27. 1985. Śmierć Leopolda Tyrmanda

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Hoovera, Arch. Mary Ellen Tyrmand, Arch. Muzeum Jazzu,

Rok 2020, uchwałą Sejmu RP, ogłoszony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca 2020. minęła 35. rocznica jego śmierci.
Leopold Tyrmand to literat, a także niestrudzony popularyzator jazzu. Jest patronem Fundacji Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.
Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę internetową pt. Stulecie urodzin Leopolda Tyrmanda, wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności Matthew Tyrmanda, Mary Ellen TyrmandJerzego Dudusia Matuszkiewicza, we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.

Późną jesienią 1984 roku Leopold Tyrmand ukończył budowę ostatniego domu. Projekt wykonał samodzielnie, wystrojem wnętrz zajęła się Mary Ellen. Dom stał na działce w miejscowości Belvidere, niedaleko Rockford.

Leopold Tyrmand zmarł 19 marca 1985 roku, w wieku 65 lat, na atak serca w Fort Mayers na Florydzie.

Owdowiała Mary Ellen nie mogła otrząsnąć się z traumy. Wszystkim zajęła się jej matka i to ona zadecydowała o pochowaniu Leopolda w ich rodzinnym grobie na cmentarzu Wellwood w Pinelawn na Long Island.

List z kondolencjami od Prezydenta Ronalda Regana skierowany do Mary Ellen Tyrmand.