczką Alice.
"Chcę tylko czuć zapach powietrza, słuchać ptaków i słyszeć śmiech Alice" - mówiła.
Ostatniego dnia spojrzała na syna z łagodnym uśmiechem na twarzy i powiedziała: "Teraz jestem gotowa, by odejść". Zmarła w swoim domu po udarze mózgu, 15 czerwca 1996, w wieku 79 lat. R.I.P. [*]

Dyskografia:


https://en.wikipedia.org/wiki/Ella_Fitzgerald_discography
27 września 2017 ukazał się album "Ella with The London Symphony Orchestra".
Na krążku znalazły się oryginalne wokale Elli z lat 1950-1961, z nowymi aranżacjami, a także dwa duety: z Louisem Armstrongiem i Gregorym Porterem.
Podczas remasterowania "Someone to Watch Over Me", producenci usłyszeli pewien niezidentyfikowany hałas.
Jak się później okazało, był to Louis Armstrong, który w tym utworze zastąpił trębaczy Elli"Jak wiadomo, różni wielcy jazzu próbowali wpłynąć na sposób śpiewania Elli, oheblować dar, jaki otrzymała.
Na szczęście z niewielkim skutkiem.
Śpiewała po swojemu, malowała głosem na swoją, niebywałą modłę, i tym wygrywała.
Poczucie swingu, lekkość śpiewania, idealne trzymanie frazy - miała we krwi.
Ten album jest zakupem obowiązkowym. Słuchając go, można się wzruszać, nawet płakać, śmiać, odpoczywać, na dodatek mając absolutną pewność obcowania z najwyższą sztuką"

Ella Fitzgerald with the London Symphony Orchestra „Someone To Watch Over Me”


Posłuchajmy:
Ella Fitzgerald In Concert Live, Amsterdam 1957 Part 1Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Ray Brown, Ed Thigpen "Round Midnight" 1961Ella Fitzgerald "Girl from Ipanema" 1965

https://www.youtube.com/watch?v=0mEAPqxED70

Ella Fitzgerald & Tommy Flanagan Trio Live, Montreux 1969

https://www.youtube.com/watch?v=ro75tzIW61o

Ella Fitzgerald "One Note Samba" Live (scat singing) 1969Ella Fitzgerald & Count Basie Orchestra "After You've Gone" 1979Ella Fitzgerald & Louis Armstrong "Summertime"Ella Fitzgerald & Louis Armstrong "Dream A Little Dream Of Me"Ella Fitzgerald & Frank Sinatra "The Lady Is A Tramp" 1990