sie 16 2024
Fabrizio Bosso Quartet Jazz na Starówce
Oprac. Andrzej Rumianowski na podst. materiałów Organizatora
W Warszawie trwa jubileuszowy, 30. MIEDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE gromadząc tłumy publiczności.
W tę sobotę , w ramach popularnego festiwalu, na Rynku Starego Miasta o godz. 19.00
Fabrizio Bosso, ze swoim topowym kwartetem złoży hołd geniuszowi muzyki i ikonie soulu, Steve Wonderowi.
Ten wyjątkowy projekt będzie po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce.
Usłyszymy najważniejsze piosenki Steviego Wondera, wśród nich m.in.: Another Star , Isn’t she Lovely , My Cherie Amour , Sir Duke , Moon Blue . Rekonstruują słynne utwory artysty w równowadze między szacunkiem dla oryginałów , a własną kreacją. Energia i witalność, niepowtarzalna technika , liryzm trąbki Bosso, oryginalne aranżacje i wielowymiarowość muzyki, czynią ten koncert ekscytującym.
„Album We Wonder” ma charakter mocno autobiograficzny, gdyż Stevie Wonder był idolem nastoletniego Bosso i to także dzięki niemu zdecydował się zostać muzykiem.
Lista utworów skupia się na utworach z „Songs in the Key of Life”, arcydzieła Wondera, ale obejmuje zarówno przeszłość, jak i przyszłość i wyznacza reprezentatywną ścieżkę kariery Wondera. Bosso zna te piosenki i jest jasne: jak mawiali starzy jazzmani, jeśli chcesz dobrze zagrać standard, musisz znać tekst, a nie tylko akordy.
Na ten hołd trębacz z Turynu wybrał wyrafinowany kwartet, zespół na przestrzeni lat, album po albumie, koncert po koncercie, doszedł do najwyższego i rzadkiego poziomu doskonałości” – Umbriajazz.it
Fabrizio Boso uważany jest za jednego z najlepszych międzynarodowych trębaczy, a we Włoszech za jednego z najwybitniejszych współczesnych muzyków jazzowych. Otwartość na różnorodne style muzyczne z jednej strony, szacunek do tradycji jazzu z drugiej, są cechą charakterystyczną artysty.
Sięgnął po trąbkę w wieku 5 lat, a w wieku 15 lat ukończył Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Turynie.Przeprowadził do Waszyngtonu otrzymawszy stypendium , i postanowił zgłębiać muzykę improwizowaną.
Występował w zespołach, prowadzonych przez takich luminarzy jazzu jak: Steve Coleman, Dave Liebman, czy George Russell.
Kariera Fabrizio Bosso rozwija się nieustannie, począwszy od jego o sensacyjnego debiutu albumem Fast Flight (2000).
Od tego czasu wydał ponad 25 albumów, w tym jakie hity jak: „Jazz For More”, “Jazz Desire”,” You’ve Changed”, „Sol”, „ Five For Fun”, „Split Kick”, „Purple”, „Duke”, Spiritual, „State Of de Art”.
Współpracował z najlepszymi włoskimi muzykami jazzowymi jak: Enrico Rava, Enrico Pieranunzi , Stefano Di Battista, Paolo Fresu, Flavio Boltro, a jako lider w ważnych kontekstach orkiestrowych (projekty poświęcone Ellingtonowi i Gillespiego) z Paolo Silvestri Ensemble ,(Nino Rota) z London Symphony Orchestra, lub z sekstetami, (słynny Latin Mood), kwintetami i kwartetami aż po mniejsze, jak Spiritual Trio.
Może poszczycić się liczną współpracą z wybitnymi międzynarodowymi gwiazdami jazzu jak: Dee Dee Bridgewater, Carla Bley, Randy Brecker, Kenny Wheeler, George Russel, Bob Mintzer, Charlie Haden (trasa promocyjna albumu „Liberation Music”).
Partnerem koncertu jest WŁOSKI INSTYTUT KULTURY
Serdecznie zapraszamy
Iwona Strzelczyk –Wojciechowska, Krzysztof Wojciechowski
szefowie festiwalu, Fundacja Jazz Art.