26. TYRMAND 1985. Ostatni wywiad

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Hoovera, Arch. Mary Ellen Tyrmand, Arch. Muzeum Jazzu,

Rok 2020, uchwałą Sejmu RP, ogłoszony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca 2020. minęła 35. rocznica jego śmierci.
Leopold Tyrmand to literat, a także niestrudzony popularyzator jazzu. Jest patronem Fundacji Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.
Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę internetową pt. Stulecie urodzin Leopolda Tyrmanda, wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności Matthew Tyrmanda, Mary Ellen TyrmandJerzego Dudusia Matuszkiewicza, we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.

Paweł Brodowski, fot. Andrzej Rumianowski

Paweł Brodowski, redaktor naczelny miesięcznika „Jazz Forum” w styczniu 1985 roku przebywał w USA na stypendium Departamentu Stanu.

Podczas podróży odwiedził m.in. Chicago, gdzie w oddalonym o kilkadziesiąt mil Rockford miał umówione spotkanie z Leopoldem Tyrmandem.
Był 19 stycznia, w Chicago był rekordowy mróz, temperatura spadła do 40 stopni poniżej zera i Tyrmand odradził wyprawy do Rockford. Rozmowę przeprowadzono telefonicznie. Był to ostatni wywiad Tyrmanda przed jego śmiercią. Legendarny pisarz zmarł na atak serca dwa miesiące później, 19 marca 1985 roku, na Florydzie.

Oto jak w rozmowie z Anną Bernat Paweł Brodowski wspomina ów wywiad z Leopoldem Tyrmandem:

Jazz Forum, czerwiec 1985

Tu kliknij
i przeczytaj

Ostatni wywiad z Tyrmandem:
„Jazz był aktem odwagi”
ukazał się w czerwcowym Jazz Forum z 1985 roku