62. Jazz Jamboree – Jim Black Trio

Jim Black Trio (Jazz & Beyond Festival 2013) (napisy PL)

Oprac. Muzeum Jazzu. F©t. Muzeum Jazzu

Jim Black – perkusja, elektronika

62. Jazz Jamboree / 24.10.2020
„JIM BLACK TRIO”
Elias Stemeseder – fortepian
Felix Henkelhausen – kontrabas
Jim Black – perkusja, elektronika

Jim Black należy obecnie do najbardziej wziętych perkusistów nowojorskiej sceny muzycznej. Nie bez powodu. Posiada niezwykłą wyobraźnię i zdolność do tworzenia skomplikowanych struktur rytmicznych. Jest jednym z niewielu perkusistów, którzy wypracowali własny, łatwo rozpoznawalny styl.
Pogmatwana architektura perkusyjna zbliża go do Hana Benninka. Umiejętność kolorystycznego cieniowania połączona z eksplodującą dynamiką przywodzi na myśl Pheeroana AkLaffa. Dzięki wymienionym walorom jest zatrudniany przez najwybitniejsze postaci współczesnego jazzu. Stale współpracuje m.in. z Ellerym Eskelinem, Dave’em Douglasem, Uri Cainem, Lourie Anderson, Johnem Zornem, Timem Berne’em, Chrisem Speedem i Ralphem Alessim. Jest liderem nowoczesnego jazzowego tria oraz zespołu AlasNoAxis wykonującego muzykę z pogranicza islandzkiej muzyki rockowej, ambientu, metalu i jazzu.
Przejmując rolę lidera jawi się jako przedstawiciel pokolenia artystów wychowanych w świecie postmodernistycznej kultury. Dla niego eklektyzm nie jest sposobem na przełamanie ograniczeń gatunkowych ani, tym bardziej, obrazoburstwem. Dla Blacka i jego generacji eklektyzm jest chlebem powszednim, naturalnym językiem wypowiedzi, w którym się wychowali.
Występ tria tego utalentowanego perkusisty z pewnością był ekscytującym doświadczeniem. Black jest bowiem wszechstronnym muzykiem, który inspiracje czerpie z bardzo wielu gatunków muzyki.
Źr. Jazz i okolice

Felix Henkelhausen – kontrabas

Elias Stemeseder – fortepian
F©t. Muzeum Jazzu