27 – 1957 Glenn Miller   Orchestra w Polsce

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

„Przekrój” 22.04.1957

„Przekrój” 22.04.1957.

„A więc widzieliśmy orkiestrę Glenna Millera! Znany nam tylko z radia i filmu „Serenada w Dolinie Słońca” (rok prod 1947), światowej sławy zespół rozrywkowo – taneczno – jazzowy przybył na występy do Europy, koncertując także w miastach Polski.”

Trębacz z Orkiestry Glenna Millera w Filharmonii Narodowej, 04. 1957.
Archiwum Muzeum Jazzu

Glenn Miller Orchestra, 1940.

„Przekrój” 22.04.1957.

„Niestety, mimo tradycyjnej nazwy, na czele zespołu nie stoi już niezrównany puzonista i rewelacyjny aranżer Glenn Miller. Zginął 13 lat temu (15.12.1944) w tragicznym wypadku samolotowym, (nad kanałem La Manche, lecąc do właśnie wyzwolonej Francji) na koncert dla żołnierzy amerykańskich. Zarówno instrumentacja utworów, jak i repertuar, (Moonlight Serenade, In the Mood, Chatanooga Choo-Choo…) w pełni uzasadniają zatrzymanie przez zespół dawnej nazwy.
To jest orkiestra Glenna Millera!”

Program Koncertu Orkiestry Glenna Millera

PAŃSTWOWE PRZEDSIĘBIORSTWO IMPREZ ESTRADOWYCH

THE GLENN MILLER
ORCHESTRA

KWIECIEŃ 1957

SOLIŚCI ORKIESTRY GLENN MILLER

LENNY HAMERO – sax alt
ED ZANDY – trąbka
FERN CARON – trąbka
LORRY PETERS – refrenistka
RONNIE CRAIG – refrenistka
IMM THORPE – kontrabas

17 grudnia 2018r. Jeden z dwóch tego dnia koncertów Orkiestry GLENNA MILLERA w warszawskim TEATRZE ROMA, fot A. Rumianowski
Archiwum Muzeum Jazzu

Orkiestra, w odnawianych składach ciągle koncertuje, dając do 300 występów rocznie, w jej repertuarze znajduje się 1700 kompozycji.

W dniach 14 – 20 grudnia 2018 r. z trasą koncertową w 7 miastach, orkiestra po raz kolejny odwiedziła Polskę.

Fotograficzną relację Muzeum Jazzu zobacz tutaj