wrz 27 2020
Zmarła Anna Łyżwa
Oprac. Ewa Kałużna. Fot. GoldenLine
Bardzo smutna wiadomość…
Wczoraj, 26 września 2020, ok. godz. 17, w wieku 44 lat, odeszła
ANNA ŁYŻWA – nasza wspaniała Przyjaciółka, wielbicielka i propagatorka jazzu, szczególnie twórczości Leszka Możdżera, częsty gość Autorskiej audycji Krystyny Stańko w Radiu Gdańsk.
Można ją było spotkać na najważniejszych imprezach jazzowych…
Anię zabrała choroba nowotworowa, bez szans na leczenie.
R.I.P. [*]
26 września 2020, w godzinach późnonocnych, na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej FRDL MISTiA, napisano:
„Z żalem informujemy o tym, że w dniu dzisiejszym zmarła Anna Łyżwa, nasza najukochańsza Pani Dyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji i Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego, Wiceprezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej” https://www.facebook.com/MISTiA.Krakow/
Ania Łyżwa była absolwentką Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w specjalności Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, oraz kilku kierunków studiów podyplomowych
– Zarządzanie i audyt, Partycypacja społeczna: animacja-superwizja-ewaluacja, Doradztwo zawodowe w Centrum Pedagogiki i Psychologii w Politechnice Krakowskiej.
Była doświadczoną konsultantką, trenerką, autorką i realizatorką wielu projektów.
Od lat związana była zawodowo z rynkiem usług edukacyjnych, szkoleniowych, doradczych i projektowych, w sektorze publicznym, prywatnym i pozarządowym, zajmując wyższe szczeble zarządzania – głównie stanowiska dyrektorów.
Przez dziewięć lat pełniła funkcję dyrektora wydziału w największej kiedyś organizacji pozarządowej w Małopolsce – Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji.
Członkini licznych stowarzyszeń.
Od lipca 2014 była wiceprezesem zarządu krakowskiego Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Meritum”, którego celem jest edukacja pozaformalna, czyli „ucieczka przed zamknięciem nauki w jakichkolwiek schematach”.
Od sierpnia 2015 była Prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Most Kobiet”, którego celem są działania na rzecz poprawy jakości życia kobiet, ich rozwoju, integracji oraz zwiększania aktywności i czynnego udziału kobiet w życiu społecznym, naukowym, kulturalnym oraz publicznym. Największa inicjatywa Stowarzyszenia – Małopolski Kongres Kobiet, przyciąga każdego roku do Krakowa ponad 1200 uczestników.
Pełniła także funkcję dyrektora Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji oraz Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego.
Była wiceprezesem zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Ale przede wszystkim, była właścicielką Studia Rozwoju Kompetencji w Krakowie – nowoczesnej firmy szkoleniowo-doradczej, specjalizującej się we wspieraniu rozwoju kompetencji zawodowych, językowych, interpersonalnych oraz menadżerskich.
Prowadziła działalność szkoleniową, kursy językowe, doradztwo / konsulting, coaching, a także organizowała konferencje i spotkania branżowe, służące wymianie wiedzy i doświadczeń oraz promowaniu „dobrych praktyk”.
Anna Łyżwa, założycielka i dyrektor zarządzająca Studia Rozwoju Kompetencji została we wrześniu 2019 laureatką programu Lider z Powołania, w dwóch kategoriach – Lider w szkoleniach i konsultingu oraz Lider społeczny http://pl.studiokompetencji.com/
Nominowana do tytułu Kobieta Charyzmatyczna, Ania mówiła w wywiadzie dla portalu whystory.pl: „To ludzie oraz ich rozwój są kluczem do sukcesu każdej organizacji – prywatnej, publicznej, pozarządowej czy społecznej.
W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, kiedy trzeba podjąć ważne decyzje. W moim przypadku, jedną z takich decyzji było założenie firmy, którą będą tworzyć ludzie z pasją. I tak też się stało. Studio Rozwoju Kompetencji tworzą doświadczeni praktycy i specjaliści w swoich dziedzinach zawodowych, a wszystkich nas łączy pasja do pracy i rozwijania kompetencji u osób, z którymi pracujemy. Wszak kompetencje to najcenniejszy kapitał, jakim dysponuje każdy człowiek i każda organizacja.
Pomysł na firmę miałam zawsze. Odkąd zaczęłam zaraz po studiach prowadzić szkolenia, wiele osób, z którymi współpracuję, zachęcało mnie do otworzenia własnej działalności szkoleniowej. Ja jednak, będąc wtedy dwudziestokilkulatką, postawiłam na zdobywanie doświadczenia i rozwijanie swoich kompetencji. Dzisiaj wiem, że była to dobra decyzja, ponieważ udało mi się zbudować coś więcej aniżeli tylko firmę szkoleniową.
Niewątpliwym sukcesem jest dla mnie nominacja do tytułu Kobieta Charyzmatyczna. Ponadto, jestem szczególnie dumna z faktu, że Studio Rozwoju Kompetencji poszerzyło działalność o Instytut Rozwoju Kompetencji Administracyjnych, by w jeszcze większym stopniu wspierać kadry administracji publicznej – samorządowej i rządowej, która stanowi przeważającą część odbiorców naszych usług”.
JAZZ
Wszystkie kobiety przedsiębiorcze potrzebują „oddechu”. Tak też działo się w przypadku Ani.
„Najczęściej i najchętniej czas wolny spędzam na aktywnym uczestnictwie w kulturze. Jestem wielką miłośniczką jazzu. Dla dobrego koncertu czy festiwalu jazzowego, jestem w stanie przemierzyć każdą odległość, tak w Polsce, jak i za granicą.
Podróże to moja kolejna pasja, więc często udaje mi się to łączyć”.
Ania, jak sama twierdziła, działała w myśl zasady Thomasa Edisona, który powiedział: „Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność”. Tak dzieje się, kiedy praca jest pasją.
„Najważniejsze, by czerpać satysfakcję z tego, co się robi, i nie bać się realizować marzeń” – mówiła Ania.
Nie bała się niczego. Do ostatnich chwil była aktywna.
Kilka tygodni temu na swoim profilu na FB zamieściła sentencję: „Najważniejsze w życiu jest być zdrowym. Wszystko inne jest kwestią chęci i siły, czasami szczęścia”…
Żegnaj, Aniu kochana ❤