Andrzej Cudzich

Oprac.Ewa Kałużna, fot.

https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

Andzrej Cudzich, 1978
Fot. https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

Andzrej Cudzich w kubie Pod Jaszczurami
Fot. https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

Janusz Muniak, Andrzej Cudzich, Jerzy Bezucha, Don Cherry na Jazz Jamboree’80
Fot. https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

Andzrej Cudzich
Fot. https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

Andzrej Cudzich
Fot. https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

Andzrej Cudzich
Fot. https://www.facebook.com/andrzejcudzich/

25 czerwca 2020 świętowałby swoje okrągłe 60. urodziny wybitny kontrabasista jazzowy i kompozytor, zaliczany do grona najlepszych w Polsce i Europie. Niestety, choroba zabrała go w wieku zaledwie 43 lat,

ANDRZEJ CUDZICH
(ur. 25 czerwca 1960, zm. 23 listopada 2003).

Muzyka od zawsze była czymś, co kochał. Gromadził nagrania i namiętnie ich słuchał. Od najmłodszych lat pochłaniał go przede wszystkim jazz, choć jego pierwszym idolem był Jimi Hendrix.
Od szóstej klasy szkoły podstawowej Andrzej jeździł regularnie jako widz na Jazz Jamboree.
Naukę muzyki rozpoczął w szkole muzycznej w Nowym Targu, w klasie fortepianu. Dalszą edukację kontynuował w liceum muzycznym w Krakowie, w klasie kontrabasu.
Można powiedzieć, że kontrabasistą został przypadkiem. „Zdawałem na trąbkę, ale komisja stwierdziła, że mam nieodpowiedni zgryz, i w końcu trafiłem do klasy kontrabasu” – wspominał Andrzej Cudzich w wywiadzie dla „Jazz Forum” w 1996.

W szkole średniej poznał Ewę, swoją przyszłą żonę. Studiowali później także na jednej uczelni – Akademii Muzycznej w Krakowie. Ślub odbył się w 1983, jeszcze w czasie studiów. W 1985 przyszła na świat ich córka, Katarzyna, a w 1988 – syn Karol. Dzieci poszły w ślady rodziców, kształcąc się muzycznie – Katarzyna jest flecistką, Karol perkusistą.
W 1984 Andrzej ukończył studia na akademii.

CONFIRMATION
Jeszcze w trakcie nauki w krakowskim liceum muzycznym, Andrzej rozpoczął działalność w zespole jazzowym Confirmation, z którym w 1978 zdobył II miejsce w konkursie Jazz nad Odrą. Wtedy został uhonorowany także nagrodą indywidualną. Po festiwalu, zespół zaproszono do Jugosławii. Dokonali także nagrań w Studiu Polskiego Radia w Krakowie.

JANUSZ MUNIAK
W 1979 Andrzej otrzymał propozycję współpracy z Januszem Muniakiem. To Janusz Muniak wprowadzał młodego kontrabasistę do wielkiego jazzowego świata, by następnie współpracować z nim przez wiele lat, do 1985.
W 1980 Cudzich wystąpił wraz z Muniakiem na Jazz Jamboree. Koncert kwartetu Janusza Muniaka z Donem Cherry należał do największych sensacji Jazz Jamboree – w kwartecie Muniaka wystąpił legendarny trębacz Don Cherry, co zaowocowało dalszą współpracą i nagraniem płyty. Koncert ten stanowił moment przełomowy w karierze Andrzeja Cudzicha. Od tego czasu, Andrzej Cudzich grał na Jazz Jamboree niemalże corocznie:
Janusz Muniak Quartet feat. Don Cherry – Live @ Jazz Jamboree 1980
Janusz Muniak – soprano sax, tenor sax
Pierre Pausgen – piano, electric piano
Andrzej Cudzich – bass
Jerzy Bezucha – drums
Guest: Don Cherry – pocket trumpet, melodica, percussion, vocals


11 grudnia 1982 Janusz Muniak Quartet nagrał w studiu radiowej Trójki płytę „Placebo”, obejmującą takie gatunki, jak jazz-funk, cool jazz oraz fusion:
Wojciech Puszek – piano
Janusz Muniak – soprano sax, tenor sax
Andrzej Cudzich – bass
Krzysztof Zawadzki – drums
„Placebo”, Full Album 1982

Z Muniakiem Andrzej Cudzich występował wspólnie m.in. na festiwalach Jazz Ost West, Umbria Jazz, Maastricht Jazz Festival, Frankfurter Jazz Tage, Enschede Jazz Days, w Liège, Brukseli, Budapeszcie, Pradze, Dreźnie, Bratysławie i Wiedniu. Koncertowali ze znanymi muzykami, jak Joe Newman, Freddie Hubbard czy Sal Nistico.

WALK AWAY
Równolegle, w 1982, Andrzej Cudzich związał się z grupą Walk Away, pod kierownictwem Krzysztofa Zawadzkiego. Formacja brała udział w konkursie Jazz Juniors, zdobywając II nagrodę.

PTASZYN
W tym samym roku Cudzich otrzymał również propozycję współpracy od nestora polskiej sceny jazzowej, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Andrzej grał w różnych formacjach Ptaszyna – kwartecie, septecie, Grand Standard Orchestra, Towarzystwie Nostalgicznym Swingulas, a także występował z nimi na wielu festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree oraz nagrał kilka płyt.

W 1984, po raz pierwszy w plebiscycie „Jazz Forum”, Andrzej Cudzich został wybrany najlepszym polskim kontrabasistą. Od tego czasu, niemal nie schodził z pierwszych miejsc tej ankiety.

TOMASZ SZUKALSKI
W 1985 Cudzich rozpoczął współpracę z Tomaszem Szukalskim, zaliczanym już wówczas do europejskiej czołówki saksofonistów jazzowych. Szakal zorganizował wówczas swój kolejny kwartet, tym razem z Piotrem Biskupskim, Andrzejem Cudzichem i Andrzejem Jagodzińskim / Arturem Dutkiewiczem. Kwartet z założenia miał przejąć sukcesję po The Quartet, ale przetrwali niecałe dwa lata.
W 1986 ukazał się album kwartetu „Tina Blues”, nagrany dla wytwórni Wipe, w składzie:
Tomasz Szukalski – sax
Artur Dutkiewicz – piano
Andrzej Cudzich – bass
Czesław Bartkowski – drums.

Do koncepcji kwartetu Tomasz Szukalski powrócił w 1991, wówczas z Arturem Dutkiewiczem, Andrzejem Cudzichem i zmieniającymi się perkusistami:
Tomasz Szukalski Quartet – „Jazz Jamboree ’91”
Tomasz Szukalski – saxes
Artur Dutkiewicz – piano
Andrzej Cudzich – bass
Marek Stach – drums
Full Concert Audio 1991

Tomasz Szukalski Quartet – „Body and Soul” from „Jazz Jamboree ’91”
Tomasz Szukalski – saxes
Artur Dutkiewicz – piano, synthesizer
Andrzej Cudzich – bass
Marek Stach – drums
„Body and Soul”, Audio 1991

Koncertowali razem na wielu festiwalach w Polsce i w Europie, m.in. North Sea Jazz Festival w Hadze, a także w Rosji, Gruzji, na Łotwie, w Estonii, Bułgarii, Turcji, Portugalii oraz w Etiopii.

HENRYK MAJEWSKI / ROBERT MAJEWSKI SEXTET
W 1986 Andrzej Cudzich wziął udział w nagraniu albumu „Continuation” sekstetu Henryka i Roberta Majewskich. Album wydały Polskie Nagrania Muza w 1987, a okładka była dziełem Marka Karewicza:
Jarosław Śmietana – guitar
Andrzej Jagodziński – piano
Robert Majewski – trumpet
Henryk Majewski – trumpet, flugelhorn
Andrzej Cudzich – bass
Czesław Bartkowski – drums
Henryk Majewski & Robert Majewski – „Continuation” Full Album 1987

PATRYCJA BEYSENS
W 1989 Andrzej Cudzich wyjechał na europejskie tournée belgijskiej wokalistki, Patrycji Beysens, po Belgi, Niemczech, Holandii i Francji. Współpraca z Beysens zapoczątkowała jeden z bardziej aktywnych okresów w karierze artystycznej Cudzicha.
W latach 1990-1993 nawiązał współpracę z czołowymi postaciami jazzu francuskiego, belgijskiego i holenderskiego. Byli to Jack van Poll, Felix Simtaine, Michell Herr, David Linx, Filip Abraham, John Ruocco, Hans Van Oosterhout, Eric Legnini, Joe Krause, Robert Jan Vermoulen, Jean Francis Prins. Wraz z nimi koncertował w całej Europie Zachodniej, głównie w klubach Amsterdamu, Rotterdamu, Antwerpii, Brukseli, Lille i Paryża.

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI
W 1992 rozpoczął współpracę z wiodącą postacią jazzu polskiego – Zbigniewem Namysłowskim. Zaowocowało to występami na wielu festiwalach jazzowych, m.in. w Tbilisi, Budapeszcie, Paryżu, Frankfurcie, Hanowerze. Z zespołem Namysłowskiego koncertował również z amerykańską wokalistką, Deborah Brown.

JAROSŁAW ŚMIETANA
Rok 1993 to początek blisko 5-letniego okresu działalności z czołowym polskim gitarzystą Jarosławem Śmietaną. Okres ten obfitował w wiele podróży i nagrań.
W 1994 miał miejsce pierwszy wyjazd do Stanów (Nowy Jork) i Kanady (Vancouver).
Jarosław Śmietana rozpoczął tworzenie składów mniej stabilnych, często międzynarodowych, z myślą o doraźnych projektach muzycznych, takich, jak trasy koncertowe czy sesje nagraniowe. Ich trzon stanowili sprawdzeni wcześniej muzycy – Piotr Baron na saksofonie, Andrzej Cudzich na kontrabasie i Adam Czerwiński na perkusji.
W 1994 formacja Jarka Śmietany wystąpiła na Jazz Jamboree, w międzynarodowym składzie:
Jarek Śmietana International Quintet – Jazz Jamboree, Audio 1994
Jarosław Śmietana – guitar
Piotr Baron – tenor sax
Eddie Henderson – trumpet
Andrzej Cudzich – bass
Greg Bandy – drums
Full Concert

Nowością były także kolejne albumy, nagrywane w międzynarodowych triach, z Andrzejem Cudzichem na kontrabasie i zmieniającymi się, czasem dość egzotycznymi, perkusistami.
„Cooperation” z 1992, dla GOWI Records, w składzie:
Jarek Śmietana – guitar
Andrzej Cudzich – bass
Felix Simtaine – drums.

„Flowers in Mind”, nagrany w 1994 w Krakowie dla JSR Records, i wydany pierwotnie w 1995, jako „Jarek Śmietana feat. Idris Muhammad & Andrzej Cudzich – Flowers in Mind”, a następnie w 2012, jako „Flowers in Mind”:
Jarek Śmietana – guitar
Andrzej Cudzich – bass
Idris Muhammad – drums.

oraz „You Never Know”, nagrany w 1995, w krakowskiej Rotundzie, podczas festiwalu Jazz Juniors, dla Power Bros Records, która wydała go w 1997:
Jarek Śmietana – guitar
Andrzej Cudzich – bass
Ronnie Burrage – drums
„Black Orpheus” from „You Never Know” 1995

W 1994 Andrzej Cudzich wystąpił z kwintetem Śmietany na Jazz Jamboree, czego efektem był album
„Jarek Śmietana Quintet feat. Eddie Henderson & Greg Bandy ‎- Live at the Jazz Jamboree”:
Jarek Śmietana – guitar
Piotr Baron – tenor sax
Eddie Henderson – trumpet, flugelhorn
Andrzej Cudzich – bass
Greg Bandy – drums
Jarek Śmietana Quintet – Jazz Jamboree ’94, Full Concert Audio 1994

Dzięki tym projektom, rozwijała się współpraca Andrzeja Cudzicha z gwiazdami jazzu światowego, jak Eddie Henderson, Carter Jefferson, Gary Bartz, Hamiett Bluiett, Bob Berg, Gary Thomas, Joey Calderazzo, David Kikoski, Jim Mc Neally, Idris Muhammad, Greg Bandy, Carl Allen czy Ronnie Burrage.

LESZEK ŻĄDŁO TRIO – „Miss B.”
W latach 90. Andrzej Cudzich koncertował z saksofonistą i flecistą jazzowym o międzynarodowej sławie – Leszkiem Żądło.
W tym czasie powstał projekt „Miss B.”, dedykowany aktorce, Barbarze Kwiatkowskiej-Lass, z którą Leszka łączyło głębokie uczucie i wspólne przez ponad 20 lat życie. Tytułowy utwór, „Miss B.”, Leszek napisał właśnie dla Barbary, jeszcze w 1977.
Po niespodziewanej śmierci Barbary Kwiatkowskiej 6 marca 1995, miesiąc później Leszek zaprosił dwóch swoich przyjaciół-muzyków do Studia Stebo w Nowej Hucie, gdzie został nagrany materiał na nowy album. Tymi muzykami byli kontrabasista Andrzej Cudzich i perkusista Janusz Stefański. Powstało incydentalne, ale jednak legendarne, nie tylko dla jazzu polskiego, trio.
Płyta ukazała się w 2018, nakładem For Tune:
„Miss B. In memoriam Barbara Kwiatkowska-Lass”
Andrzej Cudzich – bass
Janusz Stefański – drums
Leszek Żądło – soprano sax, tenor sax
Album Trailer 2018

ACOUSTIC QUARTET
W 1997 ukazał się album „Exciting Story” formacji Acoustic Quartet, wydany przez Walk Away Records:
David Kikoski, Joey Calderazzo – piano
Bob Berg – sax
Andrzej Cudzich – bass
Krzysztof Zawadzki – drums.
Na płycie znalazły się dwie kompozycje Andrzeja Cudzicha – „Talking to the Father” oraz „Exciting Story”.

Acoustic Quartet – Live 1997
Joey Calderazzo – piano
Bob Berg – sax
Andrzej Cudzich – bass
Krzysztof Zawadzki – drums

ANDRZEJ CUDZICH QUARTET
W 1996 Andrzej Cudzich utworzył własny kwartet międzynarodowy, z którym nagrał i wydał swoją pierwszą autorską płytę – „Able to Listen”
Andrzej Cudzich – bass
Ronnie Burrage – drums
David Kikoski – piano
Gary Thomas – tenor sax
Znalazły się na niej kompozycje Cudzicha „Dont Look Back”, „Able to Listen”, „West Wind” czy „Watch Your Step”.

W 1998 powstał kolejny autorski kwartet, tym razem z Joachimem Menclem, Adamem Pierończykiem oraz Łukaszem Żytą. W tym składzie została nagrana płyta „Simple Way”. Płyta zawierała kolejne kompozycje kontrabasisty – tytułową „Simple Way”, a także „Nothing Else to Do”, „Exciting Story” oraz utwór, który znalazł się na drugiej płycie zespołu AmenBand w wersji wokalnej – „Talking to Father”.
„Simple Way” 1998

AMENBAND
Od 1996 Andrzej Cudzich zainicjował działalność zespołu AmenBand, gdzie realizował swoje pomysły kompozytorskie, pisząc piosenki, utrzymane w estetyce soulowej. Celem lidera było połączenie świata jazzu z muzyką pop, a także kultury sacrum ze sferą profanum. Przez zespół przewinęło się wiele wybitnych osobistości sceny muzycznej, jak Mietek Szcześniak, Ewa Uryga, Beata Bednarz, Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik czy Eric Mariental:
Amenband – „Błogosławieni” from „Rozmowa z Ojcem” 1998

W 2000 Andrzej odbył trasę koncertowa z Urszulą Dudziak i Grażyną Auguści – w Polsce, Anglii, Czechach i Słowacji.
W latach 2001-2002 koncertował w Kuwejcie, Serbii i Hiszpanii:
– Andrzej Cudzich Quintet, w składzie Arnau Boix, Joan Albert, Janusz Skowron i Erwin Serrutton na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Terrasie,
– Andrzej Olejniczak Flamenco Quartet na trasie w Hiszpanii,
– trasy koncertowe z Piotrem Wojtasikiem,
– trio z Piotrem Wyleżołem i Łukaszem Żytą,
– współpraca z trębaczem Wallace’em Roneyem, wraz z Davidem Kikoskim i Ronnie’em Burrage’em – projekt nagrania płyty, który nie zdążył zostać wprowadzony w życie.

„WIKARY”
W latach 80. Andrzej wraz z żoną trafili do wspólnoty charyzmatycznej w Nowym Targu – Odnowa w Duchu Świętym. Wiązało się to z całkowitym przeobrażeniem jego życia. Bóg zaczął być obecny na pierwszym miejscu, a celem stał się także wzrost duchowy.
Kolejnym etapem tej drogi była przynależność do krakowskiej wspólnoty Nowe Jeruzalem, gdzie wraz z żoną prowadzili grupę dla małżeństw. Wspólnota była dla niego bardzo ważnym aspektem i pozostał z nią związany do końca życia. Jego zamiłowanie do muzyki znalazło swoje odbicie także i w tej sferze. Nie wstydził się swojej wiary wśród jazzmanów – koledzy nazywali go żartobliwie „wikarym”.

Andrzej Cudzich w trakcie swojej 25-letniej kariery artystycznej wielokrotnie angażował się jako pedagog i wychowawca młodych pokoleń muzyków. Był również członkiem jury różnych konkursów.
Po raz pierwszy prowadził klasę kontrabasu na warsztatach jazzowych w Chodzieży w 1983, a później wielokrotnie był tam zapraszany jako wykładowca. Prowadził także zajęcia w klasie kontrabasu na warsztatach w innych miastach, jak Zielona Góra, Brzozów, Krosno, Bielsko-Biała, Morąg, Suwałki, Górka Klasztorna, Karpacz, Przemyśl, Kraków, Warszawa, a także poza granicami Polski – Dworp (Belgia), Antwerpia (Belgia), Düsseldorf (Niemcy), Vancouver (Kanada), Ankara (Turcja), Addis Abeba (Etiopia), Moskwa (Rosja).

Andrzej Cudzich zmarł 23 listopada 2003, w wieku zaledwie 43 lat, przegrywając walkę z ciężką chorobą – rakiem układu pokarmowego.
R.I.P. [*]

Małgorzata Kotarba wspomina: „Gdy zmarł Andrzej Cudzich, bałam się o jego żonę Ewę i córkę Kasię. Odwiedziłam je w domu. Były zgaszone, sparaliżowane. Ale w czasie pogrzebu zobaczyłam coś niezwykłego – podniosły się. Ta ich pustka zamieniła się w pewność, że Andrzej poszedł do nieba. Do tego stopnia, że wzniosły do nieba ręce i zaczęły wielbić Boga. Był listopad, chłód. Nowy cmentarz, przypominający zwykłe pole. Pusta kaplica, pożółkła trawa. Nic nie zapowiadało tak niezwykłej uroczystości”.
Alina Sikorska: „Przyjechałam smutna, przybita, i nie spodziewałam się, że otrzymam tak wielką dawkę nadziei. Andrzeja odprowadzali przyjaciele, muzycy. Grali tradycyjny jazz – Nowy Orlean. Ale prawdziwy cud zdarzył się dopiero nad grobem. Nastała chwila ciszy. Obrzędy skończone. Co robić? Iść do domu? Składać kondolencje? Ktoś zaintonował pieśń. Podjęli ją wszyscy. Nikt nie odchodził”.
Maciek Sikorski: „Ludzie stali nad świeżutkim grobem i śpiewali. a mnie przeszły ciarki, dosłownie. Bardzo mocno na tym pustym cmentarzu zabrzmiały słowa „Gdzie jest moja śmierć? Gdzie jest jej zwycięstwo?”. Staliśmy nad grobem i wielbiliśmy Boga. Ludzie włączyli się w ten śpiew. Wyglądało to dosłownie tak, jakby otwierali niebo na przyjęcie Andrzeja. Pamiętam zdumioną minę niektórych muzyków jazzowych – nie spodziewali się, że nad grobem można wielbić Boga, przecierali oczy ze zdumienia” (gosc.pl).

Z okazji kolejnych rocznic śmierci Andrzeja Cudzicha muzycy jednoczyli się, by przypominać o jego osobie i twórczości.
W 5. rocznicę śmierci, w 2008, odbył się z koncert „Z nieba jazz” w krakowskiej Rotundzie. W 10. rocznicę, w 2013, miał miejsce koncert z muzyką zespołu AmenBand, połączony z powołaniem Fundacji im. Andrzeja Cudzicha.
W 15. rocznicę, w 2018, fundacja przyznała Nagrodę im. Andrzeja Cudzicha „Złoty Kontrabas” na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie Rafałowi Różalskiemu z zespołu Entropia Ensemble.

Wybrana dyskografia Andrzeja Cudzicha:
2018: Miss B. – Leszek Żądło Trio (nagrana w 1995)
2001: Jeszcze zdążysz – Andrzej Cudzich & AmenBand
2001: Moonlight Walk – Bohdan Lizoń
2001: Iza Sings Louis – Iza Zając
2000: Eurofonia – Leszek Kułakowski
2000: The Best Cracow Jazz Vol. II
1999″ Iza Sings Duke – Iza Zając
1999: Exciting Story – Bob Berg Acoustic Quartet
1998: Simple Way – Andrzej Cudzich Quartet
1998: Rozmowa z Ojcem – Andrzej Cudzich & AmenBand
1998: Songs and Other Ballads – Jarek Śmietana
1996: Able to Listen – Andrzej Cudzich, Gary Thomas, Dave Kikoski, Ronnie Burrage
1996: Łąki twoich obietnic – Andrzej Cudzich
1996: Live at Jazz Jamboree – Jarek Śmietana, Eddie Henderson, Greg Bandy
1996: Silesia Sketches – Jerzy Milian
1996: Brad Terry Plays Gershwin – Brad Terry
1996: My Favorite Songs – Karolina Styła
1995: A Time for Love – Andrzej Dąbrowski
1995: Back to the Roots – Jarek Śmietana
1995: You Never Know – Jarek Śmietana
1995: Chopin and Other Songs – Leszek Kułakowski
1994: A Farewell to Maria – Tomasz Stańko
1993: Ballads and Other Songs – Jarek Śmietana
1993: Mój rodzinny blues – Ryszard Styła
1992: Cooperation – Jarek Śmietana
1990: Piotr Wojtasik – Piotr Wojtasik
1989: Live at Jazz Jamboree – Tomasz Szukalski
1988: Body and Soul – Tomasz Szukalski
1987: Continuation – Henryk Majewski, Robert Majewski
1986: Tina Blues – Tomasz Szukalski
1984: Towarzystwo Nostalgiczne Swingulans – Jan Ptaszyn Wróblewski
1983: Jazz Jamboree ’80 – Don Cherry & Janusz Muniak
1983: Grand Standard Orchestra Vol. 2 – Jan Ptaszyn Wróblewski
1982: Placebo – Janusz Muniak

Kontrabasista Janusz Kozłowski opowiadał w rozmowie z Muzeum Jazzu w 2013: „Poznaliśmy się, gdy Andrzej grał w kwartecie Janusza Muniaka, bodajże w 1981. Mimo młodego wieku, był już muzykiem prawie dojrzałym. Podziwiałem jego swobodę i „pazur” jazzowy.
Bardzo dobrze rozmawiało się z Andrzejem o sprawach jazzowo-basowych. Pamiętam, dyskutowaliśmy wtedy o sprawach technicznych w grze na kontrabasie. Zapytałem Andrzeja, jak on ćwiczy, i co sprawia, że ma tak wspaniałą technikę. Andrzej na to: „Kochanieńki, tylko suity Bacha – tam jest wszystko!”. Po czym wyjął mocno „przechodzony” egzemplarz suit Bacha w transkrypcji na kontrabas, i pokazał mi, że faktycznie można tam znaleźć wszystkie fikołki harmoniczne, stosowane w jazzie.
No cóż, wydawałoby się, że w jazzie nieustannie są wymyślane jakieś nowe prawdy oczywiste. Ale okazuje się, że wszystko już było – Bach, Bartok, Chopin. Szczególnie ten ostatni jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Andrzej to wszystko wyczuł bardzo wcześnie.
Zazdrościłem mu niesamowitej pracowitości. Za co wziął się – drążył do końca. Był to najlepszy przykład człowieka, który rozwija się cały czas.
Andrzej był człowiekiem głęboko wierzącym. Reprezentował to, co w wierze katolickiej jest najpiękniejsze. Nie rozdzielał twórczości na jazzową i chrześcijańską. Po prostu był sobą.
Mógł pochwalić się wieloma nagraniami i graniem z wieloma wspaniałymi muzykami, jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i inni. Oczywiście, wyjeżdżając z Jasiem Muniakiem wielokrotnie na trasy europejskie, miał okazję grać z wieloma gwiazdami światowego jazzu” (muzeumjazzu.pl).

Posłuchajmy:
Andrzej Cudzich International Edition – Jazz Jamboree, Audio 1992

Andrzej Cudzich – AmenBand, Live 1996
Mietek Szcześniak, Ewa Uryga, Beata Bednarz, Bożena Dłuciak – vocal
Andrzej Cudzich – bass guitar, bass
Krzysztof Zawadzki – drums

Andrzej Cudzich Quartet – Live 1996
Gary Thomas – sax
David Kikoski – piano
Andrzej Cudzich – bass, leader
Ronnie Burrage – drums

Andrzej Cudzich, Gary Thomas, Dave Kikoski, Ronnie Burrage – Live 1999

Acoustic Quartet – Live 1997
Joey Calderazzo – piano
Bob Berg – sax
Andrzej Cudzich – bass
Krzysztof Zawadzki – drums
Part 1

Part 2