1963. Kluby jazzowe Francja, Niemcy

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Arch. Andrzeja Dąbrowskiego, Arch. Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie i Arch. Muzeum Jazzu.

POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI WSZYSTKIE E-Wystawy

Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego

to opracowany przez Andrzeja Rumianowskiego materiał oparty na wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:
– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej

Mapa Francji

W roku 1963 Kwintet Kurylewicza miał wyjechać na festiwal jazzowy do Juan-les-Pins, francuskiego kurortu nad morzem Śródziemnym, ale Andrzejowi Kurylewiczowi i Wandzie Warskiej odmówiono przyznania paszportów.

Przyczyną odmowy była napisana przez Kurylewicza, jako wspomnienie pobytu w Bułgarii w roku 1962, kompozycja „Nyamaland”.

Nyama, nyama„, były to jedyne słowa, jakie muzycy słyszeli od ekspedientek w pustych bułgarskich sklepach.

Polish Jazz Quartet: Andrzej Dąbrowski, Roman Gucio Dyląg, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak

Na festiwal do Juan-les-Pins pojechali pozostali członkowie grupy, tworząc Polish Jazz Quartet w składzie:
Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy

Wojciech Karolak – fortepian

Andrzej Dąbrowski – perkusja

Roman Gucio Dyląg – kontrabas

Zespół przed Paryskim Klubem Blue Note

Polish Jazz Quartet, po festiwalu w Juan-les-Pins, przez dwa miesiące grał w jednym z najsłynniejszych klubów jazzowych Europy, w paryskim Blue Note.

Andrzej z Wojtkiem Karolakiem w Paryżu

Okładka tygodnika „Motor” z 1963 roku

Podczas pobytu w Paryżu, w wolnych chwilach Andrzej pisał artykuły motoryzacyjne do tygodników: „Motor” i „Przekrój”.

Mapa RFN z zaznaczonymi miastami, odwiedzonymi przez Muzyków.

26 października, po koncertach w Paryżu zespół przybywa na czteromiesięczną trasę po Republice Federalnej Niemiec, odwiedzając kolejno miasta:
Oberstein
Bad Honnef
Hagen
Lindem
Kolonia
Bad Kreuznach
Solingen
Wuppertal
Dusseldorf
Schweinfurt
Stuttgard
Lemgo
Erlangen

Miesięcznik JAZZ z roku 1963.

W 1963 roku Andrzej Dąbrowski po raz 6 otrzymał tytuł:
Najlepszy perkusista jazzowy” w ankiecie miesięcznika „JAZZ”
.

POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI WSZYSTKIE E-Wystawy