Angélique Kidjo


Oprac. Ewa Kałużna, Fot. allmusic.com


ANGÉLIQUE KIDJO na LADIES' JAZZ FESTIVAL 2019 w GDYNI

Zainteresowanie afrykańskimi, afroamerykańskimi i kubańskimi rytmami w Polsce nie słabnie. Salsa, samba, rumba, bossa nova, swing, world music, gospel - w połączeniu z jazzem pozostają na topie.

Tego lata odbyło się kilka spektakularnych koncertów: - JAZZMEIA HORN - 4 lipca 2019 na Warsaw Summer Jazz Days
- ANGÉLIQUE KIDJO trio / CÉCILE McLORIN SALVANT / LIZZ WRIGHT - 7 lipca 2019 w NOSPR w Katowicach
- MICHELLE DAVID - 11 lipca 2019 na Letniej Akademii Jazzu w Łodzi
- CHINA MOSES - 20 lipca 2019 na festiwalu Jazz na Starówce.

27 lipca 2019, w ramach Ladies' Jazz Festval, wystąpiła w Teatrze Muzycznym w Gdyni artystka i aktywistka, ANGÉLIQUE KIDJO, ze swym głośnym brodwayowskim projektem "Celia"
Angélique Kidjo jest w życiowej formie. W ciągu 14 miesięcy wydała dwie genialne płyty, na których łączy world music, jazz, bossa novę i muzykę duszy w jedno niezapomniane wydarzenie.

Album "Celia" ukazał się w kwietniu 2019.
Jest to płyta, którą Kidjo oddaje cześć Celii Cruz - najbardziej popularnej artystce latynoskiej XX w., znanej jako Królowa Salsy. Angélique sięga tutaj do afrykańskich korzeni Cruz, przedstawiając jej kompozycje zupełnie na nowo, w zaskakującym stylu, pełnym brzmień i rytmów z Kuby, Afryki i Środkowego Wschodu. Na płycie pojawili się muzycy:
- Tony Allen - perkusja
- Meshell Ndegeocello - bas
- Dominic James - gitara
- Shabaka Hutchings - saksofon, z zespołem Sons of Kemet - Gangbé Brass Band z Beninu


Album został nagrany w Nowym Jorku i Paryżu.

Celia Cruz (właśc. Úrsula Hilaria Celia de la Caridad Cruz Alfonso) urodziła się w Hawanie w 1925. Wyjechała do USA, gdy Fidel Castro przejął władzę na Kubie w 1959.
W 1966 dołączyła do orkiestry Tito Puente.
Cruz wydała ponad 60 albumów, z których 23 pokryły się złotem. Otrzymała Narodowy Medal Sztuk, 7 nagród Grammy, nagrodę Grammy Lifetime Achievement Award, a jej podobizna znalazła się na specjalnym amerykańskim znaczku pocztowym.
Celia zmarła w 2003.
Celia Cruz - "Bemba Colora", Live 1999


Celia Cruz - "La Negra Tiene Tumbao", Official 2009


ANGÉLIQUE KIDJO (właśc. Angélique Kpasseloko Hinto Hounsinou Kandjo Manta Zogbin Kidjo) urodziła się 14 lipca 1960, w Ouidah w Beninie. Jej ojciec pochodzi z ludu Fon z Ouidah, a matka - z ludu Joruba. Dorastała, słuchając tradycyjnej muzyki Beninu, a także Feli Kuti, Miriam Makeby (zwanej Mama Africa), Hugha Masekela, Jamesa Browna, Manu Dibango, Otisa Reddinga, Jimiego Hendriksa, Stevie'ego Wondera, bandów Osibisa i Santana.

Zanim skończyła sześć lat, występowała z trupą teatralną swojej matki. To obudziło w niej uznanie dla tradycyjnej muzyki i tańca.
Zaczęła śpiewać w szkolnym zespole Les Sphinx. Jako nastolatka odniosła sukces, wykonując swoją wersję utworu "Les Trois 'Z' " Miriam Makeby, który grano w radiu narodowym Beninu.
Nagrała album "Pretty" z kameruńskim producentem Ekambi Brilliant i swoim bratem Oscarem. Sukces albumu pozwolił jej na tournée po całej Afryce Zachodniej.

Ciągłe konflikty polityczne w Beninie uniemożliwiły jej bycie niezależną artystką we własnym kraju, i doprowadziły do przeniesienia się do Paryża w 1983. Kidjo studiowała muzykę w CIM, renomowanej szkole jazzowej w Paryżu, gdzie poznała muzyka i producenta, Jeana Hébraila, z którym skomponowała większość swojej muzyki.
Wyszła za niego za mąż w 1987. W 1985 została czołową wokalistką znanego euro-afrykańskiego zespołu jazzowo-rockowego Jasper van't Hof's Pili Pili.
Pod koniec lat 80. stała się jedną z najpopularniejszych wykonawczyń na żywo w Paryżu. Nagrała solowy album "Parakou" dla wytwórni Open Jazz Label


Została odkryta w Paryżu przez założyciela Island Records, Chrisa Blackwella, który podpisał z nią kontrakt w 1991. Nagrała cztery albumy dla Island, aż do odejścia Blackwella z wytwórni - "Logozo" (1992, z Branfordem Marsalisem i Manu DiBango)


"Ayé" (1994), z pierwszym hitem, nominowanym do Grammy "Agolo"


"Fifa" (1995) - Carlos Santana uczestniczył w nagraniu utworu "Naima". Kidjo napisała go dla swojej córki Naimy, która urodziła się w 1993


W 2000 podpisała w Nowym Jorku kontrakt z Columbia Records, dla której nagrała dwa albumy.

W maju 2017 Kidjo zaprezentowała materiał z płyty "Remain in Light" podczas koncertu w Carnegie Hall


Jej płyta z 2018, nowa wersja albumu Talking Heads "Remain in Light", uznana została za "wizjonerską" przez "NPR Music" i za "jeden z najbardziej energetycznych albumów roku" przez "The Washington Post"


W listopadzie 2018 Kidjo wystąpiła dla 70 dygnitarzy i głów państw na ceremonii z okazji stulecia zakończenia I wojny światowej przy Łuku Triumfalnym w Paryżu


Jej wspaniała kariera, liczne nagrody, pozwoliły na aktywne zaangażowanie się w sprawy rodzimej Afryki. Znalazła sposób nie tylko na przekazywanie bogatego dziedzictwa, ale również na pokazanie prawdy o roli kobiet w tej części świata.
Nic więc dziwnego, że magazyn "Time" uznał ją za "najważniejszą divę Afryki" (chociaż mieszka w Nowym Jorku), BBC umieściło ją na liście 50-ciu najbardziej znanych postaci na kontynencie, a magazyn "Forbes" uznał Angélique za pierwszą kobietę na liście najpotężniejszych gwiazd w Afryce.

Jest laureatką prestiżowej nagrody Crystal 2015, przyznawanej przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii, oraz nagrody Amnesty International Ambassador of Conscience w 2016.

Angélique Kidjo jest lauratką trzech Grammy (8 nominacji) - Best World Music Album - "Sings" 2015


Best World Music Album - "Eve" 2014


Best Contemporary World Music Album - "Djin Djin" 2007Wśród artystów, z którymi nagrywała lub koncertowała, są Carlos Santana, Dave Matthews Band, Peter Gabriel, Bono, Herbie Hancock, Cassandra Wilson, Vernon Reid i Annie Lennox.

Posłuchajmy: Angélique Kidjo & John Legend - "Move On Up" Live 2010


"Once in a Lifetime" Official 2018


"Celia" Live 2019


"La Vida Es Un Carnaval" Live 2019


"Once in a Lifetime" Live 2019


"Crosseyed and Painless" Live 2019