Andrzej Trzaskowski


Oprac. Radosław Czapski. Autor tekstu: Krzysztof Karpiński , Fot.: Marek Karewicz, Andrzej Zborski

Pianino Andrzej Trzaskowski Jazz Jamboree’72
Fot. Marek Karewicz

 

23 marca 2025 roku przypada 92. rocznica urodzin jazzowego kompozytora, pianisty, dyrygenta i publicysty.

Był pionierem jazzu w Polsce, ,,mózgiem polskiego jazzu„, jak nazwał go Tomasz Stańko.

Zmarł przedwcześnie na raka płuc w wieku 65 lat,

ANDRZEJ TRZASKOWSKI
(ur. 23 marca 1933,
zm. 16 września 1998)

Andrzej Trzaskowski po raz ostatni wystąpił w październiku 1996 roku w warszawskim Teatrze Buffo podczas festiwalu Jazz Jamboree. Zagrał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego własną kompozycję poświęconą swojemu przyjacielowi zatytułowaną „Epitafium dla Krzysztofa Komedy”. Dziennikarzom powiedział, że jego koncerty to karta zamknięta ponieważ czekają go poważne zabiegi medyczne.
Zmarł 16 września 1998 r.

Na przełomie lat 1950/51 Andrzej był uczniem klasy maturalnej krakowskiego gimnazjum i liceum im. Jana III Sobieskiego. Któregoś dnia podczas trwającej lekcji został niespodziewanie wezwany do gabinetu dyrektora szkoły. Okazało się, że czekają na niego dwaj funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Bez bliższych wyjaśnień panowie zatrzymali a następnie przewieźli ucznia do aresztu śledczego UB przy pl. Inwalidów. Przesłuchano go jako osobę podejrzaną i zarzucono kolportowanie antypaństwowych ulotek. Padły groźnie brzmiące pytania. Co wam wiadomo o wrogiej działalności na terenie waszej klasy i skąd posiadaliście ulotkę o treści antyradzieckiej.

Niezrażony sytuacją z godną podziwu stanowczością odpowiedział, że ulotkę nawołującą do omijania filmów radzieckich przeczytał podczas lekcji (nota bene języka rosyjskiego) ponieważ zauważył ją podsuniętą pod książkę leżącą na ławce. Ubecy ustalili potem jej treść „Uwaga, nie popierajmy filmów sowieckich wchodzących na nasze ekrany, nie wydajmy ani jednej złotówki na zaszczepienie nam zasad wschodniej kultury. To szmira. Taka jest nasza dewiza.”

Uczniowi Trzaskowskiemu zarzucono mówienie nieprawdy i aresztowano. Był podejrzany o przynależność do grupy konspiracyjnej, ponieważ w tym samym dniu zatrzymano też jego kolegę z „Sobieskiego” – Marcina także podejrzanego o bojkotowanie radzieckich filmów a poza tym o rozsiewanie tzw. szeptanej propagandy i słuchanie Radia BBC.

Prowadzący śledztwo przygotował raport dla swoich przełożonych zmierzający do postawienia uczniów w stan oskarżenia. Podkreślił szczególnie ich pochodzenie, że Andrzej jest synem przedwojennego sędziego krakowskiego sądu, Marcin zaś synem byłego obszarnika posiadającego 400 ha ziemi – pisał.