8. 1948 Jazz Club     Polska YMCA     Kraków

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

Budynek Krakowskiej YMCA, ul. Krowoderska 8 ,stan obecny (rok 2021.) Fot. A. Rumianowski

Jesienią 1948 roku w krakowskim budynku Polskiej YMCA, przy ulicy Krowoderskiej 8, powstał kolejny, trzeci, Jazz Club Polska YMCA.

YMCA Kraków 1947 r.
Arch J. D. Matuszkiewicza

„W 1948 r. nasza grupa młodzieży muzycznej postanowiła, naśladując Warszawę i Łódź, zawiązać klub jazzowy w YMCA.[…]”

(Duduś Matuszkiewicz) „Historia jazzu w Polsce”, K. Brodacki

Orkiestra Turewicza. YMCA Kraków 1948 r.
Arch J. D. Matuszkiewicza

„[…]To się udało, przyjęli nas z otwartymi rękami, udostępnili wszystkie możliwe środki: salę do wykładów, do słuchania muzyki, płyty, aparaturę i nawet salę do słuchania koncertów […]”.

YMCA Kraków 1948 r.
Arch J. D. Matuszkiewicza

Jurek Skarżyński był dla nas objawieniem, bo miał olbrzymią kolekcję płyt, głównie jazzu tradycyjnego i nowoorleańskiego.”

YMCA Kraków 1948 r.
Arch J. D. Matuszkiewicza

„Organizowaliśmy koncerty z udziałem nas samych, tzn. tych, którzy już troszkę umieli grać jazz. Angażowaliśmy też orkiestry, m.in. Turewicza.”

„Historia jazzu w Polsce”, K. Brodacki