33 – 1958 Dave Brubeck w Polsce

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

„Express Wieczorny”, 04. 02. 1958 r.
Archiwum Muzeum Jazzu

„Express Wieczorny”, 04. 02. 1958 r.

„W pierwszych dniach marca przyjedzie do Polski „Dave Brubeck Qaurtet” – jeden z najsłynniejszych na świecie zespołów jazzowych. Tourne koncertowe rozpocznie kwartet Brubecka w Szczecinie 6 i 7 marca [1958 r.]. Następnie koncertować będzie w Gdańsku, w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Według opinii fachowców zespół ten w hierarchii zespołów jazzowych zajmuje drugie miejsce na świecie, zaraz po słynnym Modern Jazz Qaurtet”.

Plakat z koncertu „Dave Brubeck Quartet
Archiwum Muzeum Jazzu

Dave Brubeck Warszawa, 1958 r.

Przywitanie Brubecka na Dworcu Głównym w Warszawie
Archiwum Muzeum Jazzu

Zapis nutowy utworów z albumu Columbia Rec. „Brubeck plays Brubeck” wyd. B. Feldman & CO. LTD. London