57. JAZZ nad ODRĄ, 2021

Oprac. Ewa Kałużna

57. JAZZ nad ODRĄ, 15-19 września 2021 – plakat festiwalu

57. JAZZ nad ODRĄ, 15-19 września 2021

Po symbolicznej edycji w 2020, Jazz nad Odrą powraca w pełnej krasie. Pięć dni koncertów na trzech scenach, gwiazdy polskiego i światowego jazzu, oraz tradycyjne jam session do rana.

Scenę główną przeniesiono do Teatru Polskiego, a na drugą lokalizację wybrano scenę w podwórku Impartu.

W trakcie festiwalu zobaczymy m.in. brytyjską grupę GoGo Penguin, która została okrzyknięta nazwą „Radiohead brytyjskiego jazzu”, oraz wrocławski kwartet Błoto, z ich brzmieniem, mocno osadzonym na brutalnych, hip-hopowych fundamentach.

Piotr Wojtasik Presents – pod takim szyldem wrocławski trębacz zaprezentuje nowy projekt, do którego zaprosił najbardziej jego zdaniem wartościowych i inspirujących muzyków różnych generacji. Na scenie pojawią się m.in. Viktor Tóth, Bartosz Pernal, Darek Oleszkiewicz, Leszek Możdżer, Emose Uhunmwangho, Magdalena Zawartko oraz Anna Maria Mbayo.

Do Wrocławia przyjedzie także Nubya Garcia, wielokrotnie nagradzana saksofonistka i kompozytorka, która w 2020 wydała swój debiutancki album „Source„, inspirowany hip hopem, dub-stepem, soulem i calypso.

Wraz ze swoim debiutem dla wytwórni Blue Note, pojawi się także Gerald Clayton. Pianista zagra utwory, zarejestrowane na nominowanej do Grammy płycie „Happening. Live at the Village Vanguard”.

W programie festiwalu znajdzie się także występ Joe’ego Lovano, giganta saksofonu tenorowego, który zaprezentuje się w odsłonie „Trio Tapestry„, wraz z pianistką Marylin Crispell oraz perkusistą Carmenem Castaldim.

Nie zabraknie emocjonujących przesłuchań finałowych w Konkursie na Indywidualność Jazzową 2021, które zakończy uroczysta gala wręczenia nagród.

Nad Odrę powrócą również laureaci poprzednich edycji konkursu. Zobaczymy wspólny występ składu Marcin Pater Trio (Grand Prix 2020) z Leszkiem Możdżerem, oraz koncert Kuba Banaszek Quartet (Grand Prix 2019).

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.jazznadodra.pl

Nową tradycją wydarzenia jest bezpłatna scena na placu przed Impartem, która cieszy się wielką popularnością. Tam, dla amatorów szeroko pojętego jazzu, szczególnie tego pod chmurką, przygotowano bogaty program koncertów, który ujawniony zostanie wkrótce.

Na najwytrwalszych czeka także jam session, w klubie festiwalowym, ulokowanym w Imparcie.

Bilety
www.jazznadodra.pl
www.strefakultury.pl
www.eventim.pl.

● 15 września (środa)
Teatr Polski, godz. 19
MARCIN PATER TRIO & LESZEK MOŻDŻER
GOGO PENGUIN (UK)
Impart, godz. 19
JERZY „WILK” KACZMAREK QUARTET WILCZE SIDŁA
BŁOTO

● 16 września (czwartek)
Teatr Polski, godz. 19
SHAI MAESTRO QUARTET
PIOTR WOJTASIK PRESENTS
Impart, godz. 19
JERZY MĄCZYŃSKI JERRY & THE PELICAN SYSTEM – „SARIANI”
KUBA BANASZEK QUARTET

● 17 września (piątek)
Teatr Polski
godz. 16
I finałowy koncert KONKURSU na INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ 2021
godz. 19
REGGIE WASHINGTON QUINTET
NUBYA GARCIA

● 18 września (sobota)
Teatr Polski
godz. 16
II finałowy koncert KONKURSU na INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ 2021
godz. 19
DAREK OLES OLESZKIEWICZ & ALAN PASQUA
GERALD CLAYTON „HAPPENING. Live at the Village Vanguard”

● 19 września (niedziela)
Teatr Polski, godz. 17
Gala wręczenia nagród KONKURSU na INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ 2021
JOE LOVANO – „TRIO TAPESTRY”, feat. Marilyn Crispell (piano), Carmen Castaldi (drums, percussion)
BARTOSZ PERNAL ORCHESTRA
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.