24 – 1957. U brzegów Jazzu Leopolda Tyrmanda

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

Książka „U brzegów jazzu” Tyrmanda, 1957 r.
Archiwum Muzeum Jazzu

W 1957 roku Leopold Tyrmand, nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydaje książkę pt.: U BRZEGÓW JAZZU.

Wycinek z tygodnika „Przekrój”, 1957 r.

KSIĄŻKA

Nazywa się U BRZEGÓW JAZZU. napisał ją Leopold Tyrmand (przedmowa Stefana Kisielewskiego, ilustracje Skarżyńskiego, 200 stron, 16 zł. Polskie Wydawnictwo Muzyczne). 6 obszernych rozpraw na temat powstania jazzu z folkloru i o klasycznym okresie Nowo-Orleańskim tej muzyki.

Książka napisana ze znawstwem i erudycją. Oparta jest na ciekawych źródłach, jednak ujęta całkowicie osobiście. Nasi znawcy rzucą się
na nią z zapałem, dla bogatego materiału informacyjnego. Dla zwykłego czytelnika jest zbyt męcząca; brak prostoty w wykładzie, nieopanowany i zawikłany styl, czynią że niektóre partie książki są trudno czytelne i denerwujące.
Szkoda, bo to niewątpliwie bardzo wartościowa pozycja o jazzie. No i napisana przez wybitnego znawcę i miłośnika jazzu.

Leopold Tyrmand podpisujący książkę „U brzegów jazzu”, fot. arch. Muzeum Jazzu