Bester Quartet,
Koncert w Muzeum Warszawskiej Pragi

Fragmenty koncertu „Road to Happiness” z 2021 – piękne tanga, autorstwa Dawida Bajgelmana

Oprac. Ewa Kałużna. Fot. https://www.facebook.com/thebesterquartet

Bester Quartet

Bester Quartet – zapowiedź

Bester Quartet, 19 czerwca 2021, godz. 20. Koncert w przestrzeni Muzeum Warszawskiej Pragi. Ul Targowa 50/51, Warszawa

Koncert odbędzie się na dziedzińcu.

Bilety wkrótce w sprzedaży https://muzeumpragi.pl/wydarzenia/scena-letnia-bester-quartet-koncert/

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym.

Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonywanie muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy klasyki, jazzu, awangardy oraz współczesnej kameralistyki. Fundamentem tych niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997, w Krakowie, z inicjatywy kompozytora i akordeonisty, Jarosława Bestera.

Grupę tworzy obecnie czterech instrumentalistów, wykształconych klasycznie i jazzowo:
Jaroslaw Bester – accordion, arrangement
Maciej Adamczak – bass
Ryszard Pałka – percussion.

Kwartet koncertował w wielu prestiżowych miejscach na całym świecie – poza Polską, także w USA, Wielkiej Brytanii, na Tajwanie, w Hiszpanii, Czechach, na Słowacji, w Finlandii, we Włoszech, w Estonii, Francji, Rosji, na Ukrainie, na Białorusi, w Serbii, Bułgarii, na Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Turcji, Chorwacji, Izraelu, Brazylii, Niemczech oraz w Kanadzie.

Współpracowali w wieloma wybitnymi artystami muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej. Wśród nich są takie postaci, jak John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Marek Moś, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek.

Od wielu lat, Bester Quartet współpracuje z nowojorską wytwórnią Johna ZornaTzadik, gdzie zostało wydane osiem albumów zespołu.

Na koncercie 19 czerwca 2021 zespół przedstawi muzykę z trzech albumów, spośród wydanych przez Tzadzik.

To wielkie wydarzenie. Lider grupy określił, iż będzie to „muzyczna opowieść, będąca pomostem między przeszłością a teraźniejszością”.

29 sierpnia 2018 Bester Quartet wystąpił w Teatrze Nowym w Łodzi, z wyjątkowym koncertem „Sygnowano Bajgelman Get to Tango”. W koncercie, poza Bester Quartet, udział wzięli wokaliści jazzowi – Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz i Jorgos Skolias. Wykonali wówczas jazzowe wersje przejmujących pieśni Dawida Bajgelmana – skrzypka, kompozytora i dyrygenta pochodzenia żydowskiego, który żył i tworzył w Łodzi, w okresie międzywojennym i w czasie wojny.

Koncert ów zaowocował najnowszym, dziesiątym albumem Bester Quartet„Bajgelman. Get to Tango” z 2020. Utwory z czasów międzywojnia przeplatają się tu z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. Historia Dawida Bajgelmana opowiedziana została charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet, wzbogaconym o wkład znamienitych gości – wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego, trębacza Michała Bylicy, oraz wokalistów jazzowych – Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Posłuchajmy fragmentów koncertu „Road to Happiness” z 2021 – pięknych tang, autorstwa Dawida Bajgelmana:
Bester Quartet feat. Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias„Mach cu di ejgelech / Close Your Eyes”, Live @ Road to Happiness, Jewish Culture Festival 2021
Jarosław Bester – accordion, arrangement
Guests:
Krzysztof Lenczowski – cello
Michał Bylica – trumpet
Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias – vocal

Bester Quartet feat. Grażyna Auguścik„Grzech”, Live @ Road to Happiness, Jewish Culture Festival 2021
Jarosław Bester – accordion, arrangement
Guests:
Krzysztof Lenczowski – cello
Michał Bylica – trumpet