Zmarła Amy Winehouse

Tony Bennett, Amy Winehouse – „Body and Soul” from „Duets II: The Great Performances”, Official Video 2011

Oprac. Ewa Kałużna, Fot. rockarchive.com, albumy Amy Winehouse

Amy Winehouse
Fot. rockarchive.com

Okładka płyty Amy Winehouse, 2003

Okładka płyty Amy Winehouse, 2006

Okładka płyty Amy Winehouse, 2011

Amy Winehouse, 2012

Amy Winehouse, 2015

AMY WINEHOUSE – WSPOMNIENIE

23 lipca 2020 wspominamy 9. rocznicę śmierci angielskiej piosenkarki soulowej, jazzowej i R&B, kompozytorki i autorki tekstów, która odeszła przedwcześnie w wieku 27 lat, dołączając tym samym do panteonu gwiazd z owianego legendą, przeklętego Klubu 27,
AMY WINEHOUSE (ur. 14 września 1983, zm. 23 lipca 2011).

Śpiewała i żyła, jak gwiazda z lat 60. – i w dobrym, i w złym znaczeniu. Nieprzeciętna wokalistka i współczesna biała królowa soul jest już członkinią równie ekskluzywnego, co przeklętego, Klubu 27 (Forever 27 Club), zrzeszającego muzyków, którzy odeszli w tak wczesnym wieku.
Sukces, jaki odniosła Amy, daleka od klasycznych ideałów urody, z ostrym makijażem i tatuażami, zostawił w tyle plastikowe lale, które przemysł płytowy produkuje w ilościach hurtowych. Przyczynił się też do późniejszych triumfów piosenkarek nie tyle ładnych, co utalentowanych.
Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos Amy Winehouse można porównać do głosu Sarah Vaughan czy Niny Simone.
Za życia, Amy zdążyła wydać tylko dwa albumy – „Frank” w 2003 i „Back to Black” w 2006. Oba wywindowały ją na sam szczyt i przyniosły Grammy Award.
Pośmiertnie ukazało się jeszcze kilka jej albumów i kompilacji, a także filmy dokumentalne.

PROBLEMY ZDROWOTNE
W czerwcu 2008 Mitch Winehouse, ojciec Amy, stwierdził, że płuca jego córki „pracowały z 70-procentową wydajnością”, i że miała ona „zaburzenia rytmu serca”. Powiedział, że problemy te były spowodowane paleniem przez nią kokainy. Ojciec piosenkarki poinformował również, że lekarze ostrzegli Amy, że, jeśli będzie nadal palić crack, będzie musiała nosić maskę tlenową, i ostatecznie umrze.
W wywiadzie radiowym, Mitch Winehouse powiedział, że piosenkarka reagowała doskonale na leczenie plastrami antynikotynowymi. Rzecznik British Lung Foundation, Keith Prowse, zauważył, że tego typu schorzenie można leczyć za pomocą plastrów. Prowse powiedział również, że stan ten nie jest normalny dla osoby w wieku Amy, ale „intensywne palenie papierosów i wdychanie narkotyków, może przedwcześnie postarzyć płuca”.

Winehouse została zwolniona z London Clinic, by wystąpić na 90. urodzinach Nelsona Mandeli oraz na koncercie w Glastonbury.
Kontynuowała leczenie ambulatoryjne.
W lipcu 2008 Winehouse stwierdziła, że ​​zdiagnozowano u niej „pewne objawy rozedmy płuc”, ale ​​”pozbierała się, jedząc zdrową żywność, dużo śpiąc, grając na gitarze, tworząc muzykę i codziennie pisząc listy do męża”.
25 października 2008 Amy rozpoczęła prewencyjne testy płuc i klatki piersiowej w London Clinic. Przebywała na terenie obiektu i poza nim, i otrzymała pozwolenie na ustalenie własnego harmonogramu urlopu w domu.
Wróciła do szpitala 23 listopada 2008, z powodu zgłoszonej alergicznej reakcji na lekarstwa.

W ostatnich latach życia, piosenkarka brała udział w programie odwykowym, który, jak sama twierdziła, przyniósł dobroczynne rezultaty. Wciąż jednak nie mogła dać sobie rady z alkoholem.

Po serii odwołanych lub wygwizdywanych koncertów, wróciła na trasę w 2011.
Europejską trasę koncertową inaugurował występ 18 czerwca 2011 w Belgradzie. Odurzona alkoholem, Amy pojawiła się na scenie ze znacznym opóźnieniem, miała problemy z koncentracją, poruszaniem się i śpiewaniem. Mimo widocznego upojenia, prawdopodobnie została ona wówczas zmuszona do występu, choć nie pamiętała, w jakim mieście się znajduje, nie umiała wymienić imion członków zespołu, zapomniała teksty piosenek. Ale nawet w takim stanie, była świadoma dziejącej się katastrofy. i wielokrotnie usiłowała zejść ze sceny, jednak była powstrzymywana przez członków zespołu i ochronę:
Amy Winehouse – „Back to Black”, Live in Belgrade, June 18th, 2011


21 czerwca 2011 ogłoszono, że zostały odwołane wszystkie koncerty jej europejskiej trasy.
30 lipca 2011 Amy miała zagrać po raz pierwszy w Polsce – jako gwiazda Artpop Festival w Bydgoszczy.

Trzy dni przed swoją śmiercią, 20 lipca 2011, Amy pojawiła się jeszcze na koncercie chrześnicy, Dionne Bromfield, w Londynie. Było to ostatnie publiczne wystąpienie w życiu Amy:
Dionne Bromfield with Amy Winehouse on the scene – Live @ iTunes Festival, Roundhouse, North London, July 20th, 2011

Ochroniarz Winehouse przybył do jej rezydencji tego samego dnia, 20 lipca 2011, rano. Wspominał, że odczuł, iż Amy była po uroczystości u swojej chrześniaczki „nieco odurzona”. Następnie, obserwował jej umiarkowane picie alkoholu w domu przez trzy kolejne dni. Wspominał, że „śmiała się, słuchała muzyki i oglądała telewizję do drugiej w nocy w dniu swojej śmierci”.
23 lipca 2011 o godz. 10 rano ochroniarz widział ją, leżącą w łóżku. Bezskutecznie próbował obudzić Amy, wołając ją po imieniu. Nie wzbudziło to jego podejrzeń, ponieważ zwykle spała do południa, po nocy, spędzonej poza domem.
Według ochroniarza, wkrótce po godzinie 15 tego dnia, ponownie sprawdził sytuację. Zobaczył, że Amy nadal leży w tej samej pozycji. Zaniepokoiło go to, i doprowadziło do kolejnej kontroli, podczas której stwierdził, że Amy nie oddycha i nie ma wyczuwalnego pulsu. Wezwał natychmiast pogotowie. O godzinie 15:54 dwie karetki przyjechały do domu Amy w dzielnicy Camden w Londynie.
Amy Winehouse została uznana za zmarłą na miejscu zdarzenia.
Wkrótce potem, policja stołeczna potwierdziła oficjalnie, że ​​wokalistka zmarła. Jednak przyczyna śmierci nie była od razu znana.
R.I.P. [*]

Po ogłoszeniu śmierci Amy Winehouse, na miejscu pojawiły się media i ekipy filmowe, a tłumy zebrały się w pobliżu rezydencji Winehouse, by złożyć jej hołd.
Śledczy kryminalistyczni weszli do mieszkania, gdzie znaleźli jedną małą i dwie duże butelki po wódce w jej pokoju.

Rodzina i przyjaciele uczestniczyli w prywatnym pogrzebie Amy Winehouse, 26 lipca 2011, na cmentarzu Edgwarebury Lane w północnym Londynie.
Na nabożeństwie, prowadzonym przez rabina Franka Hellnera, obecni byli rodzice, Janis i Mitch Winehouse, bliscy przyjaciele – Nick Grimshaw i Kelly Osbourne, producent Mark Ronson, chrześniaczka Dionne Bromfield, oraz chłopak Amy, Reg Traviss. Ojciec Amy wygłosił mowę: „Dobranoc, mój aniele, śpij spokojnie. Mama i tata kochają cię zawsze bardzo”. Nabożeństwo zamknęło wykonanie „So Far Away” przez Carole King, wspólnie z żałobnikami.
Ciało Amy zostało poddane kremacji w Golders Green Crematorium.
Prochy Amy Winehouse zostały pochowane obok prochów jej babci, Cynthii Levy, na Edgwarebury Lane Cemetery.

Po raz kolejny, media poświęciły wiele uwagi Klubowi 27. Trzy lata wcześniej, Amy wyraziła lęk przed śmiercią w wieku 27 lat.

26 października 2011 ujawniono wyniki rutynowego dochodzenia w sprawie ustalenia przyczyny śmierci Amy Winehouse. Postępowanie wykazało, że zgon piosenkarki nastąpił w wyniku dobrowolnego wypicia dużej ilości alkoholu, po czym doszło do wstrząsu, wywołanego zatruciem alkoholowym po okresie abstynencji. Jak ogłoszono, Amy miała ponad 4 promile alkoholu we krwi.
Winehouse była uzależniona od alkoholu i narkotyków od lat. Ponadto oświadczyła publicznie, że ma problemy z depresją i cierpi na bulimię. Jej ojciec przyznał także, że wokalistka cierpiała na rozedmę płuc.

Winehouse nie pozostawiła testamentu. Jej majątek został odziedziczony przez rodziców. Założyli oni Fundację Amy Winehouse, która ma na celu zapobieganie szkodliwym skutkom nadużywania narkotyków przez młodych ludzi. Brat Amy, Alex, jest pracownikiem fundacji.

2 grudnia 2011 ukazał się pierwszy po śmierci Amy album kompilacyjny – „Lioness: Hidden Treasures”:
Full Album

Płyta zawierała niewydane utwory i dema, jak również „Body and Soul”, nagrany w duecie z Tonym Bennettem tuż przed śmiercią wokalistki:
Tony Bennett, Amy Winehouse – „Body and Soul” from „Duets II: The Great Performances”, Official Video 2011

7 grudnia 2012 władze brytyjskie ponownie otworzyły dochodzenie w sprawie śmierci Winehouse.
8 stycznia 2013 drugie dochodzenie potwierdziło, że Amy zmarła w wyniku przypadkowego zatrucia alkoholem.

W wywiadzie z czerwca 2013, brat Amy, Alex Winehouse, ujawnił, że jest przekonany, iż główną przyczyną jej śmierci były zaburzenia odżywiania i, wynikające z nich, osłabienie fizyczne. Alex mówił: „Bardzo mocno cierpiała na bulimię. To nie jest żadna rewelacja – było to widoczne, gdy patrzyło się na nią. W końcu pewnie i tak umarłaby z powodu jej szalonego trybu życia, ale to, co naprawdę ją zabiło, to bulimia. Myślę, że to osłabiło ją i sprawiło, że była bardziej podatna na zatrucie alkoholem. Gdyby nie miała zaburzeń odżywiania, byłaby silniejsza fizycznie”.

Każdy z rodziców Winehouse napisał wspomnienia o swojej córce, i przekazał dochody z książek dla Fundacji Amy Winehouse. We wstępie do biografii z 2012, autorstwa Mitcha Winehouse’a, zatytułowanej „Amy: My Daughter”, Mitch wyjaśnił: „Poza tym, że byłem jej ojcem, byłem też jej przyjacielem, powiernikiem i doradcą. Ale nie słuchała mnie”. Matka, Janis, opublikowała w 2014 książkę „Loving Amy: A Mother’s Story”.

Wystawa przedmiotów osobistych Amy Winehouse „Amy Winehouse: A Family Portrait”, kuratorowana przez jej brata i szwagierkę, została zaprezentowana w Jewish Museum London, od 3 lipca 2013 do 15 września 2013. Elementy wystawowe, takie jak książki i muzyka, zostały przedstawione wraz z opisami, wykonanymi przez brata Amy, Aleksa.

Sztukę uliczną, przedstawiającą Amy, można znaleźć na całym świecie, w tym w jej rodzinnym Camden Town.

13 listopada 2012 wydano płytę i DVD „Amy Winehouse ‎at the BBC”, z wybranymi nagraniami na żywo dla BBC z lat 2004, 2006, 2007 i 2009:
„Amy Winehouse ‎at the BBC” – Album Trailer 2012

Amy Winehouse – Live @ Porchester Hall, BBC Sessions, Full Performance 2007

Amy Winehouse jest bohaterką filmu dokumentalnego „Amy” z 2015, wyreżyserowanego przez Asifa Kapadię. Obraz został pokazany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2015, i zdobył Oscara 2016 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. 30 października 2015 wydano płytę z soundtrackem. Była to także druga pośmiertna kompilacja Winehouse, zawierająca niewydane piosenki i dema, które znalazły się w filmie, a także muzykę brazylijskiego kompozytora, Antônio Pinto:
Antônio Pinto, Amy Winehouse – „Amy” (The Original Soundtrack), Official Album Sampler 2015

W 2018 ukazał się film dokumentalny „Amy Winehouse – Back to Black”, oparty na albumie Winehouse „Back to Black”. Obraz zawiera nowe wywiady, a także materiały archiwalne. 2 listopada 2018 film został wydany na DVD:
„Amy Winehouse – Back to Black” – Full Documentary Film 2018 (polski lektor)

W lutym 2019, Salaam Remi wydał kompilację, zawierającą piosenkę „Find My Love”, która jest pośmiertną wirtualną współpracą Amy Winehouse z raperem Nasem

17 stycznia 2020 w Grammy Museum w Los Angeles otwarto wystawę „Beyond Black – The Style of Amy Winehouse”. Kuratorkami wystawy są stylistka Winehouse, Naomi Parry, i bliska przyjaciółka wokalistki, Catriona Gourlay. Wystawa dotyczy głównie stylu i mody Winehouse, prezentując jej stroje, kultowe sukienki, buty, akcesoria do włosów, kosmetyczkę, a także nagrody Grammy z 2008, odręczne teksty piosenek, płyty i domowe filmy wideo.
Wystawa była prezentowana w USA od 17 stycznia 2020 do 13 kwietnia 2020, a następnie objęła cały świat. Eksponowane tam przedmioty zostaną w listopadzie 2021 sprzedane na aukcji, na rzecz Fundacji Amy Winehouse:
„Beyond Black – The Style of Amy Winehouse Exhibition” 2020

„Beyond Black – The Style of Amy Winehouse Exhibition” Part 2, 2020

Przypomnijmy:
„Rehab” („Odwyk”) – Official Video

„Stronger than Me” – Official Video

„Back to Black” – Official Video

„Valerie” – Live

„You Know I’m No Good” – Official Video

„I Love You More than You’ll Ever Know” – Live

„All My Loving” (The Beatles) – Official Video