24 – 1957 U brzegów Jazzu Leopolda Tyrmanda

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Wystawa składa się z 46 sukcesywnie publikowanych odcinków,

Wystawa została opracowana na podstawie zbiorów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU i jest drugą częścią* cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

*Pierwsza część tego cyklu nosi nazwę
DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te” i oczekuje na swą
e-publikację, dostępna jest jednak w wersji stacjonarnej:

Tu kliknij i zobacz wersję stacjonarną wystawy

Książka „U brzegów jazzu” Tyrmanda, 1957 r.

„Książka nazywa się U BRZEGÓW JAZZU, napisał ją Leopold Tyrmand, (przedmowa Stefana Kisielewskiego, ilustracje Skarżyńskiego, 200 stron,16 zł. Polskie Wydawnictwo Muzyczne), 6 obszernych rozpraw na temat powstania jazzu z folkloru, i o klasycznym okresie Nowo-Orleańskim tej muzyki.

Książka napisana jest ze znawstwem i erudycją. Oparta jest na ciekawych źródłach, jednak ujęta całkowicie osobiście. Nasi znawcy rzucą się na nią z zapałem, dla bogatego materiału informacyjnego…”

„Przekrój”, 1957 r.

Leopold Tyrmand podpisujący książkę „U brzegów jazzu”

Logo magazynu „Przekrój”

Wycinek z tygodnika „Przekrój”, 1957 r.