gru 2 2020
Zmarł Benedykt Kunicki
Jimiway 2013 – „Kolor tęczy”, Benedykt i Oskar Kuniccy, Live
Oprac. Ewa Kałużna. Fot. Beata Klimek
BENEDYKT KUNICKI, urodzony 28 marca 1952 w Ostrowie Wielkopolskim, pomysłodawca i organizator Jimiway Blues Festival, wielki adorator i propagator bluesa, laureat bluesowego Oscara – nagrody Keeping the Blues Alive Award 2020.
R.I.P. [*]
Wiadomość o śmierci Benedykta podała Beata Majtas w swoim profilu na FB.
Benek Kunicki był zupełnie niezwykłą postacią w historii polskiego bluesa.
Miał dziesięć lat, kiedy po raz pierwszy wystąpił na scenie, podczas szkolnej akademii.
Potem dał niezliczoną liczbę koncertów, już jako muzyk bluesowy.
Jako nastolatek pasjami słuchał zespołów Led Zeppelin, Deep Purple i Jimmy’ego Hendriksa. Pociągały go rhytm and blues i hard rock.
Gdy zaczął dorastać, przestawił się na blues.
W swoim dalszym życiu spełniał się, jako organizator jednego z najbardziej renomowanych festiwali w Europie. Nawet gwiazdy zza oceanu ustawiały się w kolejce, aby wystąpić na jego imprezie.
W 1994 powstała w Ostrowie formacja Fire Band – bluesowy duet autorski ojca z synem. Potem dołączyli do nich kolejni muzycy.
W ciągu kilkunastu lat przez grupę przewinęło się ponad 30 osób. Skład zmieniał się wraz z nowymi projektami muzycznymi, inspirowanymi bluesem lat 70.
„Wtedy to syn Oskar namówił mnie, bym powrócił na scenę. Obecnie Fire Band to etap zamknięty. Nie oznacza to jednak, że blues w Ostrowie zamilkł. Wręcz przeciwnie. Wspaniale rozwinęła się działalność założonego przez duet Beno i Oskar Towarzystwa Adoracji Bluesa i Rocka ’70. Blues i rock tamtych lat należy adorować, jako coś wyjątkowego, coś co pobudza nasze serca i umysły” – wspominał Benedykt Kunicki.
Najbardziej spektakularnym przejawem tej adoracji był od 1994
JIMIWAY BLUES FESTIVAL.
„Jimiway Blues Festival rodził się przez wiele lat, jednak swój praktyczny wymiar ma od 1994. W tym czasie mój syn Oskar mobilizował mnie do czynnego powrotu do bluesa. Wówczas zrodziły się projekty: koncerty „Jimiway”, rhythm’n’bluesowa grupa Fire Band i Jimiway – Towarzystwo Adoracji Bluesa i Rocka ’70. Do tej pory odbyło się 25 edycji tego muzycznego bluesowego wydarzenia w naszym regionie, w tym cztery koncerty z cyklu Jimiway” – pisał Benedykt Kunicki na stronie festiwalu
http://jimiway.pl/Festiwal/Historia
Miejscem festiwalu było, i zapewne będzie nadal, Ostrowskie Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. W rozwinięciu działalności festiwalowej udział miał każdy z członków rodziny Kunickich. Pomysł był nowy, nie wiadomo było, jak przyjmie się w nowej polskiej rzeczywistości lat 90.
Okazało się, że ludzi, którzy czują bluesa jest w Ostrowie wielu. Jednak nikt, w najśmielszych marzeniach, nie przypuszczał, że impreza rozrośnie się do rozmiarów jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju.
Przegląd w krótkim czasie wyrobił sobie znakomitą renomę, przerastając wszelkie oczekiwania twórców.
Na ostrowskiej scenie w ciągu 25 lat gościła czołówka wykonawców gatunku z całej Europy oraz szeroka plejada zespołów amerykańskich. Każdy Jimiway to prawdziwe święto bluesa, na które zjeżdżają fani z wielu stron kraju i świata.
Oprócz koncertów na głównej scenie, zawsze odbywają się także wystawy, jam sessions z udziałem muzyków festiwalowych oraz widzów, chętnych do wspólnego radowania się bluesowymi dźwiękami, mają miejsce koncerty akustyczne oraz spotkana z wykonawcami.
Co roku zapraszani są też młodzi wykonawcy, dopiero rozpoczynający swoją wielką przygodę z bluesem.
Festiwal w swojej formule przedstawia różnorodne barwy bluesa – można tu usłyszeć także muzykę z pogranicza rocka, country, jazzu czy folku.
Tradycją od pierwszej edycji jest grany na otwarcie hymn przeglądu – utwór „Who Knows” Jimiego Hendriksa, patrona duchowego Jimiway:
„Who Knows” – Jimi Hendrix
Jimiway to nie tylko muzyka, to przede wszystkim atmosfera. Ostrowski Jimiway jako pierwszy festiwal w Polsce został zakwalifikowany do amerykańskiego zrzeszenia Blues Foundation. To największa organizacja tego typu w USA, skupiająca najbardziej znaczące stowarzyszenia, festiwale, producentów i agencje koncertowe z całego świata.
W 2019 Jimiway Blues Festival świętował swoje 25-lecie. Jubileuszowa impreza odbyła się w dniach 18-19 października 2019.
Na oficjalnej stronie festiwalu można znaleźć pełen spis dotychczasowych uczestników oraz rys historyczny przedsięwzięcia http://jimiway.pl/
Gdy po ponad pół wieku po swoim scenicznym debiucie, Benedykt Kunicki miał określić dlaczego zauroczył go właśnie blues, nie miał jednej prostej odpowiedzi:
„Słuchanie bluesa odbywa się w sferze uczuć. Bluesa czuje się sercem – i na to nie ma definicji. Ta muzyka jest miłością i antidotum na życie. Jest ona elitarna i niech taką zostanie. W naszej muzyce jest serce i dusza, a te wartości nie są na sprzedaż.
Z drugiej strony, blues to muzyka dla ludzi, i dlatego zawsze chcemy dać cząstkę siebie innym”
– mówił Benedykt (gloswielkopolski.pl).
W 2017 tabliczka Benedykta Kunickiego pojawiła się w Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczyste odsłonięcie tabliczek pamiątkowych zbiegło się z Polskim Dniem Bluesa. Do 50 osób, które związane są z promowaniem tego gatunku muzyki w Polsce, oprócz Benedykta Kunickiego dołączyli gitarzysta Grzegorz Kapołka, białostoczanie Tomasz Kamiński i Robert Panas oraz nieżyjący mistrzowie bluesa – Wojciech Skowroński i Andrzej Pluszcz.
Odsłonięcie tablic odbyło się w ramach obchodów Polskiego Dnia Bluesa, organizowanego co roku w rocznicę urodzin B.B. Kinga, która przypada 16 września.
4 maja 2019 Benedykt Kunicki odcisnął swoją dłoń na Pierwszej Alei Gwiazd Bluesa w Sławie.
Benedykt Kunicki został wybrany Ostrowianinem Roku 2018.
Ostrowianin Roku – to jeden z najstarszych plebiscytów tego typu w południowej Wielkopolsce. Ostrowianie wybierają w nim swoich wybitnych przedstawicieli od 1993. Finałowa gala to wyjątkowa okazja do spotkania nieprzeciętnych reprezentantów wielu różnych środowisk. Choć każdy z nich wyróżnia się w swojej specjalności, to wszystkich łączy pasja i umiejętność pozytywnego zarażania nią innych.
„Wybór Benedykta Kunickiego to kolejny przykład, że kultura jest okrętem flagowym w Ostrowie Wielkopolskim. Nagradzamy dziś człowieka, który blues ma we krwi. Niech ten okręt pod jego kierownictwem nadal rozsławia za granicą imię naszego miasta” – mówił jeden z organizatorów.
Twórca i organizator Jimiway Blues Festival z wielkim wzruszeniem przyjął swój sukces. „Ostrów jest wyjątkowym miastem. Przeżyłem pięciu prezydentów, trzech dyrektorów OCK-u – i wszyscy nam pomagali! Niech będzie pochwalony blues!” – powiedział w chwilę po ogłoszeniu rezultatów Benedykt Kunicki.
Twórca Jimiway nie omieszkał podziękować swoim współpracownikom, z którymi wspólnie od 25 lat przygotowuje jeden z najbardziej znanych festiwali bluesowych w Polsce.
W swoim profilu na Facebooku Benedykt napisał „Dziękuję bardzo wszystkim głosującym na mnie. To zaszczyt i honor być nominowanym do tej nagrody oraz widzieć adorację i poparcie dla naszej muzyki. Symbolicznie przekazuje państwa głosy na Jimiway Blues Festival, w jubileuszowym 25 roku życia. Niech dobry Blues zrobi, co będzie mógł!„.
Jimiway Blues Festival na jubileusz 25-lecia otrzymał swój trwały ślad w kolebce bluesa, soulu i rock’n’rolla – Memphis w USA. Została tam umieszczona tabliczka z nazwą festiwalu.
W 2020 Jimiway Blues Festival otrzymał KEEPING THE BLUES ALIVE AWARD – prestiżową nagrodę dla najbardziej zasłużonych osób i organizacji, propagujących bluesa na świecie.
Nagrodę Keeping the Blues Alive Award chciałby otrzymać każdy, kto choć trochę związany jest ze światem tego gatunku muzycznego. Wielki zaszczyt spotkał Benedykta Kunickiego, który, jako twórca festiwalu Jimiway Blues Festival, został doceniony przez amerykańskich znawców muzyki i świata bluesowego.
Wieści o przyznaniu nagrody Benedyktowi Kunickiemu nadeszły ze Stanów w listopadzie 2019. „W Ameryce znają nas lepiej niż w Polsce. Codziennie mam oferty od amerykańskich zespołów, które chciałyby wystąpić w Ostrowie Wielkopolskim, i również muzycznych dziennikarzy, którzy chcą przyjechać. To wielki splendor dla mnie, mojego syna, dla współpracowników, członków stowarzyszenia i oczywiście dla Ostrowa Wielkopolskiego” – mówił Benedykt Kunicki.
Do USA poleciał wraz z synem Oskarem. W amerykańskim Memphis, razem z Polakami, nagrodę odebrało osiem osób, m.in. Peter Astrup z Danii, dr Rob Bowman z Kanady, dr Janice Johnston z Arizony i Kathleen Lawton z Kalifornii.
Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, skomentowała: „Zazwyczaj nagrody nie można zdobyć za dokonania jednego roku,
ale jest ona uhonorowaniem wieloletniej pracy. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że w przypadku Benka to zasłużona nagroda, bo o ostrowskim Jimiway mówi się z uznaniem na całym świecie. Benedykcie Kunicki, gratuluję i dziękuję za pracę na rzecz ostrowskiej kultury! Jestem bardzo dumna, że takie wyjątkowe wyróżnienie trafia do naszego miasta„.
Laureatów nagrody KBA wybiera co roku zespół profesjonalistów bluesowych, honorując tych, którzy odegrali kluczową rolę w rozwoju muzyki i sztuki bluesowej.
Tegoroczni laureaci, w tym organizatorzy ostrowskiego Jimiway Blues Festiwal, nagrodę odebrali podczas brunchu Keeping the Blues Alive Awards, który odbył się 31 stycznia 2020, w Holiday Inn Memphis-Downtown Ballroom.
W Polsce nagrodę Keeping The Blues Alive posiadają także Rawa Blues Festival i kwartalnik „Twój Blues”.
JIMIWAY BLUES FESTIVAL 2020 ONLINE
Tegoroczne edycja festiwalu odbyła się w całości online, ze względu na ograniczenia, związane z pandemią Covid-19.
17 października 2020 streaming z koncertu JIMIWAY- TABiR ’70, z rekomendacją polskich zespołów do International Blues Challenge w Memphis w Tennessee w USA, słuchał i oglądał cały świat – Australia, Europa i Stany Zjednoczone.
Wystąpiło 5 zespołów, które są rekomendowane przez Jimiway Blues Festival jako polska reprezentacja do najważniejszego konkursu bluesowego na świecie – International Blues Challenge w Memphis:
► INSTANT BLUES z Zielonej Góry
► DANNY BOY EXPERIENCE z Łodzi
► FORSAL z Częstochowy
► COTTON WING z Trójmiasta
► WILD FLAME z Wrocławia i Ostrowa Wlkp.
Festiwal poprowadził Ryszard Gloger, ceniony dziennikarz muzyczny.
Było to 5,5 godziny świetnego przekazu, prosto z Jimiway Blues Festiwal 2020 w Ostrowie Wlkp., a także rozmowy z muzykami i organizatorami, migawki wspomnieniowe z poprzednich edycji, w tym – z legendarnego już, ubiegłorocznego, jubileuszowego 25. Jimiway, wypowiedzi uczestników, dziennikarzy, widzów.
JIMIWAY BLUES FESTIVAL 2020 – Live Full Streaming
Więcej na stronie https://jimiway.pl/
Posłuchajmy:
Jimiway 2013 – „Kolor tęczy”, Benedykt i Oskar Kuniccy, Live
Jimiway 2014 – „100 lat” dla Benedykta Kunickiego
Jimiway Blues 2016 – „Thank You, Benedykt Kunicki, hej!” 2016
„Benku, kochasz nas choć trochę, hej?
My życzenia ci składamy, hej.
Zdrowia, szczęścia, powodzenia,
w Jimiway’u się spełnienia, hej!
Grupa bardzo Cię szanuje, hej,
życzeniami bombarduje, hej!
Niech Cię miłość nie opuszcza,
i przyjaciół wokół mnóstwa, hej!
A gdy zechcesz, Benku, pospać, hej,
tu swą głowę połóż śmiało, hej,
śpij spokojnie w rytmie bluesa,
niech złe licho cię nie rusza, hej”
Jimiway 2017 – Kenny Neal, Live
Jimiway 2017 – Anthony Gomes, Live
Jimiway 2018 – „Soul Song”, Toronzo Cannon, Live
Jimiway Blues Festival 2019 – „Kolor tęczy”, Benedykt Kunicki & JJ Band, Live
Jimiway Blues Festival 2019 – Zac Harmon Band, Live
Jimiway Blues Festival 2019 – Sugaray Rayford,
Live
Jimiway Blues Festival 2019 – Mississippi Heat, Live