„Ach, to był szał gdy DUDUŚ grał” – 135 wydarzenie Muzeum Jazzu

Zamek Królewski
Jazz Forum
Polska YMCA

Gości zebranych w Arkadach Kubickiego i przed ekranami powitali:
Andrzej Rumianowski – prezes Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda
Paweł Sztompke – uznany dziennikarz i krytyk, znawca jazzu
Tomasz Lerski – autor książek o historii polskiej kultury

Na widownię w Arkadach poproszony został Pan Ryszard Pabian Burmistrz Miasta Jasła.

Pan Burmistrz opowiedział o związkach Jerzego Matuszkiewicza z Jasłem, gdzie artysta urodził się i z którym związany był aktywnie przez całe swoje życie.

Formacja Warsaw Dixielanders zagrała „jazz Melomanów„, czyli muzykę, jaką wykonywał zespół Dudusia w latach 50. – standardy jazzu tradycyjnego, swing, dixieland. W repertuarze znalazły się też kompozycje samego Jerzego Matuszkiewicza.

Warsaw Dixielanders wystąpił w składzie:

Jerzy Kusy Kuszakiewicz – trąbka, wokal
Dymitr Markiewicz – puzon
Michał Pijewski – klarnet, wokal
Marek Słoma Słomiński – bandżo
Robert Kuduk – kontrabas
Jerzy Więckowski – perkusja.

Dwa ostatnie utwory z zespołem zaśpiewała gościnnie Kasia Nova

Do dyskusji o twórczości Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, poprzedzającej prezentację materiałów z filmu dokumentalnego „Na zawsze Melomani” , zaprosił Igor Mertyn, jeden z twórców tego obrazu, obok Rafała Mierzejewskiego.

W gronie dyskutujących o twórczości Jerzego Matuszkiewicza zasiadły następujące osoby:
Feliks Falk – reżyser filmowy
Rafał Mierzejewski – reżyser filmowy
Bernadeta Borkowska – Wójt Gminy Ustronie Morskie
Tomasz Lerski– historyk
Paweł Brodowski – redaktor naczelny Jazz Forum
Igor Mertyn – scenarzysta,

Zebrani w Arkadach Kubickiego widzowie mieli okazję obejrzeć obszerne fragmenty filmu „Na zawsze Melomani„, którego premiera naznaczona jest na dzień 27 lutego 2022 r w Łodzi.

Wystąpił zespół Take It Easy, cenionego saksofonisty jazzowego, Przemka Dyakowskiego, z wokalistką Joanną Knitter.
Zespół przedstawił utwory z muzyką Jerzego Matuszkiewicza, które ukazały się na nagranym przez nich albumie „Ach, to był szał…:
Ach, to był szał – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Wojciech Młynarski
Nie bądź taki szybki Bill – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Ludwig Jerzy Kern
Zakochani – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Janusz Kondratowicz
Sam to wiesz – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Wojciech Młynarski
Piosenka dla własnego męża – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Józef Prutkowski
Komedianci – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Janusz Kondratowicz
Oddalasz się – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Agnieszka Osiecka
Światła miejskich lamp – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Andrzej Bianusz
Jeszcze w zielone gramy – Muzyka Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, słowa Wojciech Młynarski

Zespół Take It Easy wystąpił w składzie:
Joanna Knitter – wokal
Przemek Dyakowski – saksofon tenorowy
Wojciech Staroniewicz – saksofon tenorowy
Arek Jurek – organy Hammonda, piano
Dominik Bukowski – wibrapfon
Janusz Mackiewicz – kontrabas
Maksymilian Kreft – perkusja.

O krótkie wspomnienie na temat współpracy z Jerzym Matuszkiewiczem poproszony został, obecny w Arkadach, Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Na zakończenie, zgromadzonym w Arkadach i przed monitorami, za poświeconą uwagę w imieniu Fundacji Muzeum Jazzu, podziękował Andrzej Rumianowski.

Przed wydarzeniem, oraz po zakończeniu, można było obejrzeć wystawę „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Kalendarium życia„, ilustrującą najważniejsze wydarzenia z życia artysty.

Na fotografii obok Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum wskazuje Andrzeja Rumianowskiego, prezesa Fundacji Muzeum Jazzu, jako autora wystawy.

Muzeum Jazzu kieruje serdeczne podziękowania do Pana Burmistrza Miasta Jasła, Ryszarda Pabiana, Urzędu Miasta i Domu Kultury w Jaśle, oraz dyrekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, za pomoc przy realizacji wydarzenia.

Wieczór poświęcony osobie Jerzego Matuszkiewicza w Arkadach Kubickiego, w Zamku Królewskim w Warszawie odbył się dzięki współpracy następujących podmiotów: