34 – 1958      Pierwsze     Jazz Jamboree

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

Jerzy Skarżyński. Plakat Festiwalu „JAZZ 58
Archiwum Muzeum Jazzu

Krystian Brodacki „Historia Jazzu w Polsce”

„Przygotowania do III Festiwalu w Sopocie były w pełnym toku, gdy wiosną władze Trójmiasta oznajmiły, że impreza się nie odbędzie, bo jest szkodliwa dla ładu publicznego. Ale gdańscy działacze nie poddali się. Pojechali do Warszawy do Hot Clubu Hybrydy, gdzie jego prezes Jan Borkowski nie wahał się ani chwili: „Jeśli tak, to robimy festiwal u nas!” Skłonił rady ZSP (Zrzeszenia Studentów Polskich) w Warszawie i Krakowie, aby wraz z Hot Clubem i Jazz Clubem z Krakowa podjęły się organizacji festiwalu, Tak narodził się festiwal JAZZ 58, przemianowany wkrótce na Jazz Jamboree. 18.09.1958 r. w baraku klubu Stodola przy ul. Emilii Plater zabrzmiał sygnał Swanee River otwierający I Festiwal Jazz Jamboree, który trwał w Warszawie do 21.09, po czym przeniósł się do Krakowa (22 – 24.09).”

„Historia Jazzu w Polsce” Brodacki

Afisz Festiwalu „Jazz Jamboree” w 1958 r. w Warszawie