36 JAZZ w ANEGDOCIE. Jan Borkowski

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski, rys. Julia Rumianowska

.

Wystawa przedstawia fotografie wykonane przez Andrzeja Rumianowskiego i grafiki Julii Rumianowskiej, jako tło do anegdot opowiedzianych autorowi fotografii przez fotografowanych artystów.

.

Zapraszamy na odcinek nr 36.

Jan Borkowski Warszawa, Polskie Radio 22. IV 2009 r.
Fot. Andrzej Rumianowski

36. JAN BORKOWSKI
Twórca Klubu HYBRYDY, festiwalu JAZZ JAMBOREE, festiwalu JAZZ CAMPING KALATÓWKI, dziennikarz, producent nagrań (ur. 1934.)

Z panem Janem Borkowskim spotkałem się w Polskim Radio. Poprosiłem o krótką historię, oto ona:

– „Kiedy stworzyłem „Hot Club Hybrydy” i powołałem do życia festiwal „Jazz Jamboree”, z Jankiem Zylberem zorganizowaliśmy głośny „Jazz Camping na Kalatówkach”.
W modnym wówczas tygodniku Przekrój ukazał się wielki reportaż.
Pod zbiorową fotografią uczestników wesołego zlotu widniała lista nazwisk, tylko przy mojej osobie było napisane: „Nieznany fan jazzu”.
Jan Zylber starał się załagodzić moje obruszenie:
– Wiesz, to robili ludzie z Krakowa, oni o nas nic nie wiedzą,
ja to wyprostuję.
Myślałem, że jestem bardziej znany.

Po wielu, wielu latach prowadzenia w radio „Trzech kwadransów jazzu”, w 1983 roku, na otwarciu przelotnego Muzeum Jazzu w Łodzi zobaczyłem tę samą fotografię Wojciecha Plewińskiego. Była powiększona do rozmiaru ściany i podpis był ten sam: „Nieznany fan jazzu”.

Jest w tym trochę prawdy, … jestem fanem jazzu.”