Dominik Wania

„Longing” – Album Promo 3 Live 2020

Oprac. Ewa Kałużna Fot. Jan Bebel, Janusz Różański, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Album „Lonely Shadows” 2020

Dominik Wania
Fot. Jan Bebel

Dominik Wania
Fot Janusz Różański

Dominik Wania
Fot. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

Dominik Wania Album „Lonely Shadows” 2020

Dzisiaj, 24 listopada 2020 świętuje swoje 39. urodziny niezwykle utalentowany pianista jazzowy i klasyczny, muzyk sesyjny, pedagog. W 2020 dołączył do elitarnego grona artystów, nagrywających dla ECM Records. Jego album „Lonely Shadows” to pierwsza w historii solowa płyta polskiego muzyka, wydana przez wytwórnię Manfreda Eichera,

DOMINIK WANIA (ur. 24 listopada 1981).

Dzieli czas między liczne projekty muzyczne, a także działalność edukacyjną na kilku uczelniach.
Ma na swoim koncie naręcze prestiżowych nagród, m.in. Gwarancje Kultury TVP Kultura oraz podwójnego Fryderyka za debiutancką płytę. Jako autor Jazzowej Płyty Roku zostawił w pokonanym polu swojego byłego lidera, Tomasza Stańko.

Pomimo wyróżnień, pozostał skromnym muzykiem, który wie, że jest dopiero na początku kariery.

Pochodzi z Sanoka. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku kilku lat.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula.
W 2006 otrzymał stypendium Presidential Scholarship, które pozwoliło mu kontynuować naukę na wydziale jazzowym New England Conservatory NEC of Music w Bostonie w USA, pod okiem Danilo Péreza, Allana Chase i Jerry’ego Bergonziego. Podczas studiów w NEC był członkiem jednego z prestiżowych Honors Ensembles.

Jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Mimo młodego wieku, posiada już tytuł doktora habilitowanego.
Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, jak Tomasz Stańko, Maciej Obara, Piotr Baron, Leszek Możdżer, Marek Bałata, Dorota Miśkiewcz, Jacek Kochan, Zbigniew Preisner, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Piotr Lemańczyk, Szymon Klima, Marcus Miller, Joey Baron, Anders Jormin, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Jon Balke, Jon Fält, Gary Thomas, Eric Marienthal.

Uczestniczy w projektach muzyków młodego pokolenia – Maciej Obara Quartet, Obara International, Power of the Horns, New Bone, Wojtek Fedkowicz Noise Trio, NAK Trio, Jacek Kochan Trio, NSI Quartet, Tomek Grochot Quintet, Piotr Baron Quintet, Piotr Lemańczyk New Trio, Marita Albán Juárez Quartet.

W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA.

NEW BONE

Od 2013 Dominik występuje i nagrywa z jazzowym kwintetem New Bone, w którym zastąpił Pawła Kaczmarczyka. Obecny skład formacji tworzą:
Tomasz Kudyk – trumpet, fluegelhorn
Bartek Prucnal – alto sax
Dominik Wania / Mateusz Pałka – piano
Maciej Adamczak – bass
Dawid Fortuna – drums

New Bone – Live @ Śląski Jazz Club w Gliwicach 2014


W 2014 New Bone wydał płytę z muzyką Bronisława Kapera i Henryka Warsa – „Follow Me”. Kwintet po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się na przygotowanie projektu, zawierającego w całości kompozycje innych artystów. Muzycy z odpowiednim szacunkiem przygotowali kompozycje, w których zachowali główny trzon oraz piękną melodykę. Utwory są wielowarstwowe i pełne harmonii. Nie jest to zwykły album coverowy, bowiem niektóre utwory posłużyły jedynie jako inspiracja do stworzenia dalszego ciągu hitów Kapera i Warsa:
„Follow Me” Album Promo 2014

New Bone – „Follow Me”, Live @ Belarusian State Philharmonic, Minsk, Full Concert 2015

Album „Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo” z 2015 był pokłosiem wieloletniej współpracy muzyków New Bone z Teatrem Witkacego w Zakopanem, który na początku 2015 świętował 30-lecie istnienia i jednocześnie 130. urodziny Stanisława Ignacego Witkiewicza. Uroczystości uświetniła grupa New Bone, prezentując, nagrany z tej okazji, materiał z muzyką Jerzego Chruścińskiego. Na płycie znalazły się motywy z takich spektakli, jak „Na niby – naprawdę”, „Czarownice z Salem”, „Dr Faustus” czy „Bal w operze”, autorstwa wybitnego kompozytora muzyki teatralnej, które zespół zaaranżował w charakterystycznym dla siebie klimacie współczesnego jazzu:

New Bone – „Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo” Album Promo 2015

Najnowszy album formacji to „Longing” z 2020. Tomasz Kudyk, lider formacji, chciał poprzez tę płytę, a przede wszystkim – muzykę, wyrazić wdzięczność i szacunek dla swojego taty, który na początku jego drogi muzycznej był dla niego inspiracją i autorytetem. „To dzięki tacie jestem w tym miejscu dzisiaj, i robię to, co on” – wyjaśnia Tomasz.
Bartłomiej Prucnal – alto sax
Tomasz Kudyk – trumpet, flugelhorn
Dominik Wania – piano
Maciej Adamczak – bass
Dawid Fortuna – drums
„Longing” – Album Promo 1 Live 2020

„Longing” – Album Promo 2 Live 2020

„Longing” – Album Promo 3 Live 2020

NAK TRIO

Z kolei, współpraca Dominika Wani z Jackiem Kochanem i Michałem Kapczukiem w NAK Trio zaowocowała wydawnictwami:
„The Other Side of If” 2015 – Official Video

oraz „Ambush” Official Video 2017

NAK Trio to interesujący projekt, w którym wykorzystano fortepian akustyczny i elektryczny, perkusję konwencjonalną i niekonwencjonalną – ta ostatnia została zbudowana z kartonów i papieru. Ciężar prowadzenia narracji muzycznej spoczywa na Dominiku Wani. Każda wykonana w skupieniu fraza, nacechowana jest magnetycznym niepokojem i dramatyzmem, które przejawiają się w nagłych pauzach, powtarzaniu, dekonstruowaniu. Fascynująca muzyczna przygoda, zawierająca, obok elementów jazzu i improwizacji, elementy muzyki klasycznej i współczesnej (jazzforum.com.pl).

WOJTEK FEDKOWICZ NOISE TRIO

Dominik bierze również udział w projekcie Noise Trio perkusisty Wojtka Fedkowicza. Skład tworzą:
Dominik Wania – keyboards
Jacek Fedkowicz – bass, electronics
Wojtek Fedkowicz – drums, electronics, leader.
Wojtek Fedkowicz i jego Noise Trio, trochę wbrew swojej nazwie, grają muzykę, która z hałasem ma niewiele wspólnego. Lekkie, z miejsca wpadające w ucho melodie, przeplatają się z wysmakowaną, ambientową elektroniką oraz mocnym groove’em.
Album „Post-Digital Dreamers”, nagrany w 2013, a wydany w 2016, wypełniony był dźwiękowym kolażem, będącym połączeniem jazzu i brzmieniowych eksperymentów, zakorzenionych w muzyce drum’n’bass:
„Mr Halucyn” from „Post-Digital Dreamers” 2013

Najnowsze wydawnictwo Noise Trio to płyta „Distant Heroes”, które ukaże się w listopadzie 2020, nagrana w niezmienionym składzie.

OBARA QUARTET / OBARA INTERNATIONAL

Dominik Wania od lat na stałe współpracuje z Maciejem Obarą. Kwartet Macieja Obary reprezentuje wąską grupę europejskich muzyków, kreujących swój własny, niepowtarzalny styl. Polski kwartet stworzyli:
Maciej Obara – alto sax
Dominik Wania – piano
Maciej Garbowski – bass
Krzysztof Gradziuk – drums.
Zespół w tym składzoe wydał jedną płytę – „EQUILIBRIUM” w 2011.
Od 2013 rozpoczęła działalność formacja Obara International, w składzie:
Maciej Obara – alto sax
Dominik Wania – piano
Ole Morten Vågan – bass
Gard Nilssen – drums.
Album „KOMEDA Live” 2013 – nagrany na żywo, 26 lipca 2012, w łódzkim klubie Wytwórnia

„LIVE at MANGGHA” 2013 – nagrany na żywo 26 kwietnia 2013, w Manggha Centre of Japanese Art and Technology w Krakowie

„LIVE in MINSK MAZOWIECKI” 2915 – nagrany na żywo 8 listopada 2014, w MDK w Mińsku Mazowieckim. Gościnnie wystąpił tutaj trębacz, Tom Arthurs, który skomponował jeden utwór – „Magret”

„UNLOVED” 2017

Płyta „Unloved” była sensacyjnym debiutem kwartetu Obary w barwach legendarnej, jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni na świecie – niemieckiej ECM Records. To równocześnie pierwsze, w pełni studyjne nagranie kwartetu. Album otrzymał Fryderyka 2018, w kategorii Jazzowy Album Roku

„THREE CROWNS” 2019

25 października 2019 ukazała się najnowsza płyta Obara International – „Three Crowns”, druga dla wytwórni ECM:
W świecie jazzu, obchodząca w ubiegłym roku 50-lecie istnienia ECM, jest synonimem muzyki na najwyższym poziomie, zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym.
Tytuł najnowszego albumu kwartetu – „Three Crowns” (Trzy Korony) – odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych, gór, położonych na granicy polsko-słowackiej. Nazwa płyty może być jednocześnie odczytana, jako nawiązanie do szczytowej formy kwartetu Macieja Obary, który zdobywa kolejne szczyty na muzycznym szlaku, wytyczonym dwa lata wcześniej, przez debiutancki album dla ECM – „Unloved”.
Najnowszy materiał, zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne, to sześć premierowych kompozycji, autorstwa lidera zespołu, oraz dwie interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010), kompozytora współczesnej muzyki poważnej i religijnej.

„Three Crowns” – Official Video 2019

„Vang Church” from „Three Crowns” 2019

Maciej Obara Quartet – „Sleepwalker”, Live @ Gărâna Jazz Festival, Romania 2019

N.S.I. QUARTET

W 2017 ukazał się album formacji NSI Quartet, z udziałem Dominika Wani – „The Look of Cobra”:
Muzyka na płycie zawierała szeroki wachlarz inspiracji – od klasycznego jazzu do współczesnych improwizacji, muzyki tanecznej i dźwiękowych pejzaży rodem z Ameryki Łacińskiej. Mocne, energetyczne granie, przeplatające się z urzekającymi melodiami, a całość okraszona swobodą charakterystyczną dla muzyki improwizowanej. Zzespół postanowił rozszerzyć dotychczasową formułę bez udziału instrumentu harmonicznego – do nagrania części utworów zaproszono Dominika Wanię, który swoją grą nadal brzmieniu formacji nowy wymiar. Skład:
Cyprian Baszyński – trumpet
Bartek Prucnal – sax
Dominik Wania – piano
Maciej Adamczak – bass
Dawid Fortuna – drums
„The Look of Cobra” – Album Promo Video 2017

„The Sorcerer’s Ball” from „The Look of Cobra” – Promo Video 2017

„MELODIES of MY YOUTH” Preisner / Gerrard / Wania 2019
W 2019 Dominik Wania wziął udział w sesji do płyty „Zbigniew Preisner / Lisa Gerrard / Dominik Wania – Melodies of My Youth”.
Album ukazał się 11 października 2019.
To projekt Zbigniewa Preisnera. Minimalistyczne nastrojowe brzmienie, jak mówi sam kompozytor, to „powrót do korzeni”. Album zawiera utwory z młodości kompozytora. Zostały one napisane specjalnie dla dwójki utalentowanych muzyków – australijskiej śpiewaczki, Lisy Gerrard, oraz polskiego pianisty, Dominika Wanii. Artyści od lat współpracują ze Zbigniewem Preisnerem.
Album „Melodies of My Youth” zawiera piosenki, które charakteryzują się nastrojowym, minimalistycznym brzmieniem. Głęboki, czysty alt wokalistki, przybiera różne odcienie, ale jednocześnie łagodne dźwięki fortepianu znakomicie oddają niemal intymny charakter utworów.
„Nastrój albumu budują dźwięki, przypominające magiczną tajemnicę, nostalgiczną kołysankę, wprawiają w klimatyczny nastrój spokoju. Minimalizm brzmienia, metafizyczny zaśpiew Lisy Gerrard, matematyczno-logiczne kompozycje Zbigniewa Preisnera oraz subtelność melodyjnej improwizacji Dominika Wanii dopełniają tajemniczego nastroju „melodyjek z młodości” (Dionizy Piątkowski).
Zbigniew Preisner / Lisa Gerrard / Dominik Wania – „Melodies of My Youth”, Full Album 2019

SZYMON KLIMA / DOMINIK WANIA – „FANTASTICO” 2020

Dwóch świetnych muzyków, improwizatorów i jazzmanów o podobnych, klasycznych korzeniach, nagrało duetową płytę „Fantastico”, która ukazał się 7 września 2020.
„Znakomity klarnecista, Szymon Klima, i jeden z najbardziej zapracowanych polskich pianistów, Dominik Wania, to muzycy, współpracujący w ramach rozmaitych projektów. Tym razem, obu artystów słyszymy w autorskich kompozycjach, nagranych w kameralnym duecie.

Na płycie „Fantastico” znajdujemy 11 przygotowanych wspólnie, premierowych kompozycji obu instrumentalistów, oraz oryginalną interpretację słynnej „Litanii” Krzysztofa Komedy.
Album stanowi przykład nadzwyczajnego porozumienia i jest wypadkową muzycznych temperamentów dwóch muzyków, należących do ścisłej czołówki polskiego jazzu” (Robert Ratajczak).
Szymon Klima & Dominik Wania – „Fantastico”, Live Full Concert 2020

PIOTR LEMAŃCZYK NEW TRIO – „IN SIMPLICITY” 2020

Dominik Wania – piano
Piotr Lemańczyk – bass
Michał Miśkiewicz – drums
„Jednym z elementów, łączących autorskie płyty Piotra Lemańczyka, są gwiazdorskie składy. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego wydawnictwa, które prezentuje Piotra Lemańczyka na czele tria, w składzie, uzupełnionym ponownie „wielkimi” nazwiskami. Zarówno pianista, Dominik Wania, jak i perkusista, Michał Miśkiewicz, to muzycy, którzy na co dzień grają w zespołach, podbijających światową scenę jazzową, i nagrywających dla prestiżowej ECM.
Każde z nagrań – to pięć do ośmiu minut kapitalnego zgrania i fantastycznych indywidualnych popisów. W tym przypadku zupełnie nie daje się odczuć, że trio nie ma za sobą długiej wspólnej historii. W prostocie siła – słowa popularnego powiedzenia znakomicie oddają charakter płyty. I domniemywać można, że takie właśnie znaczenie odczytać należy z oryginalnego „In Simplicity”, wieńczącego okładkę. Rewelacyjny, światowej klasy album” (Krzysztof Komorek).
Piotr Lemańczyk New Trio – „In Simplicity”, Live @ Festiwal Jazz Jantar, Gdańsk, Full Concert 2020
Dominik Wania – piano
Piotr Lemańczyk – bass
Michał Miśkiewicz – drums

TWÓRCZOŚĆ AUTORSKA

DOMINIK WANIA TRIO – „RAVEL” 2013

Po latach współpracy z wieloma muzykami z Polski i zagranicy, w 2013 Dominik Wania wydał autorski album, nagrany w trio z Maksem Muchą i Dawidem Fortuną – „Ravel”. Była to interpretacja suity na fortepian solo „Miroirs” – rewolucyjnego dzieła Maurice’a Ravela, z lat 1904-1905, zadedykowanego członkom słynnego francuskiego awangardowego Stowarzyszenia Apaczy, którego Ravel był członkiem.
„Fascynuje mnie bogactwo języka muzycznego tego kompozytora. Uważam, że można i trzeba go wykorzystywać w graniu jazzu. Zresztą, wpływy Ravela i impresjonizmu odnajduję m.in. u takich artystów, jak Bill Evans, Keith Jarrett, Chick Corea i wielu innych. Nie ma zbyt wiele jazzowych interpretacji jego utworów. To w gruncie rzeczy są rekompozycje, a nawet powiedziałbym mocniej – moje własne kompozycje, bazujące na utworach Ravela” – mówił Dominik w wywiadzie dla „Jazz Forum”.

„Ravel” Album Trailer 2013

„Une Barque sur L’Ocean” from „Ravel” 2013

Album „Ravel” zdobył dwa Fryderyki, w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Debiut Roku, a także nagrodę TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014”.
O tych nagrodach Dominik mówił: „Nigdy nie miałem specjalnego parcia na bycie liderem. Dla mnie dużo większą inspiracją jest możliwość grania z różnymi utalentowanymi artystami. Dzięki temu mogę grać w rozmaitych stylistykach, uczyć się, zdobywać doświadczenie.
Pomimo faktu, że w tzw. przestrzeni medialnej raczej mnie nie ma, jednak zostałem dostrzeżony. Dla mnie te wyróżnienia to dowód, że ciężką pracą można dojść do takich laurów, niekoniecznie lansując się przy tym w mediach. Oczywiście mają one też wymiar praktyczny – wiadomo, że jazz nie jest muzyką zbyt popularną, więc każda forma promocji ma swoje znaczenie.
Najbardziej zaskoczył mnie Fryderyk w kategorii Jazzowy Album, bo przecież towarzystwo miałem znakomite – m.in. Tomasz Stańko, Andrzej Jagodziński, Marek Napiórkowski, Aga Zaryan. TVP Kultura, przyznając Gwarancje Kultury, zawsze miała na uwadze także jazz, jednak fakt, że wyróżniono mnie, kosztem artystów, prezentujących inne rodzaje muzyki, jest formą nobilitacji dla całego naszego środowiska” (jazzforum.com.pl).

„TWILIGHT” 2019

15 marca 2019 Dominik Wania wydal pierwszy solowy album – „Twilight”, zawierający dziewięć utworów, skomponowanych specjalnie na tę okazję, przez wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, Zbigniewa Preisnera.
Oto rekomendacja samego kompozytora: „Dominik Wania jest kolejnym, niezmiernie utalentowanym polskim pianistą. I to pianistą nie tylko jazzowym, ale także świetnie
sobie daje radę z muzyka filmową, klasyczną. Jest wszechstronnie utalentowanym muzykiem. Polecił mi go Tomasz Stańko kilka lat temu. Nasza współpraca zaczęła się od nagrania tzw. nowych kolęd, które wyszły na płycie „W poszukiwaniu dróg”. Nagrywał też ze mną muzykę do filmów „Queen of Spain” Fernando Trueby, „Valley Of Shadows” Jonasa Matzow Gulbrandsena. Dwa lata temu napisałem koncert „Dokąd?”, w którym Dominik Wania grał na fortepianie, akompaniował międDzisiaj świętuje swoje 39. urodziny niezwykle utalentowany, wybitny pianista jazzowy i klasyczny, muzyk sesyjny, pedagog, zdobywca kilku Fryderyków. W 2020 dołączył do elitarnego grona artystów, nagrywających dla ECM Records – jego album „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka, wydany przez prestiżową wytwórnię Manfreda Eichera, i to jako pierwszy w historii polski artysta, którego solowy album ujrzał światło dzienne dzięki ECM Records.
Materiał na „Lonely Shadows” został zarejestrowany podczas dwudniowej sesji, w szwajcarskim Lugano. Muzyk postawił tym razem na improwizację, dzięki czemu utwory na płycie stanowią dokładny zapis procesu tworzenia. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów czy nawet szkiców. Dzięki temu, słuchając płyty „Lonely Shadows”, jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikalny.
„Lonely Shadows” – Album Video Preview 2020

O JAZZIE

O jazzie Dominik Wania mówi: „Uważam, że nasza, europejska tradycja muzyczna, powinna mieć miejsce w tworzonym przez nas jazzie. Oczywiście, czarni muzycy amerykańscy mają wspaniały feeling, fantastyczne poczucie rytmu – tego powinniśmy się od nich uczyć. Z drugiej jednak strony myślę, że oni nam z kolei zazdroszczą naszego liryzmu – to jest nasza siła”.

SYNTEZATORY

Dominik bardzo lubi stare syntezatory analogowe, fascynuje go ich brzmienie, możliwości wyrazowe. „To bardzo ciekawe dla mnie doświadczenie, aczkolwiek nie jestem w tej dziedzinie profesjonalistą i dopiero wchodzę w ten świat elektroniki. Staram się znaleźć jakiś sposób, żeby osiągnąć tu własne brzmienie – w tej dziedzinie wzorem jest dla mnie Joe Zawinul. Częstym błędem u pianistów jest używanie tych instrumentów jak fortepianu, a one wymagają zupełnie innego podejścia. Elektroniczne barwy trzeba mieć w głowie już kiedy zaczyna się grać – tu nie ma miejsca na szukanie, kombinowanie, zdawanie się na przypadek. To jest konkretna wiedza, którą trzeba opanować” (jazzforum.com.pl).

Dyskografia:

2004: Organizacja. Live at Radio Katowice – JWP.org
2006: Returning. Live in Kiev – Vitaliy Ivanov Quartet
2008: Sketch in Blue – Bronisław Suchanek & Dominik Wania
2008: Portraits (Shakuhachi & Piano Duets) – Geni Skendo & Dominik Wania
2008: Man of No Words – Jacek Kochan Trio feat. Gary Thomas
2010: My Stories – Tomek Grochot Quintet feat. Eddie Henderson
2011: Filling the Profile – Jacek Kochan Trio feat. George Garzone
2011: Equilibrium – Maciej Obara Quartet
2012: Jazz na Hrade. Live at Prague Castle – Piotr Baron Quintet
2013: Post-Digital Dreamers – Wojtek Fedkowicz Noise Trio
2013: Komeda Live – Obara International
2013: Alaman Live – Power of the Horns
2013: Ravel – Dominik Wania Trio
2013: Live at Manggha – Obara International
2013: Archipelag – Joanna Słowińska & Wojtek Fedkowicz Noise Trio
2014: Follow Me – New Bone
2014: Third of Three – Jacek Kochan, Dominik Wania, Mauro Schiavone
2014: Hic et Nunc – Elma
2015: Odjazzdowo – New Bone
2015: Aguas Calientes – Marita Alban Juarez Quartet
2015: The Other Side of If – NAK Trio
2015: Live in Minsk Mazowiecki – Obara International
2015: W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy – Zbigniew Preisner
2016: Ad Rem – Elma
2016: Kolędy Impromptus, Live at Radio Rzeszów – Marek Bałata & Dominik Wania
2016: In America – Tomek Grochot Quintet feat. Eddie Henderson
2016: Piano.pl – Dorota Miśkiewicz
2016: Post-Digital Dreamers – Wojtek Fedkowicz Noise Trio
2017: The Look of Cobra – NSI Quartet
2017: Ambush – NAK Trio & Arcos
2017: Tribute to Aquarium – Piotr Wojtasik
2017: Paralax Error – Hefi Quartet
2017: La Reina de Espana. Soundtrack – Zbigniew Preisner
2017: Dokąd? – Zbigniew Preisner
2018: Unloved – Obara International
2018: Psalmy – Małgorzata Hutek, Dominik Wania, Atom String Quartet
2018: Valley of Shadows. Soundtrack – Zbigniew Preisner
2018: Ajee – Kochan / Wania / Prucnal
2019: Polska – Power of the Horns
2019: Three Crowns – Obara International
2019: Melodies of My Youth – Zbigniew Preisner / Lisa Gerrard / Dominik Wania
2019: Twilight – Dominik Wania / Zbigniew Preisner
2020: Longing – New Bone
2020: In Simplicity – Piotr Lemańczyk New Trio
2020: Fantastico – Szymon Klima / Dominik Wania
2020: Distant Heroes – Wojtek Fedkowicz Noise Trio
2020: Lonely Shadows

Posłuchajmy także:

Dominik Wania Trio – „Noctuelles”, Live @ Jazzfest, Berlin 2014
Dominik Wania – piano
Max Mucha – bass
Dawid Fortuna – drums

New Bone – „We’ll See”, Live in Krosno 2017
Tomasz Kudyk – trumpet, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – alto sax
Dominik Wania – piano
Maciej Adamczak – bass
Dawid Fortuna – drums

Jacek Kochan Trio – „Strangely Emotional”, Live 2017
Dominik Wania – electric piano
Mauro Schiavone – piano
Jacek Kochan – drums

Dominik Wania & Maciej Adamczak – „Litania” (Krzysztof Komeda), Live in Kraków, 2018 https://www.youtube.com/watch?v=cQcok_cY5VQ
Jacek Kochan & Company – „Choose the Mud”, Live 2018
George Garzone – tenor sax
Dominik Wania – piano
Andrzej Święs – bass
Jacek Kochan – drums

Maciej Obara Quartet – „Three Crowns”, Live Full Concert 2020
Maciej Obara – alto sax
Dominik Wania – piano
Ole Morten Vågan – bass
Gard Nilssen – drums

Dominik Wania – Jazz Juniors 4.4. online, Interview 2020
Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

Domówka z Dwójką – Dominik Wania 2020

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLESZEGO, STO LAT !!!