Carlos Santana

Oprac. Ewa Kałużna, Fot. Eric Kabik, 2018




20 lipca 2019 r., swoje 72. urodziny świętuje amerykański gitarzysta rockowy i jazzowy, jeden z inicjatorów stylów rock latynoski i latin american jazz, przedstawiciel eksperymentalnego jazzu, fusion i jazz-rocka,

CARLOS SANTANA

(właśc. Carlos Augusto Alves Santana, ur. 20 lipca 1947).
Od 50 lat czaruje cały muzyczny świat swoją niecodzienną, unikatową muzyką, i nie zamierza schodzić ze sceny. Jest nazywany królem melodii i mistrzem łączenia muzyki rockowej z brzmieniami latynoamerykańskimi i jazzem.
Zajmuje 15. miejsce w zestawieniu setki najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone„.

W 2019 przypada 20-lecie przełomowego albumu Santany „Supernatural” (1999) oraz 50. rocznica występu artysty na festiwalu Woodstock 1969.
Gitarzysta zdobył dotychczas 10 nagród Grammy i 3 Latin Grammy. Za sam krążek „Supernatural” muzyk otrzymał rekordowe 9 nagród Grammy, w tym w kategoriach Album Roku i Piosenka Roku – „Smooth„.

Urodził się w Autlán de Navarro, Jalisco, w Meksyku. Na początku lat 60. przybył do USA i zamieszkał w San Francisco.
Carlos od dziecka nasiąkał muzyką latynoską, bluesem, soulem, folkiem, rock’n’rollem i jazzem, które w późniejszych latach stały się podstawą jego twórczości.
Przygodę z muzyką zaczął w wieku 5 lat od gry na skrzypcach w grupie mariachi swojego ojca. Ojciec Carlosa był zawodowym skrzypkiem i nauczycielem gry na tym instrumencie. Gdy jednak pierwszy raz Carlos usłyszał blues i rock and roll, zamienił instrument na gitarę, i tej pozostał wierny. Wśród jego pierwszych idoli byli B.B. King, T-Bone Walker, Javier Bátiz, Mike Bloomfield, John Lee Hooker i Gábor Szabó.

Debiutował, jak wiele innych formacji w Kalifornii, pokazując własną odmianę bluesa. Wyróżniały go jednak latynoskie inklinacje, które na stałe wpisały się w jego utwory.
Swoją pierwszą grupę muzyczną – SANTANA BLUES BAND – założył w 1966. Później nazwę tę skrócono do SANTANA.
Grupa została założona w październiku 1966 w San Francisco. W jej początkowym składzie grali:
Carlos Santana – gitara prowadząca
David Brown – gitara basowa
Rod Harper – perkusja
Tom Frazer – gitara
Marcus Malone – instrumenty perkusyjne
oraz Gregg Rolie – wokal prowadzący, organy Hammonda.

Pierwszy publiczny występ zespołu miał miejsce latem 1967, podczas tzw. Summer of Love, w Haight-Ashbury, dzielnicy San Francisco. San Francisco było wówczas najbardziej rozpowszechnioną lokalizacją subkultury hipisów. Niestety, Santana Blues Band nie przypadł wówczas do gustu promotorowi, który zaproponował Carlosowi, by wrócił do zmywania naczyń w restauracji.

16 czerwca 1968, zespół Santana Blues Band zadebiutował oficjalnie w słynnym Fillmore West w San Francisco. Otrzymali wówczas od publiczności swoją pierwszą standing ovation. Tak rozpoczęła się droga Carlosa Santany ku sławie.
Po dobrze przyjętym występie w Fillmore West, zespół dokonał w dniach 19-22 grudnia 1968 nagrań do pierwszego albumu – „Santana – Live at The Fillmore ’68„. Album jednak ukazał się dopiero w 1997. Zagrali na nim:
Carlos Santana – guitar, vocals
Gregg Rolie – organ, piano, vocals
David Brown – bass guitar
Bob „Doc” Livingston – drums
Marcus Malone – congas
Full Album

Jingo

Treat

Soul Sacrifice

Freeway

Santana Blues Band – „The Matrix”, San Francisco, November 13, 1968 – Full Performance
Carlos Santana – guitar, vocals, percussion
Marcus Malone – percussion
David Brown – bass
Gregg Rolie – keyboards, vocals
Bob „Doc” Livingston – drums
special guest Al Burdett – flute

Oczywiście, prawdziwą światową sławę przyniósł zespołowi Santany dopiero występ podczas słynnego Woodstock 1969. Mistrzowska i pełna niesamowitej energii gra Carlosa na gitarze stała się jednym z symboli pokolenia dzieci kwiatów.
Wystąpili wówczas w składzie:
Carlos Santana – guitar
Gregg Rolie – keyboards, organ

David Brown – bass
Michael Shrieve – drums

Mike Carabello – percussion, congas
Jose „Chepito” Areas – percussion, congas
Full Concert

„Soul Sacrifice” Woodstock Live 1969

„Evil Ways” Woodstock Live 1969

Występ na Woodstock ’69 dla młodej formacji był przełomowy, choć po latach lider twierdził, że był tam naćpany, i grał źle. Publiczność zapamiętała coś zgoła innego – energiczny, niesamowicie oryginalny koncert, okraszony niecodziennymi solówkami, oparty na złożonej rytmice, przebojowy i transowy zarazem. Po tym występie świat otworzył swoje podwoje dla Santany i jego kolegów.

Pierwsze trzy płyty – „Santana” 1969

Abraxas” 1970

„Santana III” 1971

– to absolutny kanon rocka. Pomysłowe, wielowątkowe kompozycje, żarliwa gitara, bluesowy feeling, nieprawdopodobnie złożona rytmika, gorąca, latynoska przebojowość, jazzowo-progresywne wyrafinowanie, wykonanie na najwyższym poziomie, hipisowska psychodelia i niesamowity rockowy cios – te wszystkie elementy znalazły się na tych longplayach.

Od tamtej pory skład zespołu zmieniał się wielokrotnie.
Najwspanialsze dzieła z tamtego okresu to płyty „Caravanserai” 1972

i „Welcome” 1973

oraz, podsumowujący pierwszy okres działania zespołu, koncertowy „Lotus” 1974

Santana w tym czasie był pod wpływem religijnego guru Sri Chinmoya i duchowe poszukiwania przeniknęły do jego muzyki. „Caravanserai” i
Welcome” są wolne jak ptak, muzyków nie ogranicza nic, poza ich wyobraźnią. W tych nagraniach, które nie ustępują najlepszym jazz rockowym płytom, wydanym przez zawodowych jazzmanów, czuje się niesamowitą wolność, włóczęgę, pierwiastek mistyczny.

Zespół Santana powrócił w 1999 albumem „Supernatural” – eklektycznym wydawnictwem, zawierającym zbiór piosenek, nagranych z czołowymi gwiazdami rocka i popu, głównie młodego pokolenia. Muzyka na płycie wykazuje wysokie wpływy rocka alternatywnego, a także pop rocka i rhythm’n’bluesa

Na płycie znalazły się takie przeboje, jak: „Smooth„, nagrany z Robem Thomasem – najlepiej sprzedający się singiel Santany
„Smooth” Official 1999

„Put Your Lights On” z Everlastem, Official 1999

Maria, Maria” z grupą The Product G&B, Official 1999

czy „Corazón Espinado” z zespołem Maná, Official 1999

W 2013 Carlos Santana zapowiedział reaktywację zespołu.
W 2014 ukazało się wydawnictwo „Corazón – Live from Mexico: Live It to Believe It

Santana ft. Diego Torres – „Amor Correspondido” from „Live from Mexico: Live It to Believe It”, Live 2014

Pomiędzy 2014 i 2015 zespół nagrał kolejną płytę – „Santana IV„.
Płyta ukazała się w kwietniu 2016. Jest to czwarty album, w nagraniu którego udział wzięła większość członków grupy z Woodstock ’69, w tym Carlos Santana, Gregg Rolie, Neal Schon, Mike Carabello i Michael Shrieve. Równocześnie jest to pierwszy album oryginalnego kwintetu Santana Blues Band od czasów albumu „Santana III” z 1971. Do „rdzennych” członków dołączyli tym razem Karl Perazzo (perkusja) i Benny Rietveld (bas) oraz gościnnie wokalista Ronald Isley.
Pełnego składu z 1969 reaktywować się już nie uda – basista David Brown nie żyje, a muzyczne drogi Carlosa Santany i Jose Chepito Areasa pokrzyżowały konflikty towarzyskie i biznesowe.
„Od wielkiego powrotu Carlosa Santany na szczyty list przebojów za pomocą absolutnie fenomenalnego, choć zdecydowanie dalekiego od propozycji jazz-rockowych z pierwszych płyt zespołu, albumu „Supernatural” (1999), minęło 20 lat. W tym czasie ukazało się kilka płyt, którymi mistrz usiłował powtórzyć sukces „Supernatural„, choć to zupełnie niemożliwe, nawet dla Carlosa Santany.
W tych okolicznościach łatwo odnaleźć w „Santana IV” pomysł na powrót do korzeni, i zwrócenie się w stronę tych fanów, którzy pamiętają czasy „Abraxas” (1970), kiedy to rockmani dowiedzieli się od Carlosa Santany, że istnieje jazz, a fani jazzu w tym samym czasie od Milesa Davisa, że rock też może być fajny. Mniej więcej tak zaczęło się fusion w 1970.
Santana IV” nie jest jednak powrotem dinozaurów. Stary skład, w postaci Carlosa Santany, Neala Schona, Gregga Rolie, Michaela Schrieve’a i Michaela Carabello, uzupełniają młodsi członkowie muzycznej rodziny Carlosa Santany – Benny Retvield i Karl Perazzo. Wyszło genialnie. W efekcie spotkania po latach, powstała muzyka, która zawsze w takich przypadkach powstawać powinna – synteza tego, co najlepsze z dawnych czasów, muzycznych doświadczeń ostatnich 40 lat i twórczej wizji, pozwalającej opowiedzieć historię zespołu”
https://jazzpress.pl/plyta-tygodnia/2968-santana-iv-santana

Full Album

W 2016 ukazała się rejestracja koncertu w House of Blues w Las Vegas z 21 marca 2016 „Santana IV: Live at the House of Blues, Las Vegas„. W nagraniach gitarzystę wspierali:
Gregg Rolis (klawisze, wokal)
Neal Schon (gitara)
Michael Carabello (instrumenty perkusyjne)
Michael Schrieve (bębny)
Karl Perazzo (instrumenty perkusyjne)
Benny Rietveld (bas)
i legendarny wokalista, Ronald Isley

„Soul Sacrifice” – Original Santana Band, Live at The House of Blues, Las Vegas 2016
Carlos Santana – guitar
Gregg Rolie – Hammond organ, lead vocals
Neal Schon – guitar
Michael Carabello – congas
Michael Shrieve – drums
Karl Perrazo – percussion
Benny Rietveld – bass
David K. Mathews – keyboards

Anywhere You Want to Go” – Original Santana Band, Live at The House of Blues, Las Vegas 2016
Carlos Santana – guitar
Gregg Rolie – Hammond organ, lead vocals
Neal Schon – guitar
Michael Carabello – congas
Michael Shrieve – drums
Karl Perrazo – percussion
Benny Rietveld – bass
David K. Mathews – keyboards

W lipcu 2017 na półki sklepowe trafiła płyta „Power of Peace„, nagrana przez Santanę z grupą The Isley Brothers

15 czerwca 2018 Carlos wystąpił w Polsce podczas Tauron Life Festival Oświęcim

Był to jedyny polski przystanek artysty na światowej trasie „Divination Tour„.
„Słowo ’divination’ oznacza zespolenie ze swoim własnym duchem. Wielu ludziom trzeba przypominać o dwóch rzeczach, których nie da się złamać, ani zainfekować – są nimi duch oraz dusza. Nasze ciała składają się z komórek, z DNA, ale tak naprawdę jesteśmy duchem i duszą. Nazwałem tę trasę Divination, bo to słowo pomaga zrozumieć, jak można się komunikować ze swoim wyższym Ja” – mówi Carlos.
„Występ w takim miejscu, jak Oświęcim, oznacza, że jesteśmy płomieniem, światłem, które rozświetla ciemność. Świadomie przeciwstawiamy się lękowi, dominacji, iluzorycznym podziałom.
Utożsamiam się z „Imagine” Johna Lennona czy „One Love” Boba Marleya. Santana nie niesie żadnej flagi państwowej, moją jedną flagą i paszportem jest serce. Zespół Santana jest zaprzeczeniem mrocznej ignorancji” – dodaje artysta.

U mnie nie może zabraknąć: „Black Magic Woman„, „Maria, Maria„, „Samba Pa Ti„, „Oye Como Va” czy „Corazon espinado„. Ale przecież nawet jeśli codziennie smażysz jajecznicę, za każdym razem uzyskujesz nieco inny efekt” – mówił Santana przed występem w Oświęcimiu.
Występ Carlosa Santany w Oświęcimiu był jedynym polskim przystankiem na światowej trasie „Divination Tour„. Podczas występu, 71-letni muzyk chętnie przypominał czasy „dzieci kwiatów„, a na telebimach pojawiały się fragmenty występów z tamtej epoki.
Pełne instrumentalnych popisów utwory pokazały świetną klasę wspierających go przyjaciół. Na perkusji gra żona Carlosa, Cindy Blackman-Santana, która miała swoje imponujące pięć minut pod koniec występu. Gitarzyście i jego żonie towarzyszyli wokaliści Ray Greene i Andy Vargas, gitarzysta Tommy Anthony, basista Benny Rietveld, perkusjoniści Paoli Mejias i Karl Perazzo oraz klawiszowiec David K. Mathews.
Wyglądacie przepięknie” – zachwycał się Santana publicznością, która tłumnie wypełniła stadion w Oświęcimiu. „Chcemy uzdrawiać planetę i ludzi” – podkreślił gitarzysta, a ze sceny ponownie padły ważne słowa o radości, przyjaźni, miłości i jedności
https://muzyka.interia.pl/raporty/raport-tlfo-2018/wiadomosci/news-carlos-santana-uzdrawia-relacja-zdjecia-tauron-life-festival,nId,2594790

Corazón espinado” @ Life Festival, Oświęcim 2018

Począwszy od 1972 Carlos prowadzi także karierę solową, włączając się w nurt eksperymentalnego jazzu i jazz-rocka.
W latach 1972-1975 współpracował z takimi tuzami jazzu, jak Herbie Hancock, Billy Cobham czy Wayne Shorter –
Carlos Santana & Wayne Shorter – „Live in Montreux Jazz Festival”, Album 1988

Carlos Santana & Wayne Shorter – „Europa”, Montreux Jazz Festival, Live 1988

Carlos Santana & Wayne Shorter – „Ballroom in the Sky”, Munich Philharmonie, Germany, Live 1988
Carlos Santana – guitar
Wayne Shorter – saxophone
Patrice Rushen – keyboards
Chester D. Thompson – keyboards
Alphonso Johnson – bass
Ndugu Chancler – drums
Armando Pereza – percussion

Carlos Santana & Herbie Hancock – „Watermelon Man” Live @ Bouteille de San Pellegrino

Chick Corea, Herbie Hancock, Carlos Santana, John McLaughlin, Wayne Shorter, Ravi Coltrane and others – „Afro Blue” Live 2010

Nagrywał też ze sławnymi bluesmenami, Johnem Lee Hookerem –
John Lee Hooker & Carlos Santana – „Chill Out” Official

i z Buddym Milesem – „Carlos Santana and Buddy Miles! Live!” 1972

Carlos dokonał odważnego kroku, mocno zmieniając formułę swojej twórczości w kierunku jazzu, soulu i mistycyzmu. Nagrywał płyty z Mahavishnu Johna McLaughlina – „Love, Devotion, Surrender” 1973

z Alice Coltrane – „Illuminations” 1974

ze Stanleyem Clarkiem, Florą Purim, Michaelem Shrieve’em, Davidem Brownem i Airto Moreirą – „Borboletta” 1974

W drugiej połowie lat 70. Santana wrócił do prostszego grania, dało się odczuć znużenie wypracowaną wcześniej formułą, choć i wtedy potrafił stworzyć wielki hit „Europa

Santana – „Europa” Live in Montreux 2011

Carlos Santana wydał przeszło 30 albumów studyjnych, podpisanych własnym nazwiskiem (7) lub nazwą zespołu Santana (25), a do tego kilkadziesiąt kompilacji i płyt koncertowych.
Gościnnie pojawił się na ponad 50 albumach innych wykonawców. Nagrywał piosenki wspólnie z takimi gwiazdami, jak: Michael Jackson, Eric Clapton, Shakira czy Miles Davies

Dyskografia zespołu Santana:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Santana_discography

Dyskografia Carlosa Santany:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Carlos_Santana_discography

W styczniu 2019 ukazała się EPka „In Search of Mona Lisa„, jako zapowiedź płyty

Album Trailer

In Search of Mona Lisa” – Track by Track

Wydawnictwo zostało zainspirowane wizytą Santany w słynnym Luwrze. Na płycie znalazło się pięć utworów.
Skład muzyków jest imponujący:
Carlos Santana – guitar, vocals, producer
Narada Michael Walden – bass, drums, keyboards, vocals
Tommy Anthony – rhythm guitar
Cindy Blackman Santana – drums
Cornell C.C Carter – vocals
Ron Carter – bass
Ray Greene – vocals
David K. Matthews – keyboards
Karl Perazzo – congas, percussion, timbales
Jim Reitzel – rhythm guitar
Benny Rietveld – bass
Andy Vargas – vocals
Do You Remember Me

7 czerwca 2019 ukazał się najnowszy album Santany – „Africa Speaks„. Jest to 25. płyta studyjna formacji kierowanej przez Carlosa Santanę, a została nagrana w czasie 10-dniowej sesji w Shangri La Studios w Malibu, należącego do legendarnego producenta, Ricka Rubina.
Skład:
Carlos Santana – guitar, guitar rhythm, percussion, vocals

Cindy Blackman Santana – drums
Salvador Santana – keyboards
Tommy Anthony – guitar
David K. Mathews – Hammond B3, keyboards
Karl Perazzo – congas, percussion, timbales
Benny Rietveld – bass
Ray Greene – trombone, vocals
Buika – vocals
Andy Vargas – vocals.
Oczywiście, nie jest to oryginalny skład formacji z 1969, czy nawet z 2016.
Płyta „Africa Speaks” inspirowana jest muzyką z kontynentu afrykańskiego i została nazwana „unikalną fuzją rocka, latino i jazzu”. Wiele utworów z albumu zarejestrowano przy pierwszym podejściu. Album zawiera wokale hiszpańskiej piosenkarki Buiki, o której Santana mówi: „W jej głosie zaklęto Ninę Simone, Ettę James i Tinę Turner jednocześnie”.
Kompozytorami utworów na albumie są, poza Carlosem Santaną, tak egzotyczne postaci, jak: Mohamed Al-Jabry, David Axelrod, Easy Kabaka Brown, Manu Chao, Rafael de León, Ivan Duran, Michael Ehnes, Drew Gonsalves, Joni Haastrup, Steve Hillage, Stoneface Iwugwu, Phil Kullmann, Ismaël Lô, Laura Mvula, Mike „Gbenga” Odumosu, Rachid Taha, Drago Uboma, Bojan Vuletic, Jay U Xperience oraz Buika.
Zapowiedź albumu

Pierwszy singiel – „Breaking Down the Door” feat. Buika – został wydany 19 kwietnia 2019

Yo Me Lo Merezco” z albumu „Africa Speaks

Paraisos Quemados” z albumu „Africa Speaks

Życie osobiste Carlosa jest raczej ustabilizowane. W 1973 Carlos poślubił Deborah King, córkę piosenkarza bluesowego i gitarzysty, Saundersa Kinga. Mają troje dzieci: Salvadora, Stellę i Angelikę. Wraz z Deborah Santana założył organizację non-profit Fundacja Milagro, która zapewnia pomoc finansową na potrzeby edukacyjne, medyczne i inne. 19 października 2007, po 34 latach małżeństwa, Deborah Santana złożyła wniosek o rozwód, powołując się na „różnice nie do pogodzenia”.
9 lipca 2010 Santana zaręczył się z perkusistką Cindy Blackman, po tym, jak zaproponował jej udział w koncercie Universal Tone Tour w Tinley Park na przedmieściach Chicago. Pobrali się w grudniu 2010. Mieszkają w Las Vegas.

Lista nagród i nominacji Carlosa Santany

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awards_and_nominations_received_by_Santana

Pięć dekad w muzycznym biznesie robi duże wrażenie. Santana to jeden z nielicznych muzyków, którzy kładli podwaliny pod nowoczesny rock i przetrwali do dzisiejszych czasów. Muzyka dla Carlosa Santany – to nie sława i pieniądze, ale sprawa duchowa.

„Muzyka może być spoiwem, łączącym ludzi. Tak brzmi wielkie przesłanie, które słyszę, odkąd byłem nastolatkiem, i w które wciąż wierzę” – napisał Carlos w swojej autobiografii „Uniwersalny ton. Historia mojego życia
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/271826/uniwersalny-ton-historia-mojego-zycia

HAPPY 72nd BIRTHDAY to CARLOS SANTANA !!!