Bobby McFerrin

Oprac. Ewa Kałużna, Fot. Mike F. CampbellDzisiaj swoje 69. urodziny świętuje amerykański wokalista jazzowy, obdarzony czterooktawową skalą głosu, zdobywca 10 nagród Grammy…

BOBBY McFERRIN

(właśc. Robert Keith „Bobby” McFerrin Jr., ur. 11 marca 1950).
Wykonuje utwory a cappella i z akompaniamentem, zajmuje się również beatboxem.
Bobby McFerrin jest jednym z najbardziej znanych na świecie innowatorów i improwizatorów wokalnych. Jest także uznanym dyrygentem i zapalonym rzecznikiem edukacji muzycznej.
Sprzedał 20 mln płyt, zaś jego współpraca z takimi artystami, jak Yo-Yo Ma, Chick Corea, Herbie Hancock, Joe Zawinul, Tony Williams czy Filharmonia Wiedeńska, uczyniła z niego prawdziwego ambasadora muzyki klasycznej i jazzu.
Najbardziej znanym utworem McFerrina jest piosenka „Don’t Worry, Be Happy” (1988) z płyty „Simple Pleasures

https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU

Pojawiła się ona w filmie „Koktajl” („Cocktail”), z Tomem Cruise’em

W swojej pracy artystycznej Bobby wykorzystuje motywy ludowe, zwłaszcza w zakresie kompozycji i sposobów emisji głosu. Charakterystycznym elementem aranżacji jest u niego wydobywanie dźwięków o charakterze perkusyjnym poprzez uderzenia w klatkę piersiową.

Bobby McFerrin jest synem śpiewaka operowego, Roberta McFerrina, i wokalistki, Sary Copper.
Pierwszy nagrany utwór McFerrina, zatytułowany na własny użytek „Bobby McFerrin” został wyprodukowany dopiero w 1982, kiedy Bobby miał już 32 lata. Wcześniej przez sześć lat rozwijał swój styl muzyczny. Przez pierwsze dwa lata starał się w ogóle nie słuchać innych śpiewaków, aby uniknąć naśladowania ich brzmienia.
Szczególnie mocno wpłynął na niego Keith Jarrett, który odniósł wielki sukces dzięki serii improwizowanych koncertów fortepianowych. Bobby chciał spróbować czegoś podobnego w dziedzinie wokalu.
W 1984 McFerrin wystąpił podczas Playboy Jazz Festival w Los Angeles, jako szósty członek grupy VSOP II Herbie’ego Hancocka, a także podczas Montreux Jazz Festival
Encore from Tokyoat Montreux Jazz Festival, Live 1984

Sukces piosenki „Don’t Worry, Be Happy” w 1988 zakończył dotychczasowe muzyczne życie McFerrina. Zaczął wówczas eksplorować i realizować inne muzyczne możliwości na scenie i w studiach nagrań.

Piosenka „Don’t Worry, Be Happy” została wykorzystana – bez zgody McFerrina – w wyborach prezydenckich w USA George’a W. Busha w 1988, jako oficjalny utwór prezydencki. W odpowiedzi McFerrin publicznie zaprotestował przeciw temu konkretnemu użyciu swojej piosenki, i oświadczył, że zamierza zagłosować przeciwko Bushowi. Wówczas też całkowicie zrezygnował z wykonywania utworu podczas swoich występów na żywo.

W 1989 założył 10-osobową grupę Voicestra, która wystapiła na jego albumie „Medicine Music” z 1990 oraz w – nagrodzonym Oscarem – dokumencie z 1989 „Common Threads: Stories from the Quilt

Piosenka „Common Threads” często pojawia się w spotach, dotyczących AIDS

Zmodyfikowana wersja piosenki „Thinkin” About Your Body” jako „Thinkin’ About Your Chocolate” z albumu McFerrina „Spontaneous Inventions” została wykorzystana w serii reklam brytyjskiej czekolady Cadbury w 1989/1990

W 1994 został powołany na przewodniczącego Saint Paul Chamber Orchestra. Regularnie koncertuje gościnnie jako dyrygent orkiestr symfonicznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jak San Francisco Symphony, The New York Philharmonic, The Chicago Symphony Orchestra, the Cleveland Orchestra, the Detroit Symphony Orchestra, the Israel Philharmonic Orchestra, the Philadelphia Orchestra, the Los Angeles Philharmonic, the London Philharmonic, the Vienna Philharmonic i wiele innych.
Podczas koncertów McFerrin łączy dyrygowanie utworami klasycznymi z własnymi, unikalnymi improwizacjami wokalnymi, często z udziałem publiczności i orkiestry. Koncerty często kończą się wykonaniem a cappella „William Tell Overture„, podczas którego członkowie orkiestry śpiewają swoje muzyczne partie w stylu McFerrina zamiast grać je na instrumentach

W późnych latach 90. wykonywał wersję koncertową „Porgy and Bess„, częściowo na cześć swojego ojca, który niegdyś śpiewał partie Sidneya Poitiera w wersji filmowej „Porgy and Bess” z 1959. McFerrin tłumaczył: „Z powodu pracy ojca w tym filmie, ta muzyka tkwiła we mnie przez 40 lat, prawdopodobnie dłużej niż jakakolwiek inna muzyka”

McFerrin bierze również udział w różnych programach edukacji muzycznej i daje występy jako wolontariusz, nauczyciel muzyki i wykładowca w szkołach publicznych w całym USA. Współpracował ze swoim synem, Taylorem, przy wielu muzycznych przedsięwzięciach tego typu.

W lipcu 2003 McFerrin otrzymał honorowy doktorat od Berklee College of Music podczas Umbria Jazz Festival.
W 2018 uhonorowano go Grammy Lifetime Achievement Award za całokształt twórczości.

Bobby McFerrin wielokrotnie występował w Polsce.
21 lipca 2002 wystąpił na improwizowanym koncercie, zamykającym Warsaw Summer Jazz Days. Na własne życzenie występował z towarzyszeniem nieznanych mu wcześniej, a zaproszonych przez organizatorów, polskich artystów, jak Grupa Mocarta, Orkiestra z Chmielnej, Motion Trio oraz Adam Pierończyk. W trakcie koncertu zaprosił na scenę 16 osób (ostatecznie weszło ich więcej), z których powstał 4-głosowy chór. Na zakończenie publiczność odśpiewała do jego akompaniamentu pieśń „Ave MariaBacha-Gounoda. McFerrin odtwarzał wokalnie partię organów –
Bobby Mcferrin & The Motion Trio Live in Warsaw 2002

29 kwietnia 2010 wystąpił w Zabrzu, gdzie na scenie pojawił się również Marcin Wyrostek, 30 kwietnia 2010 – na festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, zaś 13 maja – na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy, inaugurując cykliczny festiwal Legnica Cantat.
4 lipca 2012 wystąpił w Sali Kongresowej, z towarzyszeniem wokalnego Trio WeBe-3. Planowany na następny dzień koncert w Hali Orbita we Wrocławiu został, niestety, odwołany.
W 2013 wystąpił w roli gospodarza koncertu McFerrin+, w ramach festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku.
20 grudnia 2014 koncertował w Bielsku-Białej na imprezie „Doskonałość porozumienia – Chick Corea & Bobby McFerrin„.

W 2018 Bobby McFerrin pojawił się z koncertami 12 maja we Wrocławiu i 13 maja w Warszawie, w ramach wyjątkowego projektu – „Circlesongs„, który można określić jako hołd dla wspólnego śpiewania. Obok Bobbiego wystąpili: Joey Blake, Dave Worm oraz 12 wokalistów a cappella, wybranych specjalnie na tę okazję. Wyjątkowy koncert nawiązywał do tradycji śpiewu chorałowego oraz muzyki sakralnej, i zawierał wariacje na temat world music, afrykańskich zaśpiewów i indyjskich rag, aż po melorecytację

W tym roku McFerrin ponownie odwiedzi Polskę, by wystąpić 4 maja 2019 w NOSPR w Katowicach i 4 lipca 2019 w amfiteatrze Teatru Letniego w Szczecinie. Po ogromnym sukcesie trasy koncertowej „Circlesongs„, McFerrin powróci do Polski ze znakomitym, innowatorskim przedsięwzięciem „Gimme5„. Wraz z czwórką znakomitych muzyków – Joey’em Blake’em, Judi Vinar, Rhiannon i Davidem Wormem – najpierw stworzy na żywo utwory zwane „Circlesongs„, a następnie podda je od razu żywej interpretacji. Jeden z pierwszych koncertów grupy, który odbył się w 2018 w Bostonie, został obwołany przez prasę objawieniem
https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/bobby-mcferrin/?gclid

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/2195859280480038/

Najnowsza płyta Bobby’ego McFerrina pochodzi z 2013 – „Spirit You All” – „Joshua

https://www.youtube.com/watch?v=7DRketdk07o

Dyskografia:

https://www.discogs.com/artist/29990-Bobby-McFerrin

Posłuchajmy:
Bobby McFerrin feat. Esperanza Spalding – „Swing Low

Live at Jazz Ost-West Festival, Nürnberg, Germany, Live 1984

Bobby Mcferrin & Wayne Shorter – „Spontaneous inventions” Imrpovisation on Miles’ „Walkin’ „, Los Angeles, Live 1986

Chick Corea Acoustic Band & Bobby McFerrin – „Autumn Leaves„, Jazzgipfel, Liederhalle, Stuttgart, Germany, Live 1988

Good Lovin’ ” Live

Say Ladeo” Official 2010

Drive” Official

Improvisation at The Kennedy Center, Live 2012

Live in Montreal 2005, Full Concert

HAPPY 69th BIRTHDAY to BOBBY McFERRIN !!!