Andrzej Wajda – ostatnie pożegnanie

wajda-czaplinski-2016-5_2

9 października 2016 roku odszedł od nas Andrzej Wajda, wielki człowiek, wielki artysta, wielki Polak. Jego odejście to dla każdego z nas strata osobista. W swej dziedzinie osiągnął rezultaty, które bez mała możemy porównywać do tego, co osiągnęli Chopin i Moniuszko w muzyce a Sienkiewicz, Reymont czy Miłosz w literaturze. Postać Andrzeja Wajdy to opoka, legenda polskiej sceny filmowej. To ktoś, kto stworzył lub odkrył na nowo szereg pojęć, skojarzeń i odniesień, które tworzą nas samych, współtworzą naszą duchowość, a także nasze poczucie polskości, nasz patriotyzm.
Jako ludzie związani z jazzem cenimy Andrzeja Wajdę za to, iż potrafił dla tego gatunku znaleźć miejsce w swoich filmach, za to że dopomógł tym samym polskiej muzyce jazzowej w rozwoju. Filmy autorstwa Wajdy wykorzystujące muzykę jazzową stały się jednocześnie tej muzyki tak propagatorami, jak i obrońcami.
Śmierć Andrzej Wajdy, to jak utrata seniora rodu, każdy wrażliwy człowiek rozumie doskonale dojmujące poczucie tej straty, nawet jeśli nie miał okazji ani razu widzieć Andrzeja Wajdy na własne oczy.
Piękno jego filmów stało się naszym pięknem wewnętrznym, dlatego z pewnością pamięć o Andrzeju Wajdzie przetrwa bardzo długo w naszych sercach i umysłach.
Muzeum Jazzu łączy się myślami ze wszystkimi, którzy w podobny sposób widzą i oceniają znaczenie obecności Andrzeja Wajdy w polskim filmie i kulturze, a wielkiemu Reżyserowi składa w pełni należny mu hołd.

Tomasz Lerski                                                                                                                          (fot. Czesław Czapliński)

Muzeum Jazzu zaprasza na wystawy fotograficzne Czesława Czaplińskiego:

– 25 (wtorek) października, 2016 godz. 19:00 „MiTo” ul. Waryńskiego 28 ( Metro Politechnika)wstęp wolny:
Wajda Człowiek / Fotografie Czesław Czapliński.

– 27 (czwartek) października, 2016 godz. 18:00 w Pałacu Myślewickim (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, ul. Agrykoli 1)
rozmawiać będziemy z Ernestem Bryllem — poetą i pisarzem, krytykiem filmowym, tłumaczem, dziennikarzem.