gru 21 2020
18 – 1956 Seans z Powidłami Leopolda Tyrmanda
Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
„JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.
Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.
Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).
Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.
Kolejna, ostatnia impreza autorstwa Leopolda Tyrmanda pod patronatem ESTRADY JAZZOWEJ premierę swoją miała w styczniu 1956 roku. Był to cykl siedmiu wieczorów synkopowanych wariacji pod nazwą „Seans z powidłami”. Pierwsze spektakle przedstawiono w Teatrze, w budynku warszawskiej YMCA przy ul. Konopnickiej 6 i w pawilonie Ministerstwa Komunikacji, przy ul. Wspólnej 72.
„Koncerty jazzowe, organizowane przez warszawską „Estradę” zamieniają się powoli w stałą imprezę. Powodzenie ostatniego „Seansu z powidłami nr 2” było ogromne (grali „Melomani” z Łodzi i „Sekstet Kurylewicza” z Krakowa). Do pięknie drukowanych programów organizatorzy dodawali czystą kartkę papieru, na której słuchacze pisali swoje uwagi. Oto jedna z nich: „Dziękuję wam. Po tym koncercie jestem tak zmęczony, że nie pójdę na śródmieście chuliganić”.
„Przekrój” styczeń 1956 r.
Trzy kolejne imprezy organizowane przez Tyrmanda w Państwowym Przedsiębiorstwie Imprez Estradowych:
– „Studio 55”,
– „Zimno i Gorąco”
– „Seans z Powidłami”.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |