Koryfeusze muzyki polskiej przyznane

Laureatami nagrody Polskiego Środowiska Muzycznego "Koryfeusz muzyki polskiej" za rok 2017, w następujących kategoriach, zostali:
– Debiut Roku - Marianna Żołnacz
– Osobowość Roku - Szymon Nehring
– Wydarzenie Roku - Przyznanie nagrody „Grammy” płycie „Penderecki conducts Penderecki” vol. 1
– Nagroda Honorowa - Jerzy Maksymiuk
Laureaci otrzymali statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka.
Koryfeusz Muzyki Polskiej został wręczony po raz siódmy. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne.
Galę wręczenia Koryfeuszy 2017 prowadzili:
Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.
Uroczystość wręczenia nagród otworzyła Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina utworem zatytułowanym "Róbmy swoje"
Nagroda Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku z rąk Adam Sztaby trafiła do Szymona Nehringa, finalisty Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku oraz zwycięzcy prestiżowego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.
W koncercie uświetniającym wręczanie nagród wystąpili gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, pianista Piotr Latoszyński, flecista Leszek "Hefi" Wiśniowski oraz zespół jazzowy w składzie Dominik Bukowski – wibrafon, Krzysztof Herdzin – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Paweł Dobrowolski i Sebastian Frankiewicz – perkusja.
Nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku odebrali z rąk Tadeusza Strugały: prof. Krzysztof Penderecki, prof. Henryk Wojnarowski oraz Wojciech Nowak - dyrektor Filharmonii Narodowej. Laureaci zostali docenieni za płytę "Penderecki conducts Penderecki vol. 1", która otrzymała w tym roku nagrodę Grammy. Jest to nagranie, zrealizowane przez Krzysztofa Pendereckiego z solistami, chórem i orkiestrą Filharmonii Narodowej.
Odbierając tę nagrodę, jestem głęboko poruszony - powiedział Krzysztof Penderecki. - Pisanie muzyki wokalnej było dla mnie kiedyś czymś nieosiągalnym. To dlatego z biegiem lat zacząłem pisać wiele utworów na chór. Teraz okazuje się, że ten rodzaj muzyki zdobywa największe laury - dodał kompozytor.
Wszystkim wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina i Macieja Koczura.
Nagrodę Honorową podczas gali otrzymał dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk.
Jerzy Maksymiuk, 81-letni dyrygent, który znany jest jako założyciel Polskiej Orkiestry Kameralnej, a także m.in. jako maestro wielu znakomitych orkiestr na świecie, odebrał Nagrodę Honorową z rąk Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Przy fortepianie Maciej Koczur.