Carmen Moreno

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Andrzej Rumianowski

30 lipca obchodzi swoje 93 urodziny

CARMEN MORENO

Urodziła się 30 lipca 1926 w Altonie koło Hamburga, jako dziecko cyrkowej pary akrobatycznej - Hiszpanki Pauliny Moreno i Polaka Józefa Masłowskiego , którzy tworzyli duet taneczno-akrobatyczny Los Morenos. Do Polski, kraju rodzinnego ojca, przyjechała dopiero po wojnie.
Na scenie debiutowała mając 5 lat, jako tańcząca Carmencita. Śmiało więc może obchodzić w tym roku 88-lecie pracy artystycznej.

Hollywood miało swoją Shirley Temple, a Carmen Moreno śpiewała jej piosenki w Europie. Stepując i tańcząc, śpiewała po niemiecku, angielsku, francusku i hiszpańsku. Szybko stała się atrakcją największych europejskich scen: berlińskiej Scali, paryskiego Les Folie Berger, wiedeńskiego Ronacher Varietes i Casino de Paris.

W styczniu 1945 Carmen wraz z rodzicami przyjechała na Śląsk do rodzinnego domu Józefa Masłowskiego w Mysłowicach. Ojciec tuż po przyjeździe zginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Wraz z matką zostały same w nieznanym kraju, bez znajomości języka polskiego. Wkrótce Carmen wyszła za mąż, urodziła syna i córkę.
Pracując jako ekspedientka, przez kilka lat wiodła zwykłe życie, i nie myślała o powrocie na estradę.

Jako wokalistka jazzowa w Polsce pojawiła się w 1954, w Orkiestrze Jazzowej Zygmunta Wicharego. Dopiero potem nastąpiło spotkanie z Janem Walaskiem - "złotym saksofonem Warszawy". Carmen Moreno z Janem Walaskiem tworzyli nierozerwalny duet - nie tylko na estradzie, ale także w życiu osobistym, aż do dnia śmierci Jana (17 marca 2017) - przez 60 lat.

W październiku 1955 zespół Wicharego wziął udział w Turnieju Jazzu, zorganizowanym w Warszawie w Hali Gwardii.
Niedługo po tym wokalistka wystąpiła w historycznym koncercie "Studio 55". Zorganizował go Leopold Tyrmand. Carmen występowała u boku prawdziwych gigantów polskiego jazzu - Jana Walaska, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Witolda Sobocińskiego, Antoniego Studzińskiego, Andrzeja "Idona" Wojciechowskiego, Witolda Kujawskiego i Andrzeja Trzaskowskiego.

4 lutego 1956 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie odbył się występ 40-osobowego Państwowego Zespołu Jazzowego pod dyrekcją Ryszarda Damrosza - Błękitny Jazz, którego solistką została Carmen Moreno. Z tym zespołem w sierpniu 1956 występowała w ZSRR. Tournee okazało się wielkim sukcesem.

W lipcu 1958 Carmen uczestniczyła, wraz z Janem Walaskiem, Elizabeth Charles i Orkiestrą Wicharego, w I Festiwalu Jazzowym na Nep-Stadionie w Budapeszcie, zdobywając I miejsce.
Potem lawiną posypały się zaproszenia na występy za granicą. Koncertowała z kolejnymi zespołami Jana Walaska na Węgrzech, w NRD, ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, Norwegii, Danii, Finlandii i Szwecji.

W grudniu 1967 Carmen Moreno i Jan Walasek pobrali się w Warszawie. Zaraz potem wyjechali do Skandynawii. Tam też dostali propozycję podpisania kontraktu z NAL (norwesko-amerykańskim armatorem) na występy na statkach wycieczkowych, kursujących dookoła świata. Przez następnych 10 lat występowali na luksusowych statkach, dla bardzo wymagającej publiczności, grając jazz i pop.

W październiku 1981 przyjechali do Polski na urlop. Wybuch stanu wojennego pokrzyżował ich plany zawodowe i uniemożliwił powrót na statek. Pozostali w kraju i, poza kilkoma okazjonalnymi występami, zaprzestali koncertowania.

W czerwcu 1989 w Opolu odbył się koncert "Cicha woda", w którym Carmen Moreno wraz z Janem Walaskiem i Big Bandem Stanisława Fijałkowskiego zaśpiewała dwa utwory. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, a wokalistka została dostrzeżona przez fotoreporterów, którzy przyznali jej swoją nagrodę - tytuł Miss Obiektywu, za ponadczasową urodę.

Carmen Moreno, śpiewając przez wiele lat, dokonała zaledwie kilkunastu nagrań - dla Polskiego Radia, radia w Oslo i Polskich Nagrań.
Dopiero 5 marca 2011 pojawił się album "Śpiewając jazz", który jest zwieńczeniem długoletniej pracy artystycznej Carmen Moreno. Album zawiera nagrania archiwalne polskiej królowej swingu oraz te, zarejestrowane podczas koncertu "Śpiewając jazz" w warszawskim Teatrze Bajka w 2009, z udziałem Anny Serafińskiej i Macieja Zakościelnego
Skład muzyczny:
Wokal - Carmen Moreno, Anna Serafińska, Maciej Zakościelny
Fortepian, instrumenty klawiszowe i aranżacje - Rafał Stępień
Kontrabas, gitara basowa - Michał Barański
Perkusja - Paweł Dobrowolski
Instrumenty klawiszowe - Michał Jurkiewicz
Trąbka - Jakub Puch
Saksofon tenorowy - Szymon Kamykowski
Puzon - Robert Szczerba
Skrzypce - Maciej Zakościelny.

Od nagrania, zmontowanego na wzór duetu Natalie Cole z ojcem, w jednym utworze śpiewa babcia, nagrana w 1989, z wnuczką, która śpiewa tę samą "I Can't Give You Anything But Love" dwadzieścia lat później. I jak obie panie swingują!
Recenzja płyty: http://www.poranny.pl/…/5362644,carmen-moreno-czyli-babcia-…

16 lipca 2016, z inicjatywy organizatorów Ladie's Jazz Festival, w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbył się urodzinowy koncert. Carmen Moreno wystąpiła razem z wnuczką - Anną Serafińską (która jest pierwszym w Polsce doktorem w dziedzinie wokalistyki jazzowej i rozrywkowej), swoją córką i 16-letnią prawnuczką Zuzią. Muzycznymi niespodziankami jubileuszowego koncertu byli Przemek Dyakowski - legenda saksofonu z Wybrzeża i "przyszywany wnuczek" - aktor Maciej Zakościelny.

"Carmen Moreno kończy 90 lat i wciąż koncertuje" - rozmowa w Radiowej Jedynce, 12 lipca 2016


JUBILATCE ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT + VAT!!!

Melomani & Carmen Moreno - "I'll Never Say Never Again" Studio 55, 1956


Carmen Moreno - "Trepa No Coqueiro"


Carmen Moreno & Anna Serafińska 2010


Carmen Moreno, Anna Serafińska, Maciej Zakościelny 2010


Carmen Moreno & Anna Serafińska & Jan "Ptaszyn" Wróblewski - Świętojańska Noc Jazzowa, 2011