Bernard Maseli

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Grzegorz Celejewski

Bernard Maseli
Fot. Grzegorz Celejewski


19 sierpnia 2019. swoje 54. urodziny świętuje najbardziej rozpoznawalny w Polsce wibrafonista jazzowy, wirtuoz gry na instrumencie KAT, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku, pedagog,

BERNARD MASELI

(ur. 19 sierpnia 1965).
Od ponad 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafonu w ankiecie „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca, jako kompozytor i aranżer.

Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowcą z tytułem doktora habilitowanego. W 2017 otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych.

Od 1985 jest członkiem fusion jazzowej grupy Walk Away, założonej przez perkusistę Krzysztofa Zawadzkiego. W pierwszym składzie zespołu brali udział koledzy Zawadzkiego ze studiów – wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek. Już w 1985 na festiwalu Jazz nad Odrą Bernard Maseli zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół – Grand Prix w swojej kategorii.

„Ta formacja 'stworzyła’ mnie, wypromowała, była artystycznym 'poligonem doświadczalnym’, dała mi szansę poznania i współpracy z wieloma gwiazdami jazzu” – mówi Bernard Maseli w wywiadzie dla „Jazz Forum” (12/2009).

W latach 1987-88 Walk Away podjął współpracę z Lorą Szafran oraz Urszulą Dudziak. Z Dudziak nagrali koncertową płytę „Magic Lady” (1989)

Urszula Dudziak & Walk Away – „For You”, 1996

Urszula Dudziak & Walk Away – „Papaya”, 2016

Skład zespołu zmieniał się dość płynnie, często był inny na każdej kolejnej trasie koncertowej i płycie.
Zespół wielokrotnie zdobył tytuł najlepszego polskiego zespołu jazzowego, przyznany przez czytelników „Jazz Forum”.

W 1994, w 10. rocznicę powstania, Walk Away przygotował superprodukcję – płytę „F/X”, na którą zostali zaproszeni wybytni muzycy jazzowi z USA: Mike Stern – gitara, Eric Marienthal – saksofon, Mino Cinelu – perkusja. Na płycie zaśpiewali Urszula Dudziak i Mieczysław Szcześniak. Płyta była nominowana do Fryderyka ’95.

Wspólnie nagrali 10 albumów i występowali na wielu polskich i zagranicznych festiwalach.
W 1990 pojawili się jako support Milesa Davisa podczas jego niemieckiej trasy koncertowej. Bernard Maseli tak wspomina ten moment: „To było w Niemczech w 1990. Wraz z Walk Away i Urszulą Dudziak graliśmy supporty przed koncertami Davisa. Tak się złożyło, że garderoba moja i Milesa sąsiadowały ze sobą. Ubierałem się wtedy bardzo kolorowo (spodnie typu 'wczesny Sindbad’). Wychodzę na korytarz i wpadam prosto na Milesa! Ten odsuwa mnie troszeczkę i, wskazując na moje spodnie, mówi coś tym swoim skrzekliwym głosem. Ja, kompletnie nic nie rozumiejąc, potakuję grzecznie, mówię 'Yeah, you’re right’, i przerażony odchodzę. Nie mam pojęcia, co mi powiedział, ale wciąż pamiętam jego diaboliczny uśmiech i niesamowite oczy. Miałem wtedy 25 lat” (wywiad dla „Jazz Forum” 12/2009).

„Miles Davis powiedział, że po koncercie możemy przyjść do niego do garderoby porozmawiać, zrobić wspólne zdjęcie. Ucieszyło nas to tak bardzo, że upiliśmy się ze szczęścia. I to tak potwornie, że nie było mowy o przyjściu. Właściwie to nie było mowy o niczym. Do dzisiaj mamy kaca” („Wyborcza”, 10 lipca 2015).

Walk Away – koncert z okazji 30-lecia powstania zespołu, 2015
Krzysztof Zawadzki – perkusja
Bernard Maseli – KatMalletPro
Adam Wendt – saksofon
Tomasz Grabowy – gitara basowa
Zbigniew Jakubek – instrumenty klawiszowe

https://www.youtube.com/watch?v=6coQujhw-pw

W latach 1987-1990 Bernard Maseli współpracował regularnie z jazz-rockowym bandem Young Power, z którym nagrał płytę „Nam Myo Ho Renge Kyo”

W 1992, wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem, założył duet pod nazwą Back In. Wspólnie wydali dwie płyty.

Od 1998 Bernard Maseli rozpoczął, trwającą do dziś, współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim – początkowo jako trio Music Painters, w skład którego wchodził także perkusjonalista José Torres, później jako duet Big 2.

„W okresie działalności tria Music Painters odkryłem world music – głównie przez Krzysztofa Ścierańskiego. To on był moim przewodnikiem w fascynującym świecie afrykańskiej polirytmii. Krzysztof znany jest ze swojej perfekcji rytmicznej i należy do niewielu muzyków w naszym kraju, którzy potrafią znakomicie grać salsę i charakterystyczne dla Afryki 12/8. Dzięki world music dotarłem do moich korzeni – wibrafon, marimba czy nawet KAT wywodzą się z balafonów. To odkrycie spowodowało, że skupiłem się bardziej na rytmie” („Jazz Forum”, 12/2009) –
Bernard Maseli & Krzysztof Ścierański, 2006

W 1999 Bernard Maseli założył grupę The Globetrotters, grającą w gatunkach jazz, funky i world music. Członkowie zespołu to Kuba Badach – wokal, Jerzy Główczewski – saksofony altowy i sopranowy, flet poprzeczny, Bernard Maseli – wibrafon, kalimba, Mallet KAT, keyboard, oraz indonezyjski perkusjonista Nippy Noya – conga, perkusjonalia, kalimba, wokal. Grupa wydała 4 płyty, ostatnią w 2009 – „Stop. Don’t Talk”

W 2002 został członkiem polsko-węgierskiego projektu o nazwie P-H Polish-Hungarian Connection. Wątek węgierski był później i jest nadal kontynuowany. Pal Vasvari nagrał z Maselim i polskimi skrzypkami krążek „Polish Violin” w hołdzie dla Zbigniewa Seiferta. Maseli grał na Węgrzech koncerty z zespołami P-H Connection, String Trio oraz Pal Vasvari Group. Miał okazję występować i nagrywać tam płyty ze światowymi gwiazdami jazzu, jak Mike Stern, Paco Sery, Dave Samuels. Uczestniczył w trasie z Vasvarim, Jorgem Bezzerą (perkusjonistą z Joe Zawinul Syndicate) oraz Andym Narellem (wirtuozem stalowych bębnów) –
Pal Vasvari: Polish-Hungarian Connection, 2013
Pal Vasvari – bass
Bernard Maseli – MIDI Kat
Henryk Gembalski – violin
Gyula Csepregi – sax
Miki Birta – guitar
Jose Torres – percussion

W 2004 Bernard Maseli nawiązał współpracę ze Zbigniewem Preisnerem, który w 2007 zaprosił go do nagrania płyty „Silence, Night and Dreams”. Płyta jest nagrana w gwiazdorskiej obsadzie: Teresa Salgueiro – voc, Lars Danielsson – bass, John Parricelli – guitar. Trasa promująca album obejmowała prestiżowe sceny, m.in. amfiteatr w Atenach, gdzie w obecności ponad 4 tys. słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu

Od 2006 Bernard Maseli gra z międzynarodową grupą The Colors, w składzie: Bernard Maseli – wibrafon, Marek Raduli – gitara, Przemysław Kuczyński – perkusja. W 2010 ukazała się płyta „The Colors”.

W 2009 rozpoczął swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „Diary”, w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki.

„Recital solowy jest dla mnie swoistym pamiętnikiem. 'Diary’ był dla mnie wyzwaniem intelektualnym i technicznym. Przygotowywałem się do niego przez trzy lata. Moim celem było stworzenie muzyki o wielu warstwach, płaszczyznach dźwiękowych, ale bez używania gotowych patternów rytmicznych, oferowanych przez tzw. 'maszyny perkusyjne’. Korzystałem wyłącznie z banku barw moich modułów dźwiękowych, sterowanych przez KAT-a. Dzięki temu udało mi się zachować otwartą formę utworów i absolutną kontrolę nad poszczególnymi ich elementami. A więc – instrumentarium elektryczne, myślenie akustyczne” („Jazz Forum”, 12/2009)

https://www.youtube.com/watch?v=KDZCgVpDoSo

W 2011, jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych, otrzymał zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbył entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrał płytę Browna „Unfinshed Business” (2012)

„Dean Brown to absolutny groover-master, dzięki niemu poszerzyłem i przeniosłem na nowy poziom moje odczuwanie rytmu. Uwielbiam go! Pamiętam nasze pierwsze spotkanie u Krzysia Zawadzkiego. Już jego pierwszy ton wywindował mnie w okolice nieba. Moc gitary Deana była powalająca. Bardzo szybko udało nam się nawiązać dobry kontakt na scenie i poza nią – może nie bez znaczenia jest fakt, że urodziliśmy się tego samego dnia” („Jazz Forum” 12/2009).

Od 2012 flagową formacją Bernarda Maseli jest trio MaBaSo (Bernard Maseli, Michał Barański, Daniel „Dano” Soltis).

Postanowił stworzyć trio, które będzie realizowało jego autorską wizję elektrycznego jazzu. On sam mówi: „Od zawsze uważałem, że fusion nie musi być realizowane według zamkniętego schematu 'wolno-szybko, cicho-głośno’, że może również wykorzystywać wszystkie zdobycze współczesnego akustycznego jazzu”. Takie właśnie jest MaBaSo, gdzie, od strony konstrukcyjnej, aranżacyjnej i brzmieniowej, muzycy wykorzystują charakterystyczne elementy elektrycznego fusion z mocnymi wpływami muzyki R&B, soul czy funky, lecz już w warstwie harmoniczno-melodycznej i w sposobie rozgrywania partii solowych mamy do czynienia z myśleniem wywodzącym się w linii prostej z akustycznego jazzu” http://bluenote.poznan.pl/event/bernard-maseli-mabaso-trio/

Trio debiutowało w 2012. Od tego czasu muzycy spotykają się regularnie, chociaż ich działalność mocno ogranicza fakt, że są jednymi z najbardziej zapracowanych instrumentalistów na rynku jazzowym. Pierwsza płyta ukazała się 3 lipca 2014 – „Sunshine of Your Love”. Jest ona zapisem koncertu, który odbył się w katowickim klubie-teatrze Old Timers Garage

Druga płyta – „We Will Rock You” – ukazała się 19 lipca 2017. Płyta jest pomyślana jako cześć druga tryptyku nagrywanego w Old Timers Garage. Każda płyta, jako hasło przewodnie, ma cover rockowy. Pierwsza płyta nagrana została pod hasłem „Sunshine of Your Love” (zespół Cream), a teraz na tapetę zespół wziął utwór „We Will Rock You” grupy Oueen

Maseli koncertuje także z zespołem Marka Stryszowskiego Electric Shepard (Rasm Al-Mashan, Marek Stryszowski, Bernard Maseli, Krzysztof Ścierański, Sławek Berny). W skład zespołu wchodził wcześniej Grzegorz Grzyb

Bernard Maseli rozpoczął również współpracę ze słynną grupą Laboratorium. Wystąpił z nią m.in. podczas tegorocznego Pol‘and‘Rock Festival (dawny Woodstock) w Kostrzynie nad Odrą. Dwa koncerty dedykowane były pamięci perkusisty zespołu Grzegorza Grzyba, który zginął tragicznie 23 lipca 2018. Jego miejsce przy perkusji podczas koncertów w Kostrzynie zajął Paweł Dobrowolski.

Fryderyki 2018 – Tribute to Zbigniew Wodecki – Laboratorium i Przyjaciele – „Panny mego dziadka”

Bernard Maseli współpracował m.in. z takimi muzykami, jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawiński, Mieczysław Szcześniak, Kasia Klich, Stanisław Soyka.

Jest autorem i aranżerem wielu kompozycji, w tym produkcji radiowych. Wziął udział w nagraniu ponad 70 płyt.

Bernard Maseli mówi o sobie: „Możliwość przemieszczania się między gatunkami szalenie mnie ekscytuje, co więcej, zmusza do ciągłego rozwoju. Jestem szczęśliwy, że grając na 'cymbałkach’, zostałem zaakceptowany zarówno przez muzyków jazzowych, jak i przez wykonawców szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. Uważam instrumenty sztabkowe za wciąż nieodkryte, a przecież są one piękne i zasługują na większe uznanie. Moją 'idee fixe’ jest wprowadzanie 'magicznych sztabek’ w obszary, w których dotąd nie funkcjonują. Jestem jedynym wibrafonistą, który dwukrotnie zagrał w Jarocinie – podejrzewam, że większość tej publiczności nigdy wcześniej nie widziała wibrafonu”.

I dalej:

„Jazz to moja pierwsza miłość, a jak jest z pierwszą miłością – wszyscy wiemy. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj muzyki uprawiam. Nie wiem, czy moja muzyka to jazz, czy nie. Kiedy zaczynałem przygodę z jazzem, starsi koledzy często mówili mi, że jazz to wolność, wolność wyboru. To stało się moim credo, zatem z tego punku widzenia – moja muzyka jest jazzem” („Jazz Forum”, 12/2009).

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

Jakubek / Maseli / Noya – „Rubikon”, 2010

Bernard Maseli – „Open Windows”, 2015

https://www.youtube.com/watch?v=aylv3MZLlXI

MaBaSo Maseli / Barański / Soltis – „Take That”; koncert benefisowy Bernarda Maseli, 2016

Bernard Maseli – „Fragile”, 2017
Bernard Maseli – Mallet Kat
Mateusz Szewczyk – bass
Patryk Zakrzewski – percussion
Damian Szajkowski – drums

MaBaSo Maseli / Barański / Soltis – nowy album „We Will Rock You”, 2018

Walk Away & Dean Brown @ Blue Note New York, 2018

Fryderyki 2018 – Tribute to Zbigniew Wodecki – Laboratorium feat. Bernard Maseli – „Panny mego dziadka”