6. Festiwal Jazz & Literatura 2020

Plakat 6. festiwalu Jazz&Literatura 2020

Festiwal jazz&literatura to cykl jazzowych koncertów oraz edukacyjno-artystyczne warsztaty związane z muzyką i literaturą. Świat dźwięku, do którego zapraszają organizatorzy, to jazz we wszystkich odcieniach, a także pogranicza gatunków.

Jazz & Literatura to kolejny festiwal, który pomimo trudnego czasu dla kultury, odbędzie się z udziałem publiczności. Od 18 do 22 października organizatorzy zapraszają na pięć koncertów oraz nietypowe spotkanie literackie. W Miejskim Domu Kultury Batory czeka nas „Tribute To Tomasz Stańko” oraz „Remembering Kosz„. Jeden to hołd dla giganta polskiego jazzu, a drugi dla tragicznie zmarłej wschodzącej gwiazdy jazzu, oba w pięknym wykonaniu, pierwszy – kwartetu Piotra Schmidta, drugi – zespołu RGG. W programie festiwalu również dwa koncerty solowe: nieokiełznany improwizator, genialny pianista Piotr Orzechowski vel Pianohooligan zagra w Chorzowskim Centrum Kultury, a charyzmatyczny singer-songwriter z Australii, Phillip Bracken, zahipnotyzuje swoim głosem widownię w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Prawdziwą perłą w koronie będzie występ ikony polskiego jazzu, niesamowitego Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego znakomitego sekstetu ze wspaniałym projektem „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna”. Koncert legendarnego Ptaszyna odbędzie w Chorzowskim Centrum Kultury. Dodatkowo, wspólnie z akcją Wolność Czytania, uczcimy Rok Leopolda Tyrmanda. W Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu będziemy gościć redaktora naczelnego Jazz Forum, Pawła Brodowskiego, któremu Tyrmand udzielił ostatniego przed śmiercią wywiadu.

Festiwal Jazz & Literatura jest wspólną inicjatywą Miejskiego Domu Kultury Batory reprezentowanego przez Dyrektora Sylwestra Paprockiego oraz Agencji New Talents’ Resources Marzena Anioł i powstał w porozumieniu z Miastem Chorzów. Współorganizatorami tegorocznej edycji są: Miasto Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury, Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji, Wolność Czytania 2020 oraz Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu.

Strona festiwalowa (na której można kupić bilety): www.jazziliteratura.com
Jazz&Literatura

Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu
Rynek 1/ Pawilon A