Bester Quartet,
Koncert w Muzeum Warszawskiej Pragi

Oprac. Radosław Czapski. Fot. Radosław Czapski

Zespół Bester Quartet podczas koncertu na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi 19 czerwca 2021.
Fot. Radosław Czapski

19 czerwca 2021, na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi w ramach Sceny letniej na Pradze, odbył się koncert zespołu Bester Quartet zorganizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi i Europejski Instytut Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Muzeum Jazzu.

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym.

Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonywanie muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy klasyki, jazzu, awangardy oraz współczesnej kameralistyki. Fundamentem tych niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997, w Krakowie, z inicjatywy kompozytora i akordeonisty, Jarosława Bestera.

Grupę tworzy obecnie czterech instrumentalistów, wykształconych klasycznie i jazzowo:
Jaroslaw Bester – accordion, arrangement
Dawid Lubowicz – violin
Maciej Adamczak – bass
Ryszard Pałka – percussion.

Kwartet koncertował w wielu prestiżowych miejscach na całym świecie – poza Polską, także w USA, Wielkiej Brytanii, na Tajwanie, w Hiszpanii, Czechach, na Słowacji, w Finlandii, we Włoszech, w Estonii, Francji, Rosji, na Ukrainie, na Białorusi, w Serbii, Bułgarii, na Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Turcji, Chorwacji, Izraelu, Brazylii, Niemczech oraz w Kanadzie.

Współpracowali w wieloma wybitnymi artystami muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej. Wśród nich są takie postaci, jak John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Marek Moś, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek.

Kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, Katarzyna Kuzko-Zwierz
Fot. Radosław Czapski

Katarzyna Kuzko-Zwierz, Kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, witająca zgromadzoną publiczność na koncercie Bester Quartet.

Pan Andrzej Rukowicz z Europejskiego Instytutu Kultury
Fot. Radosław Czapski

Andrzej Rukowicz, autor cyklu koncertów ,,Tygiel Dżwięków”, z Europejskiego Instytutu Kultury, witający zgromadzoną publiczność na koncercie Bester Quartet.
W ramach tegorocznej Sceny Letniej,Andrzej Rukowicz przedstawi jeszcze dwa koncerty.

Jarosław Bester – lider zespołu
Fot. Radosław Czapski

Jarosław Bester, lider zespołu Bester Quartet. podczas koncertu na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, 19 czerwca 2021.

Maciej Adamczak
Fot. Radosław Czapski

Maciej Adamczak podczas koncertu zespołu Bester Quartet na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, 19 czerwca 2021.

Ryszard Pałka
Fot. Radosław Czapski

Ryszard Pałka podczas koncertu zespołu Bester Quartet na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, 19 czerwca 2021.

Dawid Lubowicz
Fot. Radosław Czapski

Dawid Lubowicz podczas koncertu zespołu Bester Quartet na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, 19 czerwca 2021.

Fot. Radosław Czapski

Przedstawiony program koncertu Bester Quartet pochodził z płyt:
– „Sanatorium pod klepsydrą”,
– „Metamorphoses”,
– „The Golden Land
nagranych w Nowym Jorku dla legendarnej wytwórni TZADIK Johna Zorna.