VI Festiwal Jazz &  Literatura 2020 – dzień pierwszy. Phillip Bracken.

Oprac. Ewa Kałużna. F©t. Muzeum Jazzu

Phillip Bracken
F©t. Muzeum Jazzu

VI FESTIWAL JAZZ & LITERATURA   https://www.facebook.com/jazziliteratura/
Siemianowickie Centrum Kultury / Park Tradycji
18 października 2020 (dzień pierwszy)
PHILLIP BRACKEN (AUSTRALIA)

Phillip Bracken to znakomity australijski wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor piosenek, obecnie mieszkający w Polsce.
„Każdy, kto miał już okazję posłuchać Brackena, wie, jak wyjątkowy to artysta. W swojej muzyce swobodnie łączy folk, blues, a nawet soul z najlepszymi tradycjami songwritingu.

Na żywo jego muzyka brzmi wyśmienicie, a w towarzystwie zaproszonych muzyków – energiczne i melancholijne zarazem, zaś piosenki Phillipa nabierają jeszcze większego kolorytu”

„Szukając porównań, można by przywołać takie nazwiska, jak Ben Harper, Nick Drake, Doug Burr czy Josh Garrels, ze względu na poruszające brzmienie gitary i ciepło głosu.

Z całą pewnością jednak, w utworach Phillipa nie usłyszymy imitacji żadnego z wymienionych muzyków. Zamiast tego znajdziemy dużą dawkę niepowtarzalnych emocji”.

Muzyka Phillipa Brackena jest jak meandrujący duch – zawiera elementy soulu alternatywnego, indie roots, bluesa i folku, kierowane rytmicznym i hipnotycznym stylem gitarowego grania. Wszystko to wzbogacone sugestywnym głosem, unoszącym słuchaczy w eter, by po chwili, jeszcze w tej samej linijce piosenki, szybko sprowadzić ich z powrotem na ziemię.

Bracken nagrał swój debiutancki mini-album w 2008 w Sydney, pod kierunkiem gitarzysty i producenta, Petera Northcote’a. Niezależnie wydany „Everything Looks Better in Candlelight”, szybko zwrócił na siebie uwagę w Europie, po emisji radiowej i porównaniach do znanych artystów, jak Roy Harper, Ben Harper, Neil Young, Jeff Buckley, Nick Drake czy David Gray.

Phillip Bracken
F©t. Muzeum Jazzu

Album wzbudził wystarczające zainteresowanie, by ściągnąć w 2012 Brackena
do Europy, gdzie został przedstawiony polskiej ikonie ethno jazzu, Jackowi Mielcarkowi.

Po tym, gdy próbne nagranie, nazwane później „The Opole Session”, zostało przekazane polskiemu multiinstrumentaliście, entuzjastyczna reakcja Mielcarka na nowe brzmienia doprowadziła do zwołania trzech wschodzących gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Tym sposobem, Bracken znalazł się w Radiu Opole, nagrywając album na żywo.

Nagranie i ciąg koncertów, skłoniły Brackena i jego rodzinę 10 miesięcy później do przeprowadzki do Polski.

„Jestem synem migrantów. Od dzieciństwa stale przenosiłem się, i nie potrafię powiedzieć, gdzie jest moje miejsce”. To stwierdzenie odbija się echem w różnorodności jego dźwięków.

Liczne koncerty w Australii i jego nowym domu, Polsce, pozwoliły Brackenowi zdobyć w Europie zwolenników solowych koncertów, co przekłada się również na występy na festiwalach i tournée w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Czechach i, oczywiście, w Polsce.


Phillip Bracken
F©t. Muzeum Jazzu

Phillip Bracken
F©t. Muzeum Jazzu


muzeumjazzu.pl