Apostolis Anthimos – 50 lat na scenie. Koncert dedykowany pamięci Tomasza Stańki


Oprac. Radosław Czapski. Fot. Radosław Kazmierczak

Z lewej – Apostolis Anthimos
Fot. Radosław Kazmierczak

Apostolis Anthimos
Fot. Radosław Kazmierczak

Z prawej – Apostolis Anthimos
Fot. Radosław Kazmierczak

Rzut oka na miejsca na widowni NOSPR
Fot. Radosław Kazmierczak

 
6 grudnia 2022, g. 20.00

Sala koncertowa NOSPR
(Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach)
plac Wojciecha Kilara 1
Katowice

Tu kup bilet

Wykonawcy:

Apostolis Anthimos – gitara, perkusja, instrumenty perkusyjne
Erik Truffaz – trąbka
Olaf Węgier – saksofon
Piotr Matusik – fortepian, syntezatory
Robert Szewczuga – gitara basowa
Yoràn Vroom – perkusja
Mr. Krime – elektronika, turntablism, sample

Apostolis Anthimos – ceniony i wszechstronny muzyk, gitarzysta, multiinstrumentalista i kompozytor, jeden z filarów legendarnej grupy SBB powraca do sali koncertowej NOSPR z przyjaciółmi i wyjątkowymi gośćmi – w hołdzie i ku pamięci Tomasza Stańki.

Apostolis Anthimos zadebiutował na scenie jako 17-latek. Od 1971 roku jest gitarzystą i perkusistą w zespole SBB, okrzykniętym najważniejszą formacją rockową półwiecza w Polsce. To zespół, który wytyczył zupełnie nowe ścieżki na polskiej scenie muzycznej i stał się jednym z najbardziej znanych polskich bandów na świecie. I chociaż Anthimos jest głównie kojarzony z SBB, to w swojej karierze artystycznej współpracował i nagrywał z wieloma jazzmanami (Stańko, Szukalski, Urbaniak), a swoje płyty solowe rejestrował z pierwszoplanowymi postaciami światowego jazzu (Jack DeJohnette, Arild Andersen, Étienne M’Bappé, Gary Husband). Jest też cenionym muzykiem sesyjnym; współpracował m.in. ze światową gwiazdą muzyki greckiej, jaką jest Dalaras. Całe to bogactwo muzycznych doświadczeń Apostolisa Anthimosa znajdzie wyraz w utworze zaprezentowanym podczas koncertu w NOSPR. Goście zaproszeni do jego wykonania to osobistości reprezentujące różne muzyczne światy – od nurtu eksperymentalnego do klasycznego jazzu.

Zaproszenie głównego bohatera wieczoru przyjął m.in. znakomity francuski trębacz Erik Truffaz. Interesujące nowe wątki wniesie Mr. Krime, czyli Wojciech Długosz – jeden z najbardziej cenionych polskich DJ-ów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego