Zmarł Andrzej Patlewicz

Oprac. Ewa Kałużna, fot. z profilu Andrzeja na fb

Andrzej Patlewicz
Fot. z profilu Andrzeja na fb

.

Kolejna bardzo smutna wiadomość, tym razem ze świata dziennikarstwa jazzowego.
9 stycznia 2021, Polskie Radio Wrocław poinformowało, że w wieku 60 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł dziennikarz muzyczny, specjalizujący się w jazzie,

ANDRZEJ PATLEWICZ.
R.I.P. [*]

W Radiu Wrocław, Andrzej Patlewicz prowadził w każdą niedzielę audycję „Różne barwy jazzu”.

Pisał: „Jazz to nieograniczona przestrzeń, w której zawierają się dźwięki, emocje i inspiracje, pochodzące ze wszystkich możliwych źródeł. To brzmienia akustyczne, elektryczne i ludzki głos, w przeróżnych emocjonalnych odcieniach. To także melancholijne ballady i wirtuozowskie frazy, ubrane w najbardziej kolorowe harmonie. To po prostu jazz we wszystkich jego barwach. Mam ogromną przyjemność prezentowania Państwu tego intrygującego świata dźwięków w każdy niedzielny wieczór”.

Łukasz Basta, szef redakcji muzycznej Radia Wrocław, pisze: „Andrzej co tydzień dojeżdżał do Wrocławia z Jeleniej Góry. Był autorytetem i znawcą jazzu. Program cieszył się wśród słuchaczy ogromną popularnością”.

Andrzej Patlewicz
Fot. z profilu Andrzeja na fb

Audycji Andrzeja można nadal posłuchać tutaj https://www.radiowroclaw.pl/…/view/163/Andrzej-Patlewicz

Andrzej był bardzo mocno osadzony w estetyce muzyki jazzowej. Z racji swojej pracy i pasji, utrzymywał kontakty z wieloma postaciami muzyki jazzowej, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Znał prawie każdego wykonawcę.

Andrzej Patlewicz pochodził z Jeleniej Góry. Przez wiele lat był koordynatorem renomowanego jeleniogórskiego Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal, organizowanego od 2001 przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, we współpracy z ośrodkami kultury z Niemiec i Czech.
Pomysłodawcą i wieloletnim współorganizatorem Festiwalu był Tadeusz „Erroll” Kosiński, pianista, legenda polskiego jazzu, jeden z założycieli Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club w Gliwicach. Po jego śmierci w sierpniu 2012, festiwal przyjął imię swojego założyciela.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszy konkurs Powiew Młodego Jazzu, o statuetkę Złotego Krokusa, dla młodych zespołów, przyjeżdżających z całej Europy. Na konkursie, swoje pierwsze nagrody u progu kariery odbierali m.in. Adam Bałdych, Maciej Obara, Piotr Orzechowski, Bartosz Dworak, Patrycjusz Gruszecki i wielu innych, utalentowanych młodych muzyków

Andrzej Patlewicz
Fot. z profilu Andrzeja na fb

jazzowych.

W Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz w partnerskich miastach kolejnych edycji festiwalu odbywają się Koncerty Gwiazd, koncerty Laureatów Konkursu, warsztaty jazzowe dla młodzieży, wystawy fotografii i przeglądy filmów, poświęcone muzyce jazzowej, oraz jam sessions, z udziałem największych osobistości jazzowych.

Andrzej Patlewicz koordynował działania festiwalowe i cieszył się z sukcesów młodych muzyków, którzy wygrywali konkurs Powiew Młodego Jazzu. Informował na bieżąco o wszystkich wydarzeniach, związanych z festiwalem.

Mieszkańcy Jeleniej Góry kojarzą Andrzeja Patlewicza także z Ligą Rocka. To jeden z najbardziej interesujących przeglądów młodych zespołów na Dolnym Śląsku, i jeden z najciekawszych w Polsce. Liga Rocka prezentuje niemiecką scenę rockową za pośrednictwem Jeleniogórskiego Centrum Kultury, przy współpracy z Steinhaus e.V. Bautzen, w ramach współpracy obu ośrodków kulturalnych. Dzięki tej imprezie, młodzi polscy muzycy mają możliwość pokazania się przed jeleniogórską publicznością, zaprezentowania własnej twórczości we wszystkich rockowych odcieniach, a także zdobycia pierwszych nagród i wyróżnień. Współpraca z Soc-kulturalnym Centrum

Andrzej Patlewicz
Fot. z profilu Andrzeja na fb

Steinhaus e.V. Bautzen pozwala sympatykom muzyki rockowej poznać również niemieckie młode zespoły, które prezentują popularne rockowe nurty spod znaku progressive rock, alternative rock, hard rock, nu-metal.

Andrzej Patlewicz aktywnie uczestniczył w organizacji wydarzeń Ligi Rocka i mocno kibicował zwycięzcom.
Profil Andrzeja Patlewicza na Facebooku pełen jest zdjęć okładek płyt i czasopism jazzowych.
Podczas swoich audycji radiowych, Andrzej systematycznie prezentował nowości płytowe, często też wracał do ulubionych wydawnictw sprzed lat.

Kochał swoją pracę, kochał jazz, ale był także autorytetem i znawcą innych gatunków muzyki.
Opowiadał o twórcach i ich utworach ze swadą, radością i wielkim zaangażowaniem.
Skromny, uczynny, kompetentny.
Muzeum Jazzu bardzo miło wspomina współpracę z Andrzejem Patlewiczem przy gromadzeniu materiałów z historii muzyki jazzowej do naszego archiwum.

Ostatni wpis na Facebooku Andrzej zamieścił 23 października 2020. Od tamtego czasu zamilkł…
Żegnaj, Andrzeju. R.I.P.