Auschwitz-Birkenau nie wziął się znikąd

Oprac. Ewa Kałużna, Fot. Marek Langda / PAP


Marlene Dietrich in Warsaw, 19 stycznia, 1964

fot. Marek Langda / PAP

Auschwitz-Birkenau nie wziął się znikąd, nie spadł z nieba.
Hitler całymi latami budował w Niemczech podstawy do wykluczenia Żydów, Cyganów, Romów i innych mniejszości ze społeczeństwa niemieckiego. Potem już wiedział, że może zacząć budować obozy.
Nikt w Europie i Ameryce nie przeciwstawiał się lawinowo rosnącej fali antysemityzmu…

A dzisiaj? Czy reagujemy na to, co dzieje się wokół nas? Na ulicach, w internecie. Nienawiść jednych do drugich, przemoc psychiczna i werbalna wobec „innych” – tych z mniejszości narodowych, z LGBT.
Antysemityzm znowu wspina się na wyżyny swoich możliwości. Rasizm, homofobia, seksizm. Uprzedzenia, stereotypy i nienawiść. „Masoni rządzą światem„. „W rękach Żydów spoczywa światowa finansjera„. „Celem homoseksualistów jest zniszczenie Kościoła„. „Niemcy chcą wykupić całą Polskę„.

Złe spojrzenia w tramwaju na „ruskich„, „ukraińców„, „wietnamców” i innych „brudasów„. Bo MY jesteśmy najważniejsi – my, Polacy, my katolicy, my biała rasa. Naród wybrany. „Uchodźcy roznoszą choroby i zarazki, więc niech toną w morzu – co nas to obchodzi? Nie mamy nic przeciwko nim, ale niech trzymają się z dala od nas„.
ONR-owcy mają prawo wychwalać i czcić Hitlera – wolność słowa i wyznania!”
„Kobieta musi znać swoje miejsce, a dziecku najlepiej przylać w tyłek – wtedy zrozumie i zapamięta”.
„Zamknąć usta wszystkim, protestującym przeciwko ograniczaniu praw człowieka, odsunąć na margines społeczeństwa tych, którzy głośno mówią o łamaniu praw obywatelskich i nieprzestrzeganiu Konstytucji”…

11. przykazanie – NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI!
W Auschwitz zamordowano 1,5 miliona małych dzieci
Auschwitz-Birkenau nie wziął się znikąd, nie spadł z nieba„.
(Fragmenty przemówień byłych więźniów i ocalałych z zagłady Auschwitz-Birkenau, 27 stycznia 2020).

27 stycznia – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust).
Święto, uchwalone 1 listopada 2005 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Święto uchwalono, by podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 (Wikipedia).

MARLENA DIETRICH wyrzekła się narodu niemieckiego, głośno potępiała nazizm i angażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach II wojny.
Największą miłością jej życia był niemiecki oficer, Carl Seidlitz, który został stracony cztery miesiące przed końcem wojny, za udział w planowaniu zamachu na Hitlera.
Była zdeklarowaną antynazistką. Przed wojną odrzuciła wszystkie propozycje powrotu do Niemiec ze Stanów i grania w filmach dla Hitlera. Po wybuchu wojny wywołała wściekłość w Trzeciej Rzeszy, bo opowiedziała się przeciwko swojej ojczyźnie. W Niemczech nienawidzono ją za to jeszcze przez wiele lat po wojnie.

Warszawa, 19 stycznia 1964.
Marlena Dietrich:

Poszłam na plac, gdzie wzniesiono pomnik, upamiętniający powstanie w getcie. Od dawna przepełniona byłam nienawiścią, a gdy znalazłam się w miejscu, gdzie kiedyś było getto, przesłoniła mi ona jasność widzenia i wgryzła się w serce. Od czasu tych zbrodniczych wydarzeń, które zmusiły mnie od odwrócenia się plecami od Niemiec, zawsze czułam się winna za naród niemiecki. W tym momencie bardziej niż kiedykolwiek„.

Freie Welt:
„Zanim dotarła na miejsce, opuściła samochód i powoli, przyciskając kwiaty do piersi, szła w stronę pomnika. Jej twarz była blada, powoli gasła w oczach. Nagle zakryła ją dłońmi i zaczęła płakać. Widzieliśmy jej łzy, które do tej pory jedynie słyszeliśmy, gdy śpiewała swoją piosenkę – „Sag mir, wo die Blumen sind„… „.
„Gdzie są kwiaty z tamtych lat”…

Marlena Dietrich – „Sag mir, wo die Blumen sind”, Live in Paris 1992

Pete Seeger – „Where Have All the Flowers Gone”, Live in Sweden 1968

Joan Baez – „Where Have All the Flowers Gone”, Live @ Kennedy Center Honors, 1994

Sława Przybylska – „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, Audio

27 styczniaMIĘDZYNARODOWY
DZIEŃ PAMIĘCI
O OFIARACH HOLOKAUSTU

Święto, uchwalone
1 listopada 2005 przez
Zgromadzenie Ogólne ONZ