20 – 1956 Jazzowe kluby

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

Klub „Stodoła” przy ul. Emilii Plater mieścił się w baraku, stołówce budowniczych Pałacu Kultury.
Archiwum Muzeum Jazzu

Rok 1956, czas ustrojowej odwilży. W akademickich ośrodkach Warszawy, Krakowa i Gdańska powstają kluby studenckie.

W warszawskich Hybrydach, Stodole, gdańskim Żaku grany jest jazz.

Otwarcie Klubu Hybrydy, D. Rudziński cl., Z. Namysłowski tb. Fot. M. Karewicz
Archiwum Muzeum Jazzu

„Różnica między Hybrydami, a Stodołą była taka, że do Stodoły przychodziło się w tenisówkach i jeansach, żeby potańczyć, a do Hybryd w uprasowanej koszuli i pod krawatem, Stodoła była klubem jazzu tradycyjnego, w Hybrydach grano tylko jazz współczesny.”

Z tekstu Marka Karewicza

Logo SCJ. Śląski Jazz Klub
Archiwum Muzeum Jazzu

19.X.1956. w Gliwicach powstaje Śląski Jazz Klub, w tym samym roku w Krakowie rusza Jazz Klub Helikon

Pałac im. Józefa Stalina., później Pałac Kultury i Nauki w roku 1956, rok po ukończeniu budowy.
Archiwum Muzeum Jazzu

Tak wyglądała Warszawa w roku 1956. Widok od strony południowej, od Placu Grzybowskiego. Przed Pałacem Kultury i Nauki widać zniszczony Kościół Wszystkich Świętych.

Zofia Komedowa w Klubie Żak
Archiwum Muzeum Jazzu

W 1957 roku powstaje Federacja Polskich Klubów Jazzowych, na początku zrzesza tylko kluby jazzowe, potem rozszerza działalność o współpracę z muzykami i miłośnikami jazzu.
W roku 1964 przyjmuje nazwę Polska Federacja Jazzowa zaś w roku 1969 następuje kolejna zmiana nazwy na Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.