2. TYRMAND 1938. Matura, wyjazd do Paryża

Oprac. Andrzej Rumianowski

POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY

Rok 2020, uchwałą Sejmu RP, ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca 2020. minęła 35. rocznica jego śmierci.
Leopold Tyrmand to pisarz, literat, a także niestrudzony popularyzator jazzu. Jest patronem Fundacja Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.
Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę internetową pt. Stulecie urodzin Leopolda Tyrmanda, wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności Matthew Tyrmanda, Mary Ellen TyrmandJerzego Dudusia Matuszkiewicza, we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.


Czasopismo Gimnazjum Kreczmara

Leopold Tyrmand, jako młodzieniec z dobrego domu, uczęszcza do warszawskiego Gimnazjum im. Kreczmara, renomowanej szkoły dla młodzieży klasy średniej.
Jego podstawowym zainteresowaniem jest czytanie książek, całymi dniami przesiaduje w bibliotece, ale latem z przyjemnością odwiedza basen Legii. Tam w towarzystwie starszych kolegów słucha dyskusji o muzyce jazzowej, zaczyna interesować się jazzem.

W 1938 roku Leopold zdaje maturę i rodzice chcą go kształcić na samodzielnego architekta.

Basen Legii Warszawa przed wojną

Leopold Tyrmand po maturze


Paryż 1938., w dali widoczna katedra Notre Dame

Latem 1938 roku Leopold Tyrmand, mając zaledwie 18 lat wyjeżdża do Paryża, tu przez rok studiuje architekturę w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych.
Jak po latach napisze w Dzienniku 1954.: Ten rok w Paryżu praktycznie przegłodowałem, żywiąc się frytkami i fasolą, ale tam właśnie po raz pierwszy zetknął się z zachodnioeuropejską kulturą i amerykańskim jazzem, co miało głęboki wpływ na jego przyszły światopogląd i twórczość.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY