30 – 1958 Adrian Bentzon w Polsce

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

„Kulisy”, Z. Żołędziowski. 19.01.1958
Archiwum Muzeum Jazzu

„Kulisy”, Z. Żołędziowski, 19.01.1958.

JAZZ,
              JAZZ

Po bardzo długiej przerwie, odwiedził niedawno Polskę pierwszy zespół jazzowy z zagranicy. Był nim Adrian Bentzon’s Jazz Band z Kopenhagi. Wypadek ten jest tym ciekawszy, iż przyjazd Duńczyków do Polski został zorganizowany całkowicie samodzielnie przez Hot-Club ,,Hybrydy”. W związku z powyższym, w kołach tzw. ,,dobrze poinformowanych” chodzą pogłoski, iż:
  po pierwsze – był to pierwszy zagraniczny zespół, który nie przyniósł deficytu.
  po drugie – już w niedługim czasie należy się spodziewać pierwszego w historii polskiego jazzu wyjazdu polskiego zespołu jazzowego do krajów Europy zachodniej

Afisz z występu Adrian Bentzon’s Band w Warszawie,1958 r.

Afisze zapowiadające koncerty ADRIAN BENTZON’S JAZZ-BAND z Kopenhagi

Afisz z występu Adrian Bentzon’s Band w Warszawie,1958 r.

HOT – CLUB ,,HYBRYDY”

SALA KLUBU STUDENCKIEGO ,,STODOŁA” ul. Emilii Plater 49

1 stycznia 1958 r. godz. 19.00
2 stycznia godz. 16.00 i 19.00

ADRIAN
BENTZON’S
JAZZ-BAND

FREDERIKSBERG JAZZ KLUB
Kopenhaga

PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

Przedsprzedaż P.P. i T. ”Orbis” ul. Bracka 16

Fotografia z występu duńskich muzyków w Krakowie,

I. Jadowska, „Koncert duńskiego zespołu jazzowego” „Gazeta Krakowska”, 8 stycznia 1958 r.

ADRIAN BENTZON’S JAZZ-BAND W KRAKOWIE
5 stycznia 1958 r.
Przebywający w Polsce – na zaproszenie warszawskiego Hot-Clubu „Hybrydy” – duński zespół jazzu tradycyjnego Adrian Bentzon’s Jazz-Band dwukrotnie wystąpił w hali Wisły. Po koncertach goście z Kopenhagi wzięli udział w zorganizowanym przez Krakowski Jazz-Klub w Klubie Plastyków jam-sesion z udziałem muzyków krakowskich.

Tegoroczny cykl koncertów jazzowych rozpoczął się w Krakowie występem zespołu należącego do największego w Danii jazz-klubu „Friederiksberg”. Grający w stylu dixieland zespół Adrian Bentzon’s Jazz-Band, to pięciu młodych, około dwudziestoletnich chłopców. (…) Sala Filharmonii wypełniona była podczas niedzielnego koncertu szczelnie, a słuchacze podrygiwali rytmicznie w takt melodii. Po odegraniu popularnego wśród melomanów utworu „Wszyscy święci” długo rozbrzmiewały oklaski i wołanie o bis.

J. Kałużny, „Jazz w Filharmonii”, „Dziennik Polski8 I 1958

Mimo znacznej kultury muzycznej i wyrównanego poziomu wykonawczego, nie wszystkie arrengement uzyskały aplauz słuchaczy. Jest w tym i wina zbyt wyraźnych wątków muzyki rozrywkowej, które zaciężyły na wykonywanych utworach. Najlepiej wypadły partie solowe – kornetu i klarnetu. Fortepian i perkusja, jak na gorący rytm dixielandu były zbyt chłodne i pozbawione temperamentu. (…) Publiczność krakowska, a w szczególności młodzież zawiodła się w swych oczekiwaniach. Forma przekazywania jazzu tradycyjnego w sposób dość zimny budziła u wielu odbiorców wątpliwości.

A. Melzer, „Z życia jazz-klubów: Kraków”, „Jazz” marzec 1958

Po koncercie w Filharmonii muzycy z Danii wzięli udział – wraz z krakowskimi jazzmanami – w jam-session w Klubie Plastyków. (…) Obecni byli m. in. świadkami udanego debiutu Wojtka Karolaka na alcie – w modern duecie z Jackiem Henningiem (puzon, dawniej grał na gitarze i perkusji). Bardzo podobał się Byrczek na basie.

Afisz z występu polskich muzyków w Warszawie,
przed wyjazdem do Danii.

HOT – CLUB ,,HYBRYDY”

SALA KLUBU STUDENCKIEGO ,,STODOŁA”
ul. Emilii Plater 49

21 marca, godz. 17.30 i 20.00

HOT=CLUB
ALL STARS

w składzie

Jerzy ,,Duduś” Matuszkiewicz – saksofon sopranowy
Bohdan Styczyński – kornet
Zbigniew Namysłowski – puzon
Roman Dyląg – kontrabas
Tadeusz Federowski – perkusja

Przed wyjazdem na koncerty do Danii

Program występów „Polish All Stars” w Danii, 05.04.1958 r.
Archiwum Muzeum Jazzu

Do Danii wyjechała warszawsko-krakowska grupa POLISH ALL STARS w składzie:

Matuszkiewicz – saksofon sopranowy
Styczyński – kornet
Namysłowski – puzon
Kurylewicz – fortepian
Dyląg – kontrabas
Federowski – perkusja

Magazyn „JAZZ”, maj 1958, z opisem występów „Polish All Stars” w Danii.
Archiwum Muzeum Jazzu

„Jazz”, Z. Żołędziowski, maj 1958 r.

Wyjeżdżamy z Kopenhagi. Dopiero teraz mam chwilę czasu na nieco spokojniejsze podsumowanie całości naszego pobytu w tym kraju rowerów, masła i obiadów na słodko, co zresztą zawiera się w jednym, lapidarnym zdaniu: impreza w pełni udana”.