24. TYRMAND 1975. Tu w Ameryce

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Hoovera, Arch. Mary Ellen Tyrmand, Arch. Muzeum Jazzu, Arch. Dudusia Matuszkiewicza

Rok 2020, uchwałą Sejmu RP, ogłoszony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca 2020. minęła 35. rocznica jego śmierci.
Leopold Tyrmand to literat, a także niestrudzony popularyzator jazzu. Jest patronem Fundacji Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.
Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę internetową pt. Stulecie urodzin Leopolda Tyrmanda, wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności Matthew Tyrmanda, Mary Ellen TyrmandJerzego Dudusia Matuszkiewicza, we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.

Okładka Rosa Luxemburg Contraceptives Cooperative
rok 1972.

Jeszcze w 1972 roku ukazuje się, wydana przez Macmillan Company książka zatytułowana Rosa Luxemburg Contraceptives Cooperative, czyli Spółdzielnia produkcyjna środków antykoncepcyjnych imienia Róży Luksemburg. W tym samym roku pozycja została wydana przez Polską Fundację Kulturalną w Londynie, pod tytułem Cywilizacja Komunizmu. Tyrmand w formie pamfletu rozprawił się ze zbrodniczym systemem. Książka cieszyła się dużą popularnością.

W 1973, po dwuletnim oczekiwaniu Tyrmand stał się obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Akt naturalizacji z 19 października 1973 roku

Zbiór felietonów: „Tu w Ameryce

W roku 1975 Leopold Tyrmand wydał w formie książkowej, jako przedruk z londyńskiego tygodnika „Wiadomości” zbiór esejów:

Tu w Ameryce – czyli dobre rady dla Polaków”

Książka wydana była nakładem Polskiej Fundacji Kulturalnej

Okładka albumu „Dig” Milesa Davisa z tekstem Leopolda Tyrmanda opowiadającym o wojennym spotkaniu dwóch fanów jazzu.

W roku 1975 ukazuje się podwójny album „DigMilesa Davisa, na okładce którego wydrukowany jest tekst Tyrmanda opowiadający o jego wojennym spotkaniu z wrogim, niemieckim żołnierzem, i wspólnym słuchaniu i dyskutowaniu o jazzie.

Fragment rewersu płyty Milesa z tekstem Tyrmanda

„Jazz jest tam, gdzie go znajdziesz.
Polski powieściopisarz i eseista Leopold Tyrmand, który spędził większość II Wojny Światowej jako przymusowy robotnik w Niemczech, opowiedział o tym jak słuchał muzyki Benny Goodmana z ręcznego patefonu na łódce pływającej po jeziorze.
Patefon obsługiwany był przez hitlerowskiego żołnierza, który obawiał się o posądzenie, że jest amerykańskim szpiegiem.

Z pewną trudnością udało się Tyrmandowi zdobyć jego zaufanie i ta dziwnie dobrana para fanów jazu spędziła niedzielne popołudnie na zmianę wiosłując i delektując się Goodmanem.”

Cytat z drugie strony okładki płyty „DigMilesa Davisa

The Rockford Insitute

„Po artykule w „American Scholar”, gdzie wydrukowałem esej atakujący totalitaryzm amerykańskiej prasy napisał do mnie list doktor Howawrd, dziś prezydent instytutu.
Napisał, że czyta mnie od wielu lat, że ja piszę dokładnie to co on myśli. Planował założenie Rockford Insitute , proponował współpracę.
Ale ja powiedziałem, że działalność polityczna mnie nie interesuje, moje konserwatywne przekonania mają charakter prywatny.

To co pan chce?
    To ja tak rzuciłem:
Chcę mieć swój miesięcznik literacki.
Uważam, że odnowa umysłów, o którą panu chodzi, zaczyna się od odnowy kultury masowej, bo ta kształtuje stosunek ludzi do życia. Jako antyliberał uważam, że wszystko rozstrzygnie się na polu kultury, cała walka z totalitaryzmami.

Zacząłem skromnie od trzech, czterech tysięcy egzemplarzy „The Rockford Papers” i ruszyliśmy z „Chronicles of Culture”.
Drukujemy dwadzieścia tysięcy, cztery dla subskrybentów, resztę rozsyłamy na uniwersytety, do bibliotek publicznych, Rozwijamy się burzliwie, zwłaszcza teraz po zwycięstwie Regana.”

Cytat z książki

TYRMAND i AMERYKA

Katarzyny Kwiatkowskiej i Macieja Gawęckiego.

Dom Tyrmandów w Rockford.

Jesienią 1975 Tyrmandowie przenieśli się do Rockford

„W październiku ukazał się całkowicie zredagowany przez Tyrmanda Rockford Papers [….]

Rockford Papers ukazywały się do 1983 roku.

[….] We wrześniu 1977 wyszedł pierwszy numer upragnionego przez Tyrmanda magazynu kulturalnego – Chronicles of Culture który szybko stał się wizytówką działalności Instytutu.”

Cytat z książki
TYRMAND i AMERYKA
Katarzyny Kwiatkowskiej i Macieja Gawęckiego
.

Leopold i Piotr, koledzy z czasów wojny.

W roku 1975 Marry Ellen Tyrmand obroniła pracę doktorską z tematu: „Postaci kobiet w powieści hiszpańskiej XIX w.
Państwo Tyrmandowie przylecieli do Europy.
W Amsterdamie Leopold przedstawił żonie swego przyjaciela z czasów wojny.
To był Peter von Diggle. Lolek z Piotrem nie widzieli się równo 30 lat.

Okładka „Siedem dalekich rejsówLeopolda Tyrmanda

W roku 1975 Tyrmand wydał Siedem dalekich rejsów pierwszy raz w języku polskim.