A STORY OF POLISH JAZZ: Urszula Dudziak

Przedstawiamy Państwu pierwszy fragment nieopublikowanej jeszcze książki Andrzeja Rumianowskiego „A Story of Polish Jazz”. Album zawiera 78 sylwetek artystów zasłużonych dla polskiego jazzu, wybranych na podstawie, dla niektórych może kontrowersyjnej, „listy Jarka Śmietany”. Na stronie Muzeum będziemy prezentować wybrane rozdziały. Oto jeden z nich:

urszula_dudziak_fot_ARumianowski

Urszula Dudziak (fot. A. Rumianowski, 2005)

„Tę fotografię wykonałem podczas koncertu „The Jazzmen for New Orlean” w „Teatrze Dramatycznym”, w którym Urszula Dudziak brała udział, był on wyrazem moralnego wsparcia dla mieszkańców Nowego Orleanu – kolebki jazzu, zniszczonego przez huragan Katrina 23 VIII 2005. Obok Urszuli Dudziak  wystąpili: Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Michał Urbaniak, Włodzimierz Nahorny i zespoły: Old Timers, Zbigniew Namysłowski’s Big Band i Miśkiewicz Family.

Kilka lat później w warszawskim Tygmoncie nagrałem taką oto historyjkę:

W 1998 roku w Łodzi, Boguś Mec obchodził 50-te urodziny. Było dużo  gości, między innymi  moja siostra Danusia, która specjalnie przyleciała na tę uroczystość ze Szwecji. Danusia  ma bardzo dobry głos, jest bardzo muzykalna i zna większość mojego repertuaru. Po koncercie telewizyjnym, urodzinowe party odbyło się  w słynnym Łódzkim klubie „ Pod siódemkami”. Na scenie grał zespół. Grali standard „On a clear Day”. Danusia nie wytrzymała, wskoczyła na scenę i zaczęła śpiewać.  Tłum ucichł, a po zakończeniu obsypał Danusię gromkimi brawami. Byłam z niej dumna. Następny utwór to moja ulubiona ballada „You’ve changed”. Teraz ja wskakuję  na scenę, ściągam Danusię i śpiewam. W połowie utworu odzywa się głos z sali: -„Danka, złaź! Niech Ula śpiewa.”