26 MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE


JAZZ NA STARÓWCE 2020
26. edycja warszawskiego festiwalu odbywać się będzie na Rynku Starego Miasta w dniach 4 lipca - 29 sierpnia 2020 (soboty, godz.19.00)
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w tym roku odbędzie się z udziałem polskich wykonawców - na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w trudnym dla branży muzycznej czasie pandemii. Na sobotnich koncertach wystąpią gwiazdy polskiego jazzu, będą premiery i jazzowe odkrycia.

4 lipca

Piotr Schmidt Quartet - Tribute to Tomasz Stańko
Piotr Schmidt - trąbka
Wojciech Niedziela - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

„Tribute To Tomasz Stańko” to 11-ta płyta znakomitego trębacza nagrana z czołowymi muzykami jazzowymi jak mistrz fortepianu, Jacek Niedziela) . To hołd i podziękowanie złożone zmarłemu w lipcu 2018 roku wybitnemu trębaczowi za ogromną inspirację i doznania, których muzyka Stańko dostarczała przez wiele lat. „To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”. (Wulf Muller (Okeh Records - Sony Music Germany)

Piotr Schmidt. Powszechnie uznawany za jedną z nadziei naszego jazzu. Nadziei już spełniających się. Trębacz jazzowy, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród, wyróżnień i Grand Prix, od wielu lat uważany przez czytelników Jazz Forum za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce. Gał na liczących się festiwali jazzowych w Polsce i Europie. Współpracował lub współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także wybitnymi artystami zagranicznymi. Ma na swoim koncie dziewięć wydanych, autorskich płyt w tym trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od sześciu lat notowany jest w pierwszej czwórce jako „najlepszy trębacz jazzowy roku” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. W 2015 roku był trzeci w tej kategorii. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Dante Luciani, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Wojciech Myrczek, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Kazimierz Jonkisz.

Wojciech Niedziela. Mistrz pianistyki jazzowej , obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych XX wieku. Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation współpracując z solistami: Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Wziął udział w nagraniu około 40 płyt, m. in. z Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą . Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od początku lat 80-tych XX wieku do dziś. Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To kiss the Ivories” (2000) oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz” (2005) i „Supercalifragilistic” (2006). Koncertował w prestiżowych klubach Europy, USA i na Kubie. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Dave Friedman, Dave Liebman, Eddie Henderson, Billy Harper ).

11 lipca

Krzysztof Herdzin Quartet - The Book of Secrets
Krzysztof Herdzin - fortepian
Marek Podkowa - saksofon tenorowy
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad - perkusja

Wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer oraz dyrygent – Krzysztof Herdzin wystąpi ze swoim kwartetem z utworami ze swojego najnowszego albumu „The Book of Secrets” wydanego w prestiżowej serii Polish Jazz”. Album kontynuuje tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej. To płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty.Tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin:

„Skomponowałem 7 utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki.”

Lider współpracował z największymi polskimi gwiazdami muzycznymi. Grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, od wielu lat współpracuje z Anną Marią Jopek. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad) i własny Big Band. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 20 autorskich, jest posiadaczem 18 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera. Ośmiokrotnie był uznawany za Aranżera Roku wg ankiety czytelników Jazz Forum „Jazz Top”, laureat Fryderyka w kategorii „Jazzowy Kompozytor i Aranżer Roku”.

18 lipca

Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych Directions In Music: Weather Report
Paweł Kaczmarczyk - instrumenty klawiszowe
Adam Bałdych - skrzypce elektryczne
Michał Barański - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja


To projekt prezentujący muzykę z repertuaru legendarnej, amerykańskiej grupy jazz-rocka i fusion, Weather Report. Jest wynikiem muzycznych fascynacji znakomitego pianisty i ma na celu prezentację twórczości najwybitniejszych zjawisk i osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy.

Paweł Kaczmarczyk - to jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider swoich zespołów, autor pięciu znakomitych albumów nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony za wirtuozerię i kreatywność muzyczną. Artysta wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i na wielu plebiscytach krajowych, jako Pianista Roku, Album Roku, 6 Nagród, Jazz Top Jazz Forum ,wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominację do Fryderyka, 5 „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani, Mateusza Trójki Polskiego Radia. Nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla swojej muzyki i przedsięwzięć artystycznych. Aktywnie koncertuje na całym świecie.

Adam Bałdych – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, lider. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wybitnych artystów europejskich, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki. Jest laureatem wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Laureat ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był wielokrotnie nominowany do nagrody w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie od 2012 wydał pięć swoich autorskich albumów ("Imaginary Room”. „The New Tradition”, „Bridges”, „Brothers”, „Sacrum Profanum”).

25 lipca

Krzysztof Ścierański Special Band Edition - Pandemia
Krzysztof Ścierański - gitara basowa, gitara
Waldemar Gołębski - EWI
Grzegorz Górkiewicz - keyboard
Marcin Ścierański - perkusja


Premiera. Legenda jazzu i jazz-rocka, czołowy reprezentant stylu fusion, zagra najnowszy projekt zatytułowany „Pandemia”.

W wieku 22 lat został basistą Laboratorium, z którym to kultowym zespołem nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także na festiwalach za "żelazną kurtyną". W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert z zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Po zawieszeniu działalności przez grupę, artysta zaczął realizację projektów autorskich. Na swoim koncie ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, znajdują się wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Republika.
Brał udział w nagraniu 30 albumów studyjnych.

Przez wielu nazywany jest „malarzem dzwięków” . Jest autorytetem dla wielu muzyków, nie tylko polskich. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw oraz inspirują do ćwiczeń i poszukiwań.

1 sierpnia

Piotr Baron Quintet - Wodecki Jazz
Piotr Baron - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet basowy
Robert Majewski - trąbka, flugelhorn
Piotr Wyleżoł - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja


Najnowszy projekt naszego wybitnego saksofonisty z udziałem czołówki polskich muzyków jazzowych. To bardzo ciekawy muzycznie, przyjemny dla ucha najnowszy projekt Piotra Barona – utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera. Usłyszymy popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego - wszechstronne i ponadczasowe – tym razem w wersji jazzowej, uwspółcześnionej, ale dalej piękne muzycznie. Piotr Baron jest autorem jazzowych aranżacji utworów.

Piotr Baron, saksofonista (tenor, sopran, baryton), kompozytor, aranżer, lider, pedagog, publicysta. Nagrał osiem autorskich albumów, wziął udział w ponad 60 projektach znakomitych polskich i zagranicznych muzyków. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu jak: Art Farmer, Eddie Henderson, Wadada Leo Smith, John Hicks, czy Victor Lewis.
Laureat Grand Prix na festiwalu San Sebastian „Jazz Aldia” w Hiszpanii (1984). Od dwóch dekad jest laureatem Jazz Top Jazz Forum i nominowanym do nagrody Fryderyka muzykiem. Od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie Jazz Top pisma Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego, wysoko notowany jako alcista i barytonista. Współzałożyciel kultowego Traveling Birds Quintet (Baron/Wojtasik/Oleszkiewicz/Stankiewicz/Konrad). Od dwóch dekad jest laureatem Jazz Top Jazz Forum i nominowanym do nagrody Fryderyka muzykiem.

8 sierpnia

EABS - Slavic Spirits
Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe, wokal
Paweł Stachowiak - gitara basowa
Jakub Kurek - trąbka
Olaf Węgier - saksofon tenorowy
Marcin Rak (Spisek Jednego) - sample, perkusjonalia


EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) wrocławska super-grupa, to najlepszy zespół elektryczny w Polsce w ankiecie Jazz Top 2019. W bardzo oryginalny i kreatywny sposób czerpie z muzycznej tradycji i nowoczesności. Kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom.
Ich album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” okazał się sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg branżowych nagród.

W najnowszym „Slavic Spirits” muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. To próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie dokładnie zbadana.

15 sierpnia

Michał Urbaniak - Organator
Michael Patches Stewart - trąbka
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Gabriel Niedziela - gitara
Frank Parker - perkusja


Michał Urbaniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie jazzu. Międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Jako kreator muzyki fusion, wprowadził do jazzu takie gatunki jak: jazz- rock, rap i hip- hop, tworząc w 1989 r. zespół Urbanator. Jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu.

Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu, Milesem Davisem. Występował w zespołach Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego. Współpracował ze sławami światowego jazzu jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Kenny Kirkland. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „Urbsymphony”.

Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat” (1992 r.) Wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.

Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Otrzymał główne nagrody na festiwalu filmowym w gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” I „Eden”. Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt.

22 sierpnia

Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk - Arctic Riff
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławek Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Adam Pierończyk - saksofon tenorowy


Premiera. Najnowszy projekt zespołu nagrany z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano dla słynnej wytwórni ECM Records. Zamiast Joe Lovano wystąpi wybitny polski saksofonista, Adam Pierończyk.

Najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe, uznawane przez międzynarodową krytykę, za jeden z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swego pokolenia nie tylko w Europie. Marcin Wasilewski jest jedynym polskim pianistą w katalogu jednej z najważniejszych jazzowych wytwórni na świecie – ECM Records. Niezwykle twórczo łączą tradycję z nowoczesnością tworząc swój rozpoznawalny styl. Przez 15 lat tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Muzycy tria współpracowali z gwiazdami jazzu, jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson. Lider i trio to laureaci wielu nagród, trzykrotnie nagrody Fryderyka, pierwszej nagrody na konkursie jazzowym w Getxo oraz na Leverkusen Jazz Festival.

Adam Pierończyk. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz innowatorów w polskim jazzie. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W roku 2015 po raz jedenasty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Ted Curson, Joey Calderazzo.

29 sierpnia

Leszek Możdżer Polish Trio

Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych wielokrotnie nagradzany przez krytyków. To pianista światowej klasy, oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nieustannie poszukuje nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując nowe muzyczne terytoria. Jego gra wyróżnia się niepowtarzalnym stylem wykonawczym.

Koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow. Początkowo związany z yassową formacją Miłość, w kolejnych latach pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, do Marcusa Millera. Z wielkim sukcesem realizował się w solowych projektach („Piano, „Komeda”). Ogromne uznanie przyniosło mu jego autorski, międzynarodowy zespół Dream Team ze szwedzkim kontrabasista Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusjonistą, Zoharem Fresco. Ich albumy „The Time” (osiągnął status Diamentowej Płyty), czy entuzjastycznie przyjęte albumy tria: „Beetween As And The Light”, „Live” i „Polska”. Ostatnio z wielkim sukcesem koncertuje i nagrywa płyty z Hollands Baroque.

Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami i kompozytorami (Johnem Scofieldem, Patem Methenym, Zbigniewem Preisnerem czy Janem A.P. Kaczmarkiem).

Uznany twórca muzyki filmowej. Za najlepszą polską ścieżką dźwiękową do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, otrzymał nagrodę na ubiegłorocznym, 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz statuetkę Orła Polskiej Akademii Filmowej.Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka IMiT

Patroni medialni: TV Jazz HD, TVP Kultura ,TVP3 Warszawa, Gazeta Wyborcza Co Jest Grane 24, Przegląd, JazzSoul.pl, Jazz Forum

Partnerzy Festiwalu: ZAIKS, STOART